Mária Lujza.

Zabudnuté tajomstvo Košíc: Vyrastala tu Napoleonova žena

Vedeli ste, že v Košiciach strávila detstvo budúca manželka Napoleona Bonaparta Mária Lujza a jej súrodenci?

A tušíte o urodzenej milovníčke Tatier, ktorá za túto svoju lásku zaplatila žalárom? Poodhalíme vám tajomstvá historických budov v centre metropoly východu.

Generálny kapitanát

Neobyčajný príbeh sa spája aj s palácom Hornouhorského generálneho kapitanátu, v ktorom dnes sídli Slovenské technické múzeum. V 16. storočí tu sídlil kapitán Ján Reuber. Ten našiel v temnici Kežmarského zámku šialenú hradnú paniu Beátu Lasky, ktorú tam celé roky väznil jej manžel Albert.

Reuber, zhrozený jej príbehom, ju vzal do Košíc, kde neskôr aj zomrela. Beáta je prvou známou turistkou, ktorá v roku 1565 podnikla túru do Tatier.

Po návrate domov to využil jej o 20 rokov mladší manžel a pod zámienkou porušenia vtedy prísnych pravidiel mravnosti ju vrhol do žalára, kde stráv ila celých 6 rokov.

Meškov dom

Urodzené deti cisára Františka I. prichýlili Košičania po bitke pri Slavkove začiatkom novembra roku 1805. Vtedy 14-ročnú Máriu Lujzu, neskoršiu manželku Napoleona Bonaparta, prichýlili na dva mesiace v dome, ktorý stojí na Hlavnej 86.

Barkóciho palác

V historickej budove na Hlavnej 48 sa istý čas schovával 12-ročný následník trónu Ferdinand I.

Okrem neho a Márie Lujzy poskytli Košičania azyl aj ďalším štyrom cisárskym deťom – Leopoldíne, budúcej brazílske cisárovnej, Klementíne, Karolíne a princovi Františkovi. Košičania prijali podľa kronikára Jána Platha urodzené deti veľmi vrelo a až kým o dva mesiace neskôr neodišli späť do Viedne, usporadúvali ples za plesom.


VIDEO Plus 7 Dní