Prvé kroky na slobode?: Rasťa Žitného zaradili do väzby s minimálnym stupňom stráženia, za dobré správanie mal dovolené vychádzky domov.

Žitného čaká odškodnenie Žilavých aj hypotéka. Príde o dom?

Rasťo Žitný odchádzal z väzenia vysmiaty, hoci vraj nezvláda splácať hypotéku a stále čelí žalobe o stotisícové odškodné.

Po trinástich mesiacoch strávených za mrežami, kde podľa spoluväzňov pôsobil skôr utiahnuto, vykročil Rasťo Žitný na slobodu v značkových slnečných okuliaroch a so širokým, tak trochu provokatívnym úsmevom. Súdnym ťahaniciam však nie je koniec. V hre je stále civilná žaloba - pozostalí po Tomáškovi Žilavom, ktorého na ceste za Rohožníkom 29. júna 2008 usmrtil, žiadajú od bývalého moderátora nemalé odškodné.

Prepustením si bol exmoderátor zrejme istý, lebo pred súdny senát si vzal aj civilné oblečenie. Aj pri najmenšom pochybení mu však opäť hrozí väzenie.

Tresť za smrť

Rok za mrežami za život malého chlapca sa Slovákom zdá primálo, aspoň podľa rozžeravených diskusných fór. Reakcie sú kritické i napriek tomu, že Žitný je prvý a zrejme jediný prominentný šofér na Slovensku, ktorý za usmrtenie z nedbanlivosti putoval do výkonu trestu.

Namiesto ľútosti nad zničenou kariérou niekdajšej hviezdy ľudia skôr oživili spomienky na znalecké posudky. Stálo v nich, že pred tragédiou šlo auto neprimeranou rýchlosťou. V očiach verejnosti mu nepomohli ani jeho výhovorky, že za volantom v dôsledku zdravotných ťažkostí stratil vedomie a keď sa prebral, už bolo neskoro.

Samosudkyni Okresného súdu v Trenčíne stačilo na rozhodnutie o ďalšom osude Rasťa Žitného asi päť minút. „Myslím, že trest splnil účel aj v rámci prevencie. Doložili sme do spisu vyjadrenie, že po prepustení na slobodu bude hneď zamestnaný. Myslím, že spĺňa podmienky na podmienečné prepustenie,“ argumentoval Žitného obhajca Ladislav Kuruc a exmoderátora tak prepustili na slobodu so skúšobnou lehotou jeden rok. Stále pre neho platí aj päťročný zákaz viesť motorové vozidlá.

Otec zosnulého Tomáška Milan Žilavý okolnosti okolo Rasťa Žitného neprežíval tak dramaticky ako pred rokmi. „K prepusteniu pána Žitného sa vám vyjadrí môj právny zástupca,“ odkázal nám pokojne.

„Myslím, že pre rodinu Žilavých aj pre mňa bolo dôležité, že bol jednoznačne určený vinník tejto nehody a bol mu vymeraný trest. Vždy bude diskusia o tom, či je trest primeraný, alebo neprimeraný, spravodlivý alebo nespravodlivý. Povedzte mi, aký trest by ste dali niekomu, kto by zapríčinil stratu vašej blízkej osoby. To je ťažké,“ reagoval za pozostalých advokát Adrián Kucek.

Dve tváre bývalej moderátorskej hviezdy Foto: archív

Boj o peniaze

Zdanlivý zmier medzi protistranami sa však čoskoro môže opäť naštrbiť. V hre zostáva odškodné, ktoré rodina Žilavých žiada od exmoderátora v civilnom konaní. „Je tam viac účastníkov, niektorí sa vyjadrili, iní nie. Pán Žitný zrejme z toho dôvodu, že bol v zariadení, v ktorom bol. Myslím si, že dnes je už situácia iná, takže určite ho jeho právny zástupca bude o tom informovať a musíme sa k tomu nejako postaviť,“ priznal Adrián Kucek.

Akú výšku odškodného si Žilaví nárokujú, konkretizovať nechcel ani preto, že ešte nebolo vytýčené prvé pojednávanie. „Nerád by som predbiehal, je tu ešte možnosť mimosúdnej dohody, prebiehajú rokovania,“ dodal, hoci ešte vlani ďalšie pokračovanie súdnych sporov priznal aj Žitného advokát.

„Na súde je žaloba na Rasťa Žitného, kde ho žaluje samostatne otec toho chlapca, mama, dedo, babka a žiadajú od Rasťa spolu 100-tisíc eur. Idú po tom tvrdo,“ povedal vtedy Ladislav Kuruc.

Čo teraz?

Medzitým sa bude tridsaťšesťročný Rasťo Žitný pokúšať zaradiť do bežného života. Z podnikania v trnavskom amfiteátri, ktoré v čase tragickej nehody rozbiehal, zišlo, firmu so spoločníkom v roku 2010 predal. Vzápätí si založil vlastnú s názvom Amfik Production s tým, že bude do letného kina dodávať kultúrny program. Už niekoľko mesiacov je však Žitného spoločnosť v likvidácii. Minulosťou je zrejme aj jeho akademická kariéra, pred odsúdením istý čas prednášal na Vysokej škole svätej Alžbety.

Kurucove slová, že po prepustení na podmienku môže ihneď nastúpiť do nového zamestnania, zrejme súvisia s jeho kamarátmi z trenčianskeho hokejového prostredia, ktorí ho čakali „na slobode“. Naložili ho do jedného auta, ďalším provokatívne zablokovali cestu novinárom, a odfrčali na trenčiansky štadión do VIP zóny.

A to sa len pred pár dňami známa Rasťových rodičov v médiách posťažovala, ako sa od neho kamaráti odvrátili a nepriznávajú sa k nemu. Pravda bude asi niekde uprostred. „Či to nie je naopak,“ reagoval jeden zo Žitného dávnych známych. „Odkedy sa dal Rasťo dokopy s tým farárom, uzavrel sa. Nereagoval ani na esemesky,“ priblížil nám situáciu po tragickej nehode, keď moderátor vyhľadával duchovný pokoj.

Bývalý moderátor si ešte nemôže vydýchnuť. Keďže ho prepustili podmienečne, späť ho môže dostať aj maličkosť. "Stačí drobná výtržnosť. V podniku ho niekto napadne, strhne sa bitka. Všetci budú stíhaní za výtržnosť, a keď to hodia na neho, nepomôže mu, že sa bránil. Alebo pôjde po chodníku na bicykli, niekoho zrazí a zraní," hovorí známy trenčiansky advokát Ján Kanaba.

"Akýkoľvek úmyselný priestupok alebo prečin je dôvodom na to, aby mu trest premenili. Podmienečne prepustený by sa mal vyhýbať všetkým rizikovým situáciám," upozornil advokát pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Mohol sa dohodnúť

Pred Žitného bytom, ktorý stále vlastní v Malinove, dedine vzdialenej pár kilometrov od Bratislavy, je pokoj. Podvečer pred jeho prepustením sme zastihli dvojicu, ktorá vošla do areálu, kde býva, so žltými balónikmi. Či chystali Rasťovi uvítaciu párty, môžeme len špekulovať. V komplexe býva takmer dvadsať rodín, ktorých od zvyšku dediny oddeľuje vysoký múr a brána na kód. Otvára sa väčšinou iba vtedy, keď dnu alebo von prechádza auto.

Na realitných portáloch v súčasnosti figuruje hneď niekoľko ponúk na predaj bytov z tohto komplexu, medzi predávajúcimi je aj bezprostredný Žitného sused. V jeho baraku sú totiž tri samostatné byty s vlastnými vchodmi. Na nehnuteľnosť si vzal bývalý markizák hypotéku len pár dní pred nehodou, mesačná splátka sa môže pohybovať na úrovni stoviek eur. Aj keď sa v médiách objavilo, že počas posledného roka nemal hypotéku z čoho platiť, v skutočnosti sa vraj nemusel veľmi stresovať.

„Klient môže požiadať banku o odklad splátok istiny hypotekárneho úveru alebo zníženie mesačnej splátky hypotekárneho úveru, ak sú splnené predpoklady vyžadované zákonom o bankách,“ informoval nás o zvyklostiach Slovenskej sporiteľne, ktorej Žitný úver spláca, jej hovorca Štefan Frimmer.

„Banka sa tiež môže v individuálnych prípadoch dohodnúť s klientom na zmene splátkového plánu úveru. Takáto dohoda závisí vždy od individuálnej situácie klienta. Ak je niektorý z dlžníkov právoplatne odsúdený a nastúpi výkon trestu odňatia slobody, je to dôvod, pri ktorom banka vykonáva reštrukturalizácie formou dočasného zníženia alebo odkladu splátok. Treba predložiť doklad - nariadenie o nástupe výkonu trestu.“

Žitný spláca hypotéku na byt v tomto dome, s bankou sa vraj mohol dohodnúť. Foto: Martin Domok

Poistený?

Podľa ekonomického experta Maroša Ovčarika je však odklad s bankou u nás väčšinou možné dohodnúť na obdobie šesť mesiacov. „Zvyčajne sa počas tohto obdobia banke splácajú úroky. Tie na začiatku splácania tvoria pomerne veľkú časť splátky, preto to nemusí byť výhoda. Ku koncu splácania je situácia opačná, takže tam to môže pomôcť. Riešením môže byť aj niekto, kto prevezme dlh za klienta, respektíve ho bude počas výkonu splácať namiesto neho.“

Kto by zaplatil za Rasťa Žitného stotisícové odškodné pozostalým, je ešte nejasnejšie. „Žalovaný je on a je v jeho kompetencii riešiť to, podľa mojich vedomostí má nejaké poistné zmluvy,“ podotkol advokát Žilavých.

Či bude na úhradu odškodnenia postačovať povinné zmluvné poistenie, nie je jednoznačné. Všetko závisí od toho, aký druh odškodnenia bude rodina mŕtveho dieťaťa žiadať. Zákon o povinnom zmluvnom poistení stanovuje, že poisťovateľ je povinný uhradiť poškodeným okrem iného škody na zdraví a náklady pri usmrtení s dolnou hranicou 630 eur. Nerieši však nemajetkovú ujmu.

„Nemateriálna ujma pozostalých nie je krytá povinným zmluvným poistením,“ upozorňuje Lýdia Blažeková zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • pg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • kb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní