Zlato za desaťtisíce, divoké róby: Európska cigánska elita sa zabávala v Bratislave

Cigánska elita z celej Európy sa zabávala v Bratislave na vychýrenom plese. Len v šperkoch, ktorými sa podaktorí vyzdobili, majú uložené desaťtisíce eur

Postávate pred sálou luxusného hotela na okraji Bratislavy a zdá sa vám, že niečo tu nesedí. Vedľa vás sa Rómovia bavia po anglicky, prejdete o kúsok ďalej a iní konverzujú v nemčine. Nie je to science fiction, len vchádzate na vychýrený ples, ktorého sláva presiahla slovenské hranice. Cigánska elita zo Slovenska aj z iných štátov preto pricestovala do „Pressburgu“.

„Veľmi som túžila aspoň raz sem prísť a vidieť, ako to tu vyzerá,“ priznala nám pätdesiatnička Žaneta v šatách, ktoré jej doručili len deň pred bálom. Prišla od Martina a na každom prste jej svietil obrovský prsteň žiarivej farby. Za zlato, ktorým sa na Medzinárodný cigánsky ples vyzdobila, by si mohla kúpiť hádam aj auto.

Cigánski diabli zažili šok na Plese v opere: Hrali sme tam naposledy!

Nebol to obyčajný ples

Nikoho nevíta žiaden oficiálny výbor. Hostia prichádzajú priebežne podľa toho, ako stíhajú. Aj s krásne oblečenými deťmi, ktoré nikto nebude hnať rýchlo do postele. „Dnes môžu tancovať, koľko chcú. Samy sa vypýtajú spať,“ ozrejmila nám matka jedného z nich. Prichádzajúce krásky pózujú pred fotostenou, občas sa k nim pridajú páni s nagélovanými sčesanými vlasmi. A v sále sa zatiaľ rozoznievajú prvé tóny. Nikto netancuje, všetci sedia za honosnými stolmi a sledujú, čo sa deje na pódiu. Ako na koncerte.

Heringhová to nezvládla: Kollár na plese s mladučkou blondínkou

„Aj keď sme ticho a len počúvame, tak sa zabávame. Lebo my hudbu milujeme. Nemusíme preto skákať,“ upresní nám speváčka Brigita Szelidová Čikos (51), ktorú si pamätáme z televíznej šou X Factor. Na plese v noci vystúpi ako jedna z mála hviezd zo Slovenska. Mnohí sa tešia na maďarskú legendu Bangó Margit, medzi európskymi Cigánmi označovanú za Karla Gotta v sukni. Počas noci sa ešte vystriedajú rešpektovaní primáši. Hosszú Géza Legocky pricestoval zo Švajčiarska, Lendvai Csocsi József a Ifi Sárkozi Lajos si sem odskočili z Maďarska.

Móda z Plesu v opere 2017: Zabudnite na módne výstrelky! Celebritné dámy stavili na elegantné róby

„Mám väčší rešpekt, lebo tu sú všetci buď muzikanti, alebo sa veľmi vyznajú do hudby. Všetko poznajú,“ povie Brigita, aj keď rómsky repertoár v skutočnosti nemá. „Venujem sa džezu, ktorý milujem. Cigánske pesničky však ovládam, ale pri nich sa len zabávam. Mám tú hudbu veľmi rada, však ju cítim.“ Bohužiaľ, cigánskemu jazyku speváčka už nerozumie.

„Moja babka vedela, ale v Bratislave rozprávala len po nemecky a po maďarsky, po cigánsky veľmi málo. Takže v našej rodine rómčina vymrela. Niekedy mi to príde aj ľúto. Napríklad teraz, prišli sem Cigáni z Nemecka alebo Anglicka, rozprávajú sa medzi sebou a ja im nerozumiem. Cigáni, ktorí vedia po cigánsky, sa dohodnú všade.“

Kožuch či kabát? Ako vkusne zahaliť plesovú róbu vedia aj prominentné dámy

Jedinýkrát, čo nehrajú

Tmaví, bledí, farební, medzi hosťami to nie je jednoliate. Ale keď muzikanti prepnú z melanchólie na rezké pesničky, parket sa ihneď zaplní všetkými. Mnohí, vrátane moderátora bálu Romana Juraška, vyťahujú mobily a zaznamenávajú nefalšovanú zábavu, aká sa len tak nevidí. Dámy sa netrápia, či si mali pod šaty vziať sťahovaciu bielizeň, lúskajú prstami a vlnia sa v cigánskych rytmoch. Ani páni nemajú tanečné zábrany. „Nemyslím si, že Cigáni sú temperamentnejší než ostatní,“ podotkne violončelistka Silvia Šarköziová (43). A konečne sa môže aj zabávať.

Plesové pravidlá pre neho: Takto sa vaša polovička nestrápni

Cigánski diabli dnes v noci, ako na jedinom plese sezóny, nehrajú. „Konečne si kolegovia muzikanti donesú svoje manželky a ja si môžem užívať ženskú spoločnosť, pretože väčšinou som stále s mužmi. Organizátori Štefanovi Picurovi Banyakovi z našej kapely aspoň radíme, čo by sme tu chceli počúvať,“ pochvaľuje si Silvia, ktorá sa s Picurom nedávno dostala do rečí. No a hoci on na plese nemá manželku, Silvia sa celý večer venuje manželovi Ernestovi.

Rady, ktoré oceníte pred plesom: 4x účes, s ktorým v spoločnosti ohúrite!

A ten sa medzi priateľmi občas posťažuje, že toľko ako teraz nevážil hádam nikdy. S vyše 160 kilogramami si zakrýva kryvky osvedčeným šálom. A Silvia? V šatách ušitých podľa jej vlastného návrhu sa aj tu stáva kráľovnou plesu. Aj bez hromady zlata. „V tomto teda nie som tradičná Cigánka,“ odvetí. „Pre mňa je dôležité, či sa mi šperk páči, nie to, z čoho je vyrobený. Bižutéria má pre mňa oveľa väčšiu cenu. Ale dobrí muzikanti nápadné šperky nenosia vôbec. Všimli sme si, že keď už má niekto veľký prsteň na ruke, znamená to, že asi veľa necvičí a veľký virtuóz nie je.“

Kožuch či kabát? Ako vkusne zahaliť plesovú róbu vedia aj prominentné dámy

Celý život v zlate

O to viac sa blýskavým zlatom prezentujú podaktorí hostia. Posiati cenným kovom oslepuje najmä Boris, ktorý pricestoval z cudziny. „Zlato nosím len niekedy, na pohreby, na narodeniny alebo tak. Je to naša kultúra,“ povie veselo a predstavuje svoje ligotavé skvosty. „Toto je náramok Versace. Na tomto prsteni mám svoje meno, na ďalší som si dala vyrobiť knihu.“ Prečo knihu? „Knihu života,“ dodá významne a neskôr v noci si vyzlečie aj košeľu. Odhalí tak zlatú reťaz s vyobrazením Panny Márie s jezuliatkom.

Farby im idú, strihy nie: Plesovú sezónu zavŕšili celebrity v týchto šatách

Ježiš Kristus sa hompáľa i na krku Ireny z Čadce. Ako prezradila, je to na ochranu. „Verím v Boha, dala som si ho vyrobiť až v Česku,“ prizná hanblivá blondína. „Ja si tie prstene už nabudúce nedám, keď sa na ne pýtate,“ zdráha sa aj tmavovlasá podnikateľka Žaneta, ktorej sa v šperkoch premieta celý jej život. „Dostala som ich k sviatkom. Najbližší je pre mňa prsteň, ktorý mi dal manžel k tridsiatke. A ďalší je od maminky, ďalší od maminky, od maminky, od sestry, od maminky,“ vyratúva. „Ale koľko to dokopy stálo, to sa nehovorí.“

Róby z Plesu v opere: Hurajová v TOP forme, Drobová čelila prísnej kritike

Už nie takí bohatí?

Zlatom sa u Cigánov vždy preukazovalo ich bohatstvo. Keď sa kedysi kočovníkom začínal dozadu prehýnať koč, každý vraj už vedel, čo v ňom majú uložené. „Ľúbime gýč, zlato a trblietky, to je pravda. Neviem, prečo to tak je, ale je to asi v nás. To nevymažeme,“ zamýšľa sa speváčka Brigita Szelidová.

„Keď niečo zarobia, hneď to dávajú do zlata. A keď nemajú peniaze, zoberú to do záložne. S tým sme sa narodili, ale určite je toho menej než kedysi. Kedysi aj Cigáni boli bohatší. Viem, že moja mama mala zlata na kilá. Vždy keď otec niekam išiel, doniesol jej šperk.“ Apropo, cigánske plesy v Bratislave sú vychýrené aj zásluhou otca Brigity Szelidovej, ktorý ich roky organizoval v bratislavskom Carltone. V tomto luxusnom hoteli vyrástla aj jeho dcéra.

„Otec tam dvadsať rokov v kuse hrával a mama s ním spievala. Pamätám sa však, že tieto cigánske plesy boli odjakživa. Mama na ne chodievala, ešte keď bola slobodná. A vždy boli v Carltone. Teraz sme sa prvý raz rozhodli presunúť do hotela, kde sme našli lepšie podmienky. Otecko tu už nemôže byť, zomrel. Ale miesto neho som tu ja a spievam,“ priblížila Brigita Szelidová rodinné dedičstvo a utekala na pódium zabávať hostí z rôznych kútov Slovenska i Európy.

Popiera zákony fyziky

Pri pohľade na Silviu Šarköziovú si počas Cigánskeho plesu mnohí lámali hlavu. Dekolt, aký predviedla, sa len tak nevidí. „Ste zlatí, ale zatiaľ nemám žiadnu plastickú operáciu za sebou,“ smiala sa uznávaná violončelistka. Vraj by sme sa čudovali, koľko do svojej vizáže vlastne investuje. „Asi by som sa tým nemala chváliť, ale za celý svoj život som bola v kozmetickom salóne asi len trikrát. Takže v tomto smere som dosť pozadu. S pribúdajacím vekom je však ťažšie udržať si váhu. Lebo v našej rodine to nikdy nebolo zadarmo. Cvičiť sa stále len chystám, zatiaľ len obmedzujem sladké,“ vysvetlila nám hudobníčka, ktorej odvážne šaty ušila krajčírka zo Slovenská národného divadla. Podľa Silviinho návrhu.


VIDEO Plus 7 Dní