Súkromný vjazd: Alexander Rozin vchádza do svojho sídla v bratislavských viniciach.

Známy privatizér si doprial luxusný darček: Po Bratislave sa vyváža v aute za státisíce eur

Alexander Rozin sa po štedrom vlaňajšku rozmaznáva. Vozí sa na aute za státisíce eur.

Doslova pekelné letné dni si podnikateľ a väčšinový vlastník bratislavského výstaviska Incheba užíva, ako sa len dá. Ulice najnovšie brázdi na jednom z najdrahších SUV na svete - luxusnom Bentley Bentayga. Tento luxusný kúsok má niekdajší privatizér k dispozícii po úspešnom minulom roku. Zatiaľ čo Incheba predchádzajúce roky ledva vykazovala aký-taký zisk, vlani sa jej nesmierne darilo - zarobila utešených 2,4 milióna eur.

Ako spolupracuje?

Vo výstavisku má takmer trinásťpercentný majetkový podiel hlavné mesto. Bratislava však napriek desaťmiliónovým tržbám spoločnosti v predošlých obdobiach nevidela ani euro. Zástupkyňa mesta v dozornej rade a predsedníčka Fóra spotrebiteľov Marta Černá má teraz pozitívnejšiu náladu. „Je to vedené ako rodinný podnik a tento rok dokonca rozpúšťajú zisk, tak mesto dostane celkom slušné peniaze. Moje kontrolórske črevá nemajú pocit, že by bolo treba dávať nejako extra pozor. Nemám pocit, že tam ide niečo nakrivo,“ tvrdí a na otázku, ako sa jej spolupracuje s Rozinom starším, dodáva: „Je to veľmi svojbytný človek.“ Peniaze Inchebe vlani prihralo najmä predsedníctvo Slovenska Rade Európskej únie. Novinári z celého sveta mali svoje stanovištia práve v komplexe na pravom brehu Dunaja. Poriadnu „fúru“ na inchebácky účet nahodil aj štát. Napríklad ministerstvo školstva pod vedením Petra Plavčana uzavrelo s Rozinom dva kontrakty za 377-tisíc eur. Ďalších vyše 130-tisíc eur prihodilo za poskytnuté služby Centrum vedecko- technických informácií SR.

Záhadne k majetkom

Alexander Rozin pochádza z ruského Saratova. Na Slovensko prišiel ešte za čias bývalého režimu a po jeho páde za dramatických okolností Inchebu sprivatizoval. Na svojej strane mal vtedy podľa vlastných slov ďalšieho veľkoprivatizéra Jozefa Majského a v tuhom boji uspel so skupinou, za ktorou údajne stál Ivan Lexa.

Okrem podnikania sa Rozin pohyboval v komunálnej politike, no väčšiu pozornosť na seba strhával svojimi aktivitami v bratislavských Vinohradoch, kde vlastní rozľahlú vilu. K pozemkom Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho prišiel podľa medializovaných informácií po revolúcii vydržaním a doslova kontroverzne. Kúpno-predajnú zmluvu podpísal riaditeľ ústavu v júli. Následne sa zistilo, že šéfom sa stal až v septembri. Rozin predložil dokumenty od Slovenského pozemkového fondu či mestskej časti Bratislava-Nové Mesto. Obe inštitúcie popreli, že by listiny pochádzali z ich dielne.

Ako poslanca bratislavskej župy za Smer Rozina polícia v roku 2007 obvinila z podvodu. Čoskoro však na príkaz prokurátora celú vec zrušila. Tento rok si chcel ďalší hektár mestských vinohradov prenajať za euro ročne a mestu dodávať desať percent z vyprodukovaného vína. Mnohí poslanci boli proti.

V uliciach žiari

V každom prípade, plody z vlaňajšej úrody si honorárny konzul Thajska užíva aspoň na cestách. Bentley Bentayga má v záprahu vyše šesťsto koní a z nuly na stovku zrýchli za 4,1 sekundy. Cena tohto luxusného vozidla sa iba začína na sume 200-tisíc eur, podľa výbavy sa môže vyšplhať omnoho vyššie.

  • kb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček