Nečakané: Smrť Petra Mankoveckého ochromila divadelný svet na Slovensku.

Zanedbávam rodinu a som nespokojný, priznal sa pred smrťou Mankovecký

Úspešný hudobník a herec Peter Mankovecký vraj býval večne nespokojný. Je to dostatočný dôvod, aby si otec troch synov vzal život?

Peter Mankovecký, známy hudobný skladateľ, dramaturg a herec sa v štyridsiatich štyroch rokoch rozhodol skoncovať so životom. Obesil sa vo vlastnom byte. Podľa informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ ho tam našla jeho partnerka spolu s Petrom Šimunom, hercom a kolegom z Divadelnej fakulty VŠMU.

Nedovolali sa mu

„Nie, teraz o tom nechcem hovoriť,“ povedal nám do telefónu Peter Šimun, keď sme sa ho opýtali na jeho priateľa. Peter Mankovecký bol jeho najbližším spolupracovníkom na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde pracoval ako vedúci katedry. Šimun je tajomníkom katedry a študijným poradcom.

Práve on spolu s Mankoveckého partnerkou údajne vošli do bytu, kde objavili mŕtve telo. Bolo im čudné, že uznávanému muzikantovi, hercovi, pedagógovi a dramaturgovi sa celé tri dni nikto nevedel dovolať. Zlá predtucha, že sa mu niečo stalo, sa teda naplnila.

„Sám ešte neviem podrobnosti, teraz to zisťujem,“ povedal nám Petrov brat Róbert Mankovecký, ktorý pracuje ako umelecký šéf a dramaturg v Slovenskom komornom divadle v Martine. Rovnako bez informácií a užialená bola Petrova prvá manželka Eva Gašparová, ktorá s ním má syna.

Hercov Lukáša Latináka a Mariána Miezgu Mankovecký učil na vysokej škole, s Romanom Pomajbom, v strede, boli spolužiaci. Foto: Michal Smrčok

Vyzeral v pohode

Zúfalý čin si nikto z Mankoveckého kolegov a priateľov nevie vysvetliť. Spolužiačka z VŠMU Zuzana Vačková o kamarátovej smrti do nášho telefonátu netušila. Po niekoľkosekundovom mlčaní sa zmohla iba na pár slov. „Je mi to strašne ľúto. Stretla som ho tento rok na lyžovačke, bol to starý Manky, zádumčivý. Nemôžem tomu uveriť,“ vravela herečka.

V šoku bol aj ďalší umelcov spolužiak Roman Pomajbo. „To hádam nie? Dlhší čas sme neboli v kontakte. Nechápem, prečo musia takto skončiť práve tí najtalentovanejší ľudia, ako bol aj Manky,“ zamyslel sa.

Herec Stano Král zase Petra Mankoveckého stretol dvakrát za minulý týždeň, čiže pár dní pred jeho smrťou. „Vyzeral v pohode, veselo ma zdravil. Bol to úžasne dobrý chlapec a najlepší študent v ročníku,“ spomína Král.

V šoku

Ako obarený zostal po zlej správe aj riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo. Manky v kultúrnom stánku pod Zoborom tvoril ostošesť. Podieľal sa na úspešných inscenáciách Šoumeni a Statky-zmätky. No najväčší úspech dosiahol ako režisér s hrou Testosterón, ktorá má dnes za sebou vyše 180 repríz.

„Je to pre mňa obrovský šok, no človek niekedy nevidí do hlavy ani toho najlepšieho kamaráta,“ hovorí o tragédii Greššo. Prekvapeného sme zastihli aj Jozefa Vajdu. „Dozvedel som sa to len pred malou chvíľou. Som z toho úplne hotový. Celý sa trasiem. Neviem, čo sa mu mohlo stať. Keď sme pripravovali v SND hru Bratia Jurgovci, boli sme spolu takmer každý deň a vôbec som si nevšimol, že by ho niečo trápilo,“ povedal nám pohnutým hlasom.

Vyše sto hudobných diel

Špekuluje sa, že talentovaný a obľúbený Manky, ako mu hovorili kolegovia, mohol spáchať nešťastný čin pod vplyvom alkoholu, s ktorým to občas prehnal. „Som alkoholik. Každý druhý deň som opitý,“ priznal sám, keď sa ho spýtali, prečo odmieta ponuky do seriálov, ktoré produkujú naše televízie ako na bežiacom páse.

Hoci bol obdarený hereckým talentom, najviac sa cítil ako hudobný skladateľ. Na svojom konte má vyše sto diel a na Slovensku nie je žiadne divadlo, ktoré by jeho hudbu nemalo v niektorej hre.

Vyštudoval však herectvo a už v začiatkoch kariéry ho Roman Polák obsadil v Slovenskom národnom divadle do úlohy Rómea. „Bol to najväčší prúser mojej kariéry. Zistil som, že som vrchol svojej herectva dosiahol veľmi skoro. Dnes už hrám málo. Len na udržanie, aby som nevyšiel z cviku. Chvalabohu, mám aj bez toho čo robiť,“ priznal sa.

Rodina si ho neužila

Mankovecký patril k umelcom, ktorí napriek tomu, že žnú uznanie a úspechy, trpia večnou nespokojnosťou. „To je v poriadku. Ale najviac som nespokojný, keď som obklopený spoločnosťou, s ktorou nie som spokojný,“ zafilozofoval si a naznačil tiež, že mu chýbajú ostré lakte.

„Ak pociťujem nejaký tlak na moje miesto alebo niečo podobné, tak radšej to miesto uvoľním, dám možnosť, priestor inému. To je moja najčastejšia obrana v krízových situáciách. Nie som ten, kto by bojoval za svoje práva a možnosti. Mám síce mimoriadne nadštandardné príjmy, to však so spokojnosťou nemá nič spoločné,“ povedal.

Výčitky svedomia mal aj pre nedostatok času na svoju rodinu. „Veľa spím, chodím do kaviarní a svoju rodinu trošku zanedbávam. Ja mám zásadu ako Bolek Polívka, že každé dieťa si zaslúži vlastnú matku. Preto musím trošku pobehať po svete, kým tie svoje deti obehám. Snažím sa to dohnať aspoň cez prázdniny. Vtedy som celý deň doma,“ povedal Manky o svojich troch synoch.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • kb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní