Mináriková, Járová aj Kucherenko sa rady pochvália fotkami v plážovom outfite.

Známe Slovenky v plavkách: Ktorý módny trend ignorujú?

Slovenské celebrity milujú neónové a biele plavky, no vo svete letia háčkované - u nás ich zatiaľ predviedla len jedna herečka.

Desiatky rokov stačili na to, aby sa kúpací úbor žien zmenil na nepoznanie. Kedysi sa dámy kúpali v dlhých plášťoch, ktoré siahali po zem. Dnes nosia úsporné bikiny. Medzi celebritami vo svete letia plavky z bavlny, no naše tváre toto leto preferujú klasický materiál.

Aj bez vypchávok

Kto by však povedal, že nosiť sa dajú i funkčné pletené plavky? Áno, dajú. Hitom sa stali po tom, ako si ich obliekla Jennifer Lopezová a Beyoncé. U nás si ich medzi prvými obľúbila herečka Lucia Hurajová.

Slovenka Marianna Grenu ich začala pliesť pred rokom. Inšpiráciu nabrala v luxusnom St. Tropez, kam chodí na dovolenky. „Tamojšie ženy nenosia plavky, aké poznáme na Slovensku. Vystužené a vypchaté. Na pláž si vždy berú dvoje plaviek. Jedny na plávanie a druhé na prezlečenie. Tie na prezlečenie sú vždy krásne. V nich ide dáma, slečna, dievča aj k baru na drink, aj na obed.“

Po rukavičkách, čiapkach a šáloch ich Marianna začala háčkovať len na skúšku. Základný model vyrobí do troch dní, s aplikáciami do piatich.

„Nie je to kus látky, ktorý sa vystrihne a zošije. Všetko sa robí ručne. Bez pomoci šijacích strojov. Šnúrky sú prizdobené korálikmi a strapcami. Bikiny sú zo stopercentného prírodného materiálu, a to z bavlny cenenej najviac na svete - z egyptskej.

Ak sa aj trošičku natiahnu, po obvode sú spevnené tenkým silikónovým elastickým vláknom, ktoré pomáha držať tvar. Aj bez tejto nite však plavky tvar udržia, keďže sú háčkované tesnejšie, nie sú mľandravé. Pevne držia aj mäkšie prsia. Takéto plavky vydržia aj niekoľko rokov.“

Marianna otvorene hovorí, že slovenské dievčatá sú trochu pozadu. „Ženy na Západe, ženy v Amerike, Brazílii, v Kanade ich nosia všetky, je jedno, či majú prsia 0 alebo F. Sú hrdé na svoje telá,“ tvrdí.

Kým vo svete sú háčkované bikiny trendové už niekoľko rokov, tu sa jej smiali, pre koho „babkovské“ plavky robí. Háčkovanie sa však snaží udržať predovšetkým ako záľubu. „Nemám sklad plný hotových plaviek. Na to by som potrebovala niekoľko rúk. Navyše, nechcem hoby premeniť na stresujúci biznis,“ dodáva.

Čím viac farieb

To, že u nás zatiaľ letia klasické plavky, potvrdzuje aj módna návrhárka Jana Jurčenko, ktorá má medzi zákazníčkami aj známe ženy zo šoubiznisu.

Živé farby preferujú viaceré vrátane modelky a moderátorky Sone Skoncovej, ktorá má v šatníku niekoľko desiatok plaviek. Úspornosťou v materiáloch vyniká Silvia Kucherenko.

Jednodielne plavky kedysi nosili len ženy s plnšími postavami, no dnes sú považované za veľmi štýlové. V panensky bielej farbe sa predviedla modelka Romana Škamlová i dermatologička Alena Pallová. Tá ich doplnila toto leto veľmi žiadaným dočasným zlatým tetovaním.

Dramatickú čiernu zvolila bývalá priateľka českého moderátora Leoša Mareša Petra Faltýnová. Plejmejtka Andrea Járová si k dlhým blond vlasom zobrala na plavbu loďou sýtoružové neónky s extrémne hlbokým výstrihom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní