Dávny sen: Z Igora Rattaja sa stal milionár, hoci pôvodne túžil byť chudobným hercom. Na snímke je v Tatrách s Helenou Vondráčkovou.

Z milionára Rattaja je vychytený herec. Neuveríte, koľko berie za rolu

Slovenský milionár Igor Rattaj hral vo viac filmoch než Maštalír a Koleník dohromady.

To, čo spočiatku vyzeralo ako chvíľková zábavka, začína naberať na vážnosti. Prvý raz na seba Igor Rattaj upozornil v roku 2010, keď vo filme Román pre mužov vstúpil do hotelovej izby a predniesol dnes už historické slová: „A nie je to trochu unáhlené?“

Odvtedy nakrútil ďalších päť snímok a dnes ho ako herca vedie i známa medzinárodná filmová databáza imdb.com. „To som nevedel, ale filmy si počítam,“ povedal po premiére svojho posledného filmu Vybíjaná a pár dní pred tým, ako sa postavil na pľac znova.

Povedomý

Momentálne je Igor Rattaj asi najžiadanejším hercom malých filmových úloh u nás. V prvom filme debutoval ako hotelový poslíček. V snímke Jana Hřebejka Svätá štvorka už ako developér lákal Jiřího Langmajera na biznis do Strednej Ameriky. „No ale, chlapci, Karibik - čo by iní za to dali,“ je len časť z jeho 42-slovnej repliky.

V komédii 10 pravidiel, ako zbaliť dievča dostal rolu majetného pána, ktorý sa na VIP večierku jedného z hrdinov pýta: „My sa akože poznáme?“

Vlani sa štyridsaťpäťročný Rattaj mihol vo filme režisérky Alice Nellis Anjeli a v snímke Tomáša Svobodu Hodinový manžel. No a naposledy to bola Vybíjaná, v ktorej ako taxikár dopravoval tehotnú Simonu Krainovú do pôrodnice. „A ocko nám ešte neomdlel?“ kladie otázku na filmovom plátne.

„Poviem vám rovno, v epizódnej úlohe sa veľa nenahráte. Ale Vybíjaná bola zatiaľ najzaujímavejšia práca, robili sme tam niekoľko záberov,“ zhodnotil svoju kariéru príležitostný herec, o ktorého je zrazu nebývalý záujem. Vyzerá to dokonca, akoby sa bez neho už česká kinematografia nezaobišla.

„Tento štvrtok točím v ‚Špindli‘ ďalší film o lyžiaroch s Jakubom Prachařom v hlavnej úlohe. Hrám, myslím, náčelníka horskej služby,“ pochválil sa nabitým kalendárom. A keď sa ho spýtame, ako na jeho herecké výkony reagujú partneri z J&T, zoširoka sa zasmeje: „Ešte mi to nezakázali. Dúfam, že to ani nesledujú.“

Čítajte viac:

Opatovský dostal Lamborghini, Ego Kollárovu vilu: Slovenskí boháči poskytujú rekvizity do klipov

Vysnívaný džob

Múzy lákali Rattaja odjakživa, už ako mladík hral amatérske divadlo s kamarátmi, medzi ktorými nechýbal dnes už známy moderátor Marcel Forgáč, neskôr vystupoval v komparze rôznych projektov vrátane televíznej ságy z roku 1991 Štúrovci.

„Už na popradskom gymnáziu som rád improvizoval a zabával spolužiakov. Robili sme školské a miestne vystúpenia, spoluorganizovali menšie festivaly,“ prezradil nám. Aj keď túžil stať sa, ako vraví, chudobným hercom, hlásiť na VŠMU sa nikdy neodvážil.

Pred piatimi rokmi, keď sme ho už vnímali ako jedného z najbohatších Slovákov, sa nečakane k starému koníčku vrátil. V súčasnosti je medzi filmármi už ako doma.

„S celou plejádou hercov sa už viac-menej poznám, rozoznávajú ma, vždy podebatujeme,“ priznáva. Ešte predtým, než sa dostane na pľac, si ho však režisér rád preklepne.

Obozretný bol už Jan Hřebejk, ktorý chcel slovenského boháča vidieť ešte pred nakrúcaním. „Povedal - keď bude ‚blbý‘, tak ho vyrazíme a zahrá to niekto iný. Nakoniec bol veľmi spokojný,“ dozvedeli sme sa vtedy a prípravné tortúry priznáva aj sám Rattaj.

„Schopný producent má kopu malých rolí, ktoré na oživenie ponúka kamarátom alebo mediálne známym ľuďom, aby bolo o čom hovoriť. Nie som sám. Lenže dobrý režisér si dá záležať, aby neobsadil úplného ‚lúzra‘. Naposledy som absolvoval pohovor s režisérom Petrom Nikolaevom, čo bol zatiaľ najprofesionálnejší prístup, aký som doteraz zažil.“

Preriekol sa

Zdá sa však, že sám Rattaj cíti určitú stagnáciu, ba čoraz častejšie počúva sťažnosti od priateľov. Vraj by sa už mohol v hereckej kariére posunúť ďalej.

„Ja som pripravený. Len to, že som schopný hrať aj väčšie roly, musia pochopiť aj režiséri,“ uťahuje si sám zo seba, ale zároveň vidí svetlo na konci tunela: „Keď som naposledy robil Hodinového manžela, pán režisér mi povedal, že by sme to nabudúce mohli skúsiť aj s niečím väčším. Tak som zvedavý,“ nádeja sa.

Ako herec vedľajších úloh milionár veľmi nezbohatol. Najvyšší honorár mal zatiaľ 49,50 eura. „Ale potom som sa pred producentom preriekol, že by som to robil aj za korunu. Tak odvtedy mi, keďže ide o české produkcie, platia len jednu českú korunu,“ ťažká si, hoci je pravda, že často účinkuje v snímkach, kde je ako biznismen aj partnerom.

Žiadosti filmárov zháňajúcich peniaze a poznajúcich, že jeho slabosťou je kinematografia, sa vďaka tomu kopia. „Už som mal kadejaké ponuky, že keď zasponzorujem film, tak si v ňom môžem zahrať. Ale ten biznis nie je o tom."

"Bol by som rád, keby som niekedy dostal aj väčšiu úlohu, ktorá by stála za to a charakterovo by som sa do nej hodil. Určite by som si ju nechcel zaplatiť,“ tvrdí rozhodne.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní