1966 Mláďatá: Helena Vondráčková a Marta Kubišová začínali na Bratislavskej lýre.

Zo známych speváčok sa stali rivalky na život a na smrť. Spory by vyriešila jediná vec

Marta Kubišová by sa s čerstvou sedemdesiatničkou Helenou Vondráčkovou udobrila pod jedinou podmienkou.

Ako malé deti. Helena Vondráčková (70) aj Marta Kubišová (74), ktoré kedysi s Václavom Neckářom tvorili trio Golden Kids, svorne tvrdia, ako ich dlhoročný spor mrzí. No ani jedna z nich nechce staré hriechy hodiť za hlavu. Popové legendy nezmierilo ani Vondráčkovej jubileum, ani Kubišovej koniec kariéry. Naozaj môže za ich otvorenú vojnu Vondráčkovej manžel Martin Michal (58)?

Kubišovú nepotrebuje

Fatálny svár medzi českými speváčkami sa ťahá od roku 2010. Marta Kubišová vtedy súhlasila s turné skupiny Golden Kids a keď boli prípravy na veľkolepú šou v plnom prúde, rozhodnutie si rozmyslela. Agentúre Martina Michala tak podľa jeho slov spôsobila škodu 1,38 milióna českých korún. Nasledovali súdne ťahanice, mediálne prestrelky a otvorený list, v ktorom viac ako päťdesiat osobností vyzvalo Helenu, aby Kubišovej dlh veľkoryso odpustila. Medzi nimi Karel Gott, Petr Janda, Iva Janžurová, Václav Neckář, Hana Zagorová a Lucie Bílá.

Počínanie umelcov manželia Helena Vondráčková a Martin Michal označili za podraz a dušovali sa, že Helena sa s nimi už na spoločné javisko nepostaví. „Prečo by som sa mala priateliť s niekým, kto ma považuje za chamtivca, alebo s ním mať spoločnú šatňu? Ja som peniaze celý život zarábala sama a nepotrebujem Kubišovej chrbát, aby som sa po ňom šplhala. Alebo aby som ju okrádala o peniaze,“ vyjadrila sa v čase kauzy Helena pre náš časopis. Nakoniec Kubišovej dal za pravdu Ústavný súd ČR a pred dvoma rokmi odobril rozhodnutia súdov nižšej inštancie, podľa ktorých ušlý zisk agentúre Martina Michala zaplatiť speváčka nemusí.

Gott sa poučil

Fanúšikovia mali z rozhádaného šoubiznisu hlavu v smútku, no, ako to už býva, železo je horúce len vtedy, keď sa kuje. Horúce vášne opadli a Helena je opäť v kruhu väčšiny svojich kolegov. „Stojím na svojom mieste, spievam svoje a oni robia to isté. Keď sa má niekto pri stretnutí cítiť trápne, mal by to byť ten, kto petíciu vtedy podpísal. Aj keď si myslím, že to podpísali preto, lebo im niekto prezentoval, že chceme Martu okradnúť,“ uvažuje Helena.

A pravdepodobne nie je ďaleko od pravdy. Naznačujú to aj slová Karla Gotta. „Na sugestívnu otázku novinára, či by som bol ochotný podporiť Martu Kubišovú, keby po vynesení rozsudku ostala na mizine, som, samozrejme, povedal áno,“ vysvetlil nám s dôvetkom, že to v žiadnom prípade neznamená nevraživosť voči Vondráčkovej.

„Naďalej spolu komunikujeme a spolupracujeme. Ja vôbec nemám dôvod na Helenu sa mračiť. Na ňu nikdy,“ tvrdí zlatý slávik rezolútne a prezrádza nám, že od čias angažmánu v Las Vegas sa celú kariéru riadi heslom, ktoré je podľa jeho slov základným prikázaním šoubiznisu: Na nič sa nesťažuj a o kolegoch hovor vždy pozitívne. O tom, že „Goťák“ nehovorí do vetra, svedčí telefonát, v ktorom Helene zablahoželal k sedemdesiatke. „Karel mi zaspieval do telefónu: Helenka má narozeniny a my máme přání jediný,“ pochválila sa významne Helena.

Marta Helenu ľutuje

Spevácka diva netají, že by jej odľahlo, keby sa urovnal konflikt medzi ňou a Martou Kubišovou. To sa však s najväčšou pravdepodobnosťou už nestane. „Je mi to veľmi ľúto. Opakovane som sa s ňou snažila stretnúť, lenže Marta nebola vôbec ochotná so mnou sa o tom baviť,“ krčí bezradne plecami Helena.

Tak sme sa za Martou Kubišovou nedávno vybrali my a zisťovali, prečo tak zaťato odmieta s Helenou komunikovať. Vondráčkovej jubileum a Kubišovej posledné rozlúčkové koncerty mohli byť predsa skvelým motívom na udobrenie a vari aj spoločné vystúpenie. Čo by dali fanúšikovia za to, keby mohli ešte raz naživo počuť ich lýrový hit Oh, baby, baby…

„Ja nemôžem robiť nič. Helenu nikto nemôže nútiť, aby sa rozviedla,“ určila nepriamo Kubišová, prečo sa s bývalou kamarátkou a kariérnou spolupútničkou nemieni udobriť. S Martou Kubišovou sme sa stretli po jej koncerte v sále Slovenského rozhlasu. A keď sme jej povedali, že zhodou okolností v ten istý večer v Bratislave so súborom Alexandrovovci spieva Helena Vondráčková, vyrazili sme jej dych. „Ježišmária,“ prevrátila očami a odklepla popol zo svojej neodmysliteľnej cigarety. „To mi je ľúto,“ predniesla sústrastne a hneď našla vinníka Heleninej „potupy“. „Veď ona má aj svoje koncerty. To zas jej manžel určite vymyslel, aby z toho bol možno dobrý honorár, ale nie je to jej. Ja si myslím, že Helena ani nevie, že on jej úplne zničil kariéru. Vlastne ona s nimi už hosťovala, však?“ zamyslela sa.

Pravda je, že Martin Michal si manželkino slovenské turné s Alexandrovovcami veľmi pochvaľoval i na sociálnej sieti. „Skoro na sto percent vypredané koncerty. A bez urážok a demonštrácií. Asi na Slovensku nemajú takých dementov, akí sú v našich luhoch a hájoch.“ Ďalšia pravda je to, že Helena pri jej astronomických honorároch nie je na koncerty s ruskými vojakmi odkázaná. Ako sa vyjadrila, zaspieva si s nimi vždy rada.

Ničí ju brat či manžel?

Podstatne viac než Kubišovej slová Helenu mrzí konflikt s mladším bratom Jiřím, ktorému nestála ani za blahoželanie k narodeninám. „Klamala by som, keby som povedala, že mi je to jedno,“ vyjadrila sa. Jiří Vondráček mal na to svojské vysvetlenie. „Pätnásť rokov spolu nehovoríme. Neviem, k čomu by som jej mal blahopriať,“ vyšplechol pred českými médiami a v čase, keď si Helena užívala narodeninový deň na hrade Karlštejn, sa zabával na folkovom festivale Porta.

Mar

Aj jemu leží v žalúdku Helenin manžel Martin Michal. „Môjmu bratovi sa nepáčilo, že som si ako 55-ročná dovolila zariadiť život podľa vlastných predstáv a odmietla som podriadiť sa jeho diktátu. Následne rozpútal mediálnu kampaň plnú klamstiev. Ja som sa už len bránila,“ upozorňuje speváčka.

Napriek kuvičím hlasom Vondráčkovej brata a veľkej časti českého šoubiznisu, že Martin Michal ju len okradne a zničí jej kariéru, sa zatiaľ nič dramatické nestalo. Speváčku zastupuje ako manažér a hoci občas podniká tvrdé a nekompromisné kroky, zatiaľ mu to vychádza. Hviezdnej Helene nastolil hviezdny honorár približne 17-tisíc eur, no ponúk na vystúpenia má vraj viac, ako môže stihnúť.

Vondráčková, ktorá nikdy predtým nemala manažéra, hovorí o spokojnosti, pretože, podľa vlastných slov, sa môže konečne sústrediť len na prácu. To podľa Martina Michala ešte neznamená, že by sa na všetky kroky, ktoré podniká, len nemo prizerala. „Helenka nie je žiaden prikyvujúci panák. Má vlastný rozum a hlavne česť. Je chytrá, férová a najmä svojbytná žena a umelkyňa,“ bráni česť svojej manželky.

Speváčka oslávi narodeniny so svojimi fanúšikmi hneď štyrmi obrovskými koncertmi, z ktorých jeden odspieva v Bratislave. V januári si trúfa zaplniť českú O2 arénu, kde obyčajne koncertujú len svetoznámi umelci. Okrem toho dostala nedávno cenu hudobného vydavateľstva Supraphon. „Keď som sa ich pýtala, za čo mi to dali, odpovedali: Za všetko.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní