Filmový Plánička po tridsiatich rokoch: Pribudli mu okuliare a ubudli vlasy. Vľavo s Blaženou v podaní Veroniky Kánskej v komédii Slnce, seno, jahody.

Zaškatuľkovaný: Herec z komédie Slunce, seno, jahody ostal Šimonom Pláničkom

Šimona Pláničku chránia pred fanúšikmi trilógie Slnko, seno bodygardi, ale ako herec na slávnu filmovú postavu doplatil.

Preslávil sa ako brigádnik Šimon Plánička v slávnom filme Slnko, seno, jahody, teraz sa Pavel Kikinčuk vracia. Konečne nakrútil film, ktorý by fanúšikov opäť mohol nadchnúť. No fešného brigádnika, ktorý prišiel do Hoštíc skúšať novú metódu dojenia kráv, by ste v ňom ťažko hľadali. Rokmi mu pribudli okuliare, ubudli vlasy, no herectva sa po celý ten čas nevzdal.

Nestihol to

Niekedy môže byť príliš slávna filmová postava na škodu. „Možno aj pri mne mali režiséri pocit, že nech ma obsadia do čohokoľvek, navždy budem pre divákov Šimon Plánička. A tak ma neobsadzovali tak často,“ myslí si herec, ktorý hrával v plzenskom Divadle J. K. Tyla a Činohernom klube v Prahe. Blysol sa i vo filme Dievčatko s Dorotou Nvotovou a Zdeněk Troška ho obsadil do rozprávky Najkrajšia hádanka. Veľa vody však nenamútil. To sa má zmeniť začiatkom budúceho roku, keď sa do kín dostane ďalšia Troškova bláznivá komédia Babovřesky, aneb z dopisu venkovské drbny. Má byť v štýle filmov Slnko, seno a Kikinčuk v ňom stvárni prefíkaného starostu obce, ktorému nie je cudzia korupcia a podplácanie. „Moju manželku hrá Veronika Žilková. Je to komédia, kde, samozrejme, nejde o žiadne veľké myšlienky, ale už pri čítaní scenára som sa perfektne bavil,“ hovorí.

Pavel sa mal pôvodne objaviť aj v slávnej bitkárskej scéne filmu Slnko, seno a pár faciek, no zle si poznačil termín nakrúcania. „Myslel som si, že to má byť o mesiac neskôr. Takže zatiaľ, čo ma všetci zháňali, ja som sa s rodičmi v NDR opaľoval pri berlínskych jazerách. Našťastie, Zdeněk Troška to na poslednú chvíľu zachránil. Keď sa Helenka Růžičková mojich filmových rodičov pýta, kde majú syna, môj otec odpovedá, že vykonávam základnú vojenskú službu,“ prezrádza pikantnosť zo zákulisia.

Unikli smrti

Asi najviac spomína český herec na príhodu, pri ktorej takmer prišiel o život celý herecký ansámbel Troškovho filmu. „Raz, keď sme z hotela v Horažďoviciach cestovali autobusom na pľac do Hoštíc, náš šofér nezvládol riadenie a havaroval. Po ceste sú samé serpentíny a neprehľadné zákruty, v jednej z nich chcel obísť nákladiak, no vtom sa oproti nám rútil ďalší. Hlavný kameraman stihol zakričať - Držte sa! Kto sa nedržal, okamžite letel. Miluna si rozrazila obočie, Helenka Růžičková si narazila lakeť, hlavný kameraman si zlomil dve rebrá.“ Aj priebeh havárie by sa vraj hodil do nejakej komédie. Hercovi najviac utkvel v pamäti šofér nákladiaka. „Bol v strašnom šoku. Behal tam dokola a kričal - Som mŕtvy, som mŕtvy. My sme mali na autobuse zablokované dvere, takže sme sa nemali ako dostať von. Situáciu chcel vyriešiť Jirka Lábus. Veľavýznamne povedal - Moment. A zobral kladivko, ktoré je v autobusoch pripevnené na stene. Začal ním klopkať na okno v nádeji, že ho rozbije. Všetci ostatní ho okrikovali, že musí búchať silnejšie. Veľmi mi to vtedy bolo smiešne. Našťastie sa šoférovi podarilo násilím otvoriť dvere, takže sme v pohode vystúpili. Rýchlo po nás prišli nejaké autá a ponáhľali sme sa na pľac do Hoštíc. Točili sme, akoby sa nič nestalo. Natáčacie dni sú drahé,“ podotýka.

Šialenstvo trvá

S hereckými spolupútnikmi sa v Hošticiach, rodisku režiséra Trošku, kde trilógia Slnko, seno vznikla, Pavel naposledy videl pred štyrmi rokmi. Počas osláv dvadsiateho piateho výročia premiéry prvého z filmov. „Zistil som, že Hoštice už dávno nežijú hospodárstvom. Majú tam nejaké kravy, ale do maštalí chodia turisti obzerať posteľ s dáždnikom, na ktorej sa zlostila babička Erna Červená, alebo motorku, na ktorej jazdil Venca. Alebo je tam ranč Šimona Pláničku. Nikto mi nepovedal, že tam mám svoj ranč! Bol som v šoku,“ spomína s hrdým úsmevom. Aj po rokoch sa v Hošticiach cítil ako veľká hviezda. Pre dav fanúšikov museli mať všetci herci ochranku. „Bolo to šialené. Predstavte si, že sa tak tlačili, že prevrátili stôl, pri ktorom sme sedeli. Úplní fanatici. Niektorí prišli dokonca v našich filmových kostýmoch. Jeden asi sedemdesiatročný chlap sa postavil predo mňa a hral moje repliky. Chudák Zdeněk, s mamičkou tam vôbec nemajú pokoj. Stále mu niekto zvoní pri dverách.“

Práve preto teraz režisér nakrúcal svoj nový fi lm až v štyroch rôznych dedinách. Aby miestnych ochránil od nájazdu turistov, ktorým jeho rodné Hoštice čelia. „Tomu som sa snažil zabrániť, takže tentoraz ani za svet nikomu nepoviem, kde sme nakrúcali,“ povedal nám Troška, ktorému Pavel vrchovato dôveruje. „Zdeněk je absolútne skvelý človek a režisér, jemu by som neodmietol žiadnu úlohu. Zažil som aj iné štáby, celý čas sa to tam háda a je napätá atmosféra. U neho je niečo také vylúčené. Aj Helenka Růžičková hovorievala, že keď sa stretne dobrá partia, zákonite z toho musí vzniknúť dobrý film.“ Aj preto mu je ľúto, že mnohí z jeho filmových kolegov už nežijú. „Predstavte si, že pán Stanislav Tříska, ktorý hral Škopka, čiže manžela Heleny Růžičkovej, zomrel priamo v divadle. Po predstavení sa išiel osprchovať, posadil sa do kresla pred zrkadlom, zaspal a už sa nezobudil,“ prezrádza.

Vzal si vorkoholičku

Pavel Kikinčuk žije v Prahe, my sme ho však zastihli v letnom domčeku na Slapoch, kde si v spoločnosti manželky Jindřišky užíva divadelné prázdniny. Zoznámili sa tesne po premiére filmu Slnko, seno, jahody, keď si Pavel ako Šimon Plánička užíval prvú vlnu popularity. „Bolo to v divadle v Plzni, kde som mal angažmán v činohre a ona bola sólistka operety. Pravidelne organizovala pre kolegov ‚žracie štvrtky‘. My sme niečím prispeli a ona fantasticky pripravila najrôznejšie špeciality. Ja som tam chodil pravidelne a raz som zostal dlhšie než všetci ostatní a už to bolo,“ zasmeje sa. Podľa manželky to však také jednoduché nebolo. „Mali sme veľmi búrlivý vzťah. Stále sa točil aj okolo iných dievčat, takže sme sa minimálne desaťkrát rozišli, kým som definitívne povedala, že si ho vezmem.“ „To sa ti len zdá,“ oponuje Pavel a otočí sa na nás. „Predtým, než som ju spoznal, som mal pokojný život a teraz ma stále do niečoho naháňa. Jindra je veľká vorkoholička,“ prezrádza na manželku, principálku plzenského šantánového a kabaretného divadla Pluto, ktoré hrá výlučne komédie. „Niekoľkokrát sa na naše predstavenie bol pozrieť aj pán Troška a hneď si vybral nejaké babky do Babovřesiek, tak teraz všetky dúfajú, že budú slávne ako Keliška,“ uzatvára naše rozprávanie pani domu.

Na posmech

Pred vstupom do kravína v Hošticiach, kde sa nakrúcala trilógia Slnko, seno, stojí trojmetrová socha Škopkovej, ktorú stvárnila Helena Růžičková. Odhalili ju koncom júla, no mnohých nepríjemne zaskočila. „Vyzerá tam ako Fiona, manželka Shreka, to si pani Růžičková nezaslúžila,“ ozývali sa hlasy už na slávnostnom ceremoniáli. Pavel Kikinčuk s režisérom a zároveň Růžičkovej najlepším kamarátom Zdeňkom Troškom sú však presvedčení, že herečka, známa veľkým humorom a schopnosťou urobiť si žarty aj zo seba, by zo sochy bola nadšená. „Nakoniec, veď ide o sochu Škopkovej a nie Helenky,“ uvažuje nahlas režisér Troška. Do Hoštíc, ktoré dýchajú recesiou, to vraj patrí.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu plus7dn[email protected].
VIDEO Plus 7 Dní