Vlastimil Brodský, Jiráskovej veľká láska z mladosti, si vzal život sám.

Vzala si Jirásková príklad z bývalej lásky Brodského?

Osud ich rozdelil a teraz spojil? Jedna z najznámejších českých herečiek Jiřina Jirásková posledné mesiace chradla, no jej smrť šokovala všetkých nadšencov umenia.

V pondelok objavila privolaná záchranka hereckú legendu v jej pražskom byte mŕtvu a okamžite sa objavili špekulácie, či si jedna z hlavných predstaviteliek Divadla na Vinohradoch nesiahla na život. Na Vianoce svojmu priateľovi Jindřichovi Gregorinimu totiž otvorene hovorila o tom, že užije prášky na spanie a bude rada, keď sa už neprebudí.

Svadbu si rozmyslel

Posledné dni vraj už ani nejedla, len pila a fajčila. Či mala naozaj v úmysle vkročiť na cestu večnosti násilným spôsobom ako jej veľká láska z mladosti Vlastimil Brodský, nevedno. Herci spolu chodili v päťdesiatych rokoch minulého storočia a mali sa dokonca brať. No Brodský sa týždeň pred sobášom vyhovoril na smrť svojej babičky.

Na sklonku života desil svoje okolie poznámkami, že odíde zo sveta dobrovoľne, no následne vždy dodal, že na samovraždu sa má príliš rád. Až kým sa pred vyše desiatimi rokmi jedného rána v záhrade svojej chalupy nezastrelil. Mal osemdesiatjeden rokov. V rovnakom veku teraz odišla aj jeho niekdajšia snúbenica Jiřina Jirásková.

Trápila sa

Herečka už nejaký čas bojovala s chorobami. Bola na tom zle aj krátko pred Vianocami, dokonca neverila, že sa sviatkov dožije. Vopred ich oslávila so svojou dobrou priateľkou Luciou Bílou. V pondelok 7. januára navždy odišla.

"Do Kurimskej ulice bol privolaný náš lekár k prehliadke tela 81-ročnej zosnulej ženy," povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa pražskej záchranky Jiřina Ernestová.

Jirásková mala v posledných rokoch početné zdravotné problémy. Napríklad vo februári 2011 skolabovala v Divadle Na Vinohradoch tesne pred začiatkom večerného predstavenia Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane. Pre problémy s bruchom a vyčerpanie ju predtým niekoľkokrát hospitalizovali. Okrem toho sa v roku 2009 musela podrobiť chirurgickému zákroku pre akútny zápal pankreasu. Od novembra 2012 bola pripútaná na lôžko.

Životopis

Narodila sa 17. februára 1931 v Prahe do rodiny poštového úradníka a zanieteného divadelného ochotníka. Začala so štúdiom na kutnohorskom kláštornom gymnáziu, ale na radu matky predstavenej prešla na pražské Štátne konzervatórium, z ktorého prešla na DAMU (1946 - 1950). Po vyštudovaní sa na krátko stala členkou královohraeckého Krajského oblastného divadla (1950 - 1951) a od roku 1951 bola členkou pražského divadla na Vinohradoch, v ktorom 10 rokov pôsobila aj ako riaditeľka. Ešte počas štúdia na DAMU hosťovala na scéne pražského Národného divadla.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní