Už sa neschováva: Pred pár rokmi to však bolo inak.

Zuzana Haberová: Otec mi peniaze neposiela, zarábam si sama

„Rodičia mi na účet neposielajú žiadne peniaze, musím sa o seba starať sama,“ tvrdí Zuzana Haberová

Bolo že to tajností, keď sa pred pár rokmi vydávala! Dnes je neoddeliteľnou súčasťou nášho šoubiznisu. Raz ju spájajú s hudobným producentom Braňom Jančichom, vzápätí s hokejistom Mariánom Gáboríkom, potom vyjde najavo, že v skutočnosti randí s rozhlasovým moderátorom Ivanom Bindasom.

„Plánovala som, že spravím krst svojej knihy a jednorazovo prehovorím. Rozbehlo sa to preto, že slovenský šoubiznis je príliš malý. Som pritom iba extrovert, ktorý miluje spoločnosť,“ diví sa Zuzana Kuzmiaková-Haberová, ktorá len nedávno vydala svoj knižný debut Americký sen? a už spriada plány na jeho pokračovanie.

Keďže v Spojených štátoch vyštudovala marketing, vo vodách nášho šoubiznisu by sa zrejme nestratila ani bez slávneho otca muzikanta Paľa Haberu. Hoci vraví, že je jeho kópiou, snaží sa vymaniť zo škatuľky Haberova dcéra. No slávne priezvisko si ponechala aj po svadbe.

„Chcela som si udržať zelenú kartu, aby som mala ľahšie cestovanie za mamou, ktorá zostala žiť v Štátoch. Ale to sa mi, bohužiaľ, nepodarilo. Aj tak mi prepadla,“ povzdychne si dvadsaťosemročná, medzitým už rozvedená plavovláska.

Hviezda z klipu

Prvý raz sme mohli Zuzanu zazrieť v roku 1992 vo videoklipe skupiny Team Kým ťa mám. Ako šesťročná školáčka sa v ňom hrala so svojím psom Astorom, zatiaľ čo jej dlhovlasý otec spieval na streche jednej z bratislavských budov.

Nikto v tom čase v Československu netušil, že popidol má potomka. Identitu dievčatka, ktoré túžilo zahrať si v klipe, spočiatku nepoznal ani filmový štáb. „Pamätám si, že som musela ísť na kasting pod menom Ďurináková, aby som náhodou nebola zvýhodnená voči ostatným. Asi takto sme u nás v rodine fungovali celý život. Takže toľko k mojej protekcii,“ rozpráva Zuzana, čím potvrdzuje, že jej otec nie je náročný na deti iba v SuperStar.

„Často som mala pocit, že sú na mňa rodičia príliš prísni a kritickí, ale dnes im za to ďakujem. Otec bol prísny, ale spravodlivý. Má rešpekt, čo je dobrá vec. Ja sa snažím veľmi podobne vychovávať svoje dieťa,“ tvrdí jeho dcéra. Haberomániu, teda šialenstvo, keď sa o jej otca fanúšičky trhali a raz kvôli nemu počas autogramiády zablokovali Václavské námestie v Prahe, nevnímala.

„Takéto veci si vôbec nepamätám.Viete, každé dieťa má svoj svet.Všetci milujeme rodičov a neriešime, čo robia. Možno sa mi párkrát stalo, že rodičia spolužiakov mali doma nejaké reči a potom sa to odrazilo na správaní ich detí. Väčšinou to boli dievčatá, ale ja som sa vždy viac kamarátila s chlapcami. Bola som taký chalanisko, iba som sa otriasla a išla som ďalej.“ Dievča so zelenými očami nikdy nerozhodilo ani to, že obaja jej rodičia ich majú hnedé. Nemala nikdy pocit…

„Že im nepatrím?“ zastaví nás v polovici vety. „Určite im patrím. Môj nos o tom sám osebe svedčí. Farbu očí som zdedila po babke z maminej strany. Ale inak som celá po otcovi. Aj povahovo.“

Potrebuje stres

Sama o sebe rozpráva Zuzana ako o ‚šprtovi‘, odjakživa zahrabanom v knižkách, s množstvom ďalších aktivít. Maľovala obrazy, v gymnastike sa stala majsterkou Slovenska, pustila sa aj do krasokorčuľovania.

„Makala som od malička. Poctivo som študovala na jednotky, ale vedela som sa aj vyblázniť. Nikdy som však nerobila nič, čo by mi mohlo v budúcnosti ublížiť. To, že mi raz prišla učiteľka na nejaké ‚blicovanie‘, považujem ešte za malý malér v porovnaní napríklad s drogami.“ V tempe nepoľavila, ani keď sa odsťahovala s mamou do Spojených štátov. Sústreďovala sa na školu a prax, už od pätnástich brigádovala vo fotografickom štúdiu.

„Robila som tiež stážistku pre najväčšieho výrobcu mikročipov na svete,“ vraví Zuzana, ktorá dodnes vstáva každý deň o trištvrte na sedem. Stará sa o syna Matiasa, ktorého má z manželstva s Lukášom Kuzmiakom, a pracuje, po večeroch píše aj do jednej v noci.

„Rodičia mi na účet neposielajú žiadne peniaze, musím sa o seba a syna postarať sama. Pravda však je, že na život potrebujem stres a adrenalín, aby som mala pocit, že žijem. Neznášam stereotyp.“ A to ešte pred pár rokmi, keď vstupovala do stavu manželského, sa zdalo, že je najväčší introvert pod slnkom. Svadbu v Moste pri Bratislave sprevádzali mimoriadne bezpečnostné manévre. „Bolo to hlavne kvôli ocinovi a Daniele,“ poodhalí čosi z príprav na veľkolepý sobáš v kaštieli v Studenom, obliehanom paparacmi. Nikto z pozvaných do poslednej chvíle nechcel prezradiť, kde a kedy sa odohrá, všetkým to pripadalo, že ide o najutajovanejšiu oslavu v celej krajine.

„Troška ma mrzelo, že sa to obrátilo proti mne. Na Slovensko som sa vrátila rok predtým a neschovávala som sa. Ale nebolo treba prezentovať sa v médiách. Ani pre svoju prácu ani nič iné,“ vysvetľuje po rokoch, keď zmenila názor.

Bude moderátorka?

Zuzana, od ktorej by sa to čakalo asi najmenej, vdýchla nový život umierajúcemu slovenskému šoubiznisu. Predtým záhadná a tichá, zrazu spoločenská, zhovorčivá a vždy vysmiata každého prekvapila.

„Ježišmária, ja som mala vždy niekoľko tvárí. V biznise som veľký profesionál. Do toho, čo robím, dávam maximum. A keď mám možnosť vydýchnuť si, tak si idem zatancovať. Tanec je moja veľká vášeň, ktorá mi bytostne chýba. Ešte aj popri výške v Amerike som tancovala hip hop a r’n’b. Keby sa tým dalo zarábať, robila by som to minimálne pol dňa. Potrebovala by som však k tomu aj trocha mentálnej stimulácie… Určite mám v sebe dávku šoumenstva a sú práce v šoubiznise, ktoré by mi sedeli. Ako napríklad práca moderátorky, možno aj herectvo. Každá práca s textom by mi vyhovovala. Ale vydala som sa cestou väčšej istoty, hlavne finančnej. Ak sa u nás chcete živiť šoubiznisom, musíte byť jedným z top najlepších. Zvyšok to má ťažké,“ vysvetľuje, prečo vyštudovala marketing a PR.

Ako malá si vraj doma vymýšľala marketingové texty na výrobky kozmetickej firmy, pre ktorú v tom čase pracovala jej mama. V Amerike začala tvoriť už naplno, no tým, že sedem rokov bola preč, stratila istotu vo svojom rodnom jazyku.

„Na Slovensko som sa vtedy vracala každý rok na mesiac, dva na prázdniny. Aj doma sme s mamou hovorili po slovensky. Napriek tomu som mala pocit, že v slovenčine sa neviem vyjadriť tak ako kedysi. Napríklad ‚business‘ jazyk mám dodnes lepší anglický,“ myslí si, hoci slovenský prúd jej reči sa často nedá zastaviť. Nakoniec, po rokoch v zahraničí, sa rozhodla žiť natrvalo na Slovensku a hoci by sa teraz po rozvode mohla vrátiť za mamou späť do Ameriky, neplánuje to.

Čerstvá láska: Zuzana randí s moderátorom Ivanom Binďom Bindasom, ale po ďalšej svadbe vonkoncom netúži.Foto: Michal Smrčok

„Slovenská mentalita mi vyhovuje. Občas cítim u ľudí závisť alebo odcudzovanie bez toho, aby ma poznali, ale vo všeobecnosti sú Slováci oveľa úprimnejší a srdečnejší národ. Viem si tu porozumieť s ľuďmi ľahšie a rýchlejšie. Žila som v Los Angeles, kde sa všetko motalo okolo najpovrchnejších hodnôt. Krása, sláva, peniaze, plastiky. To sú tam najdôležitejšie veci.“ Nepresvedčil ju ani lesk celebrít, ktoré na západnom pobreží stretávala na každom rohu.

„Keď idem na výlet k moru, kde je viac slnka než doma, mám pocit, že by som sa tam hneď presťahovala. Ale žiť v L. A. sedem rokov je iná vec. Napríklad premávka. Do práce mi to trvalo hodinu a pol. Na šesťprúdových diaľniciach som trávila tri hodiny denne. A majte dieťa, keď materská dovolenka trvá iba šesť týždňov a potom ho musíte dať do cudzej starostlivosti...“

Farna nie je márna

Vrátila sa teda domov a počas materskej sa znovu pustila do písania románu, ktorý začal vznikať ešte v Amerike. „Debut je vždy ťažký. Prvotná odpoveď je založená na reklame. Kvalita obsahu sa ukáže, až keď sa ľudia o mojej knižke začnú rozprávať,“ vraví triezvo, no už teraz s vydavateľom rokuje o pokračovaní, ktoré si jej prvotina pýta. Vraj bude zrelšie, s vážnejšou témou. Mama Naďa, ktorá je jej najlepšou kamarátkou, sleduje dcérine kroky len na diaľku.

„Sme často na Skype. Do Európy príde tak raz za štvrť roka, čo nie je zlé. Niektorí ľudia, ktorí sa odsťahovali do Košíc, sa vídavajú rovnako často. Aj keď ja by som ju chcela mať hneď vo vedľajšom byte. Som však rada, že blízko mňa býva mamina sestra.“ Otca Paľa, ktorý žije na skok v Prahe, môže teraz vidieť v televízii, pretože sa vrátil k porotcovaniu v speváckej súťaži.

„Asi rok som so synom pozerala len detské kanály. SuperStar som však videla. Otcove vtipno-kritické poznámky sa mi páčia. Je natoľko charizmatický, že si môže dovoliť byť aj nepríjemný. Bez neho a teraz aj bez Ewky Farnej by to nemalo takú šťavu,“ domnieva sa i napriek tomu, že speváčku všetci znosili pod čiernu zem za jej infantilné prejavy.

Zuzana má iný názor. „Jednak má božský hlas, vynikajúco vyzerá, perfektne sa hýbe a má vek na to, aby mohla byť výstredná. Nikoho by nebavilo, keby tam sedel nudný, zádumčivý človek. O tomto je šoubiznis. Možno je to veľmi dobre premyslený marketingový ťah, ktovie. Podľa mňa je Ewa pravá povaha do šoubiznisu,“ rozmýšľa nahlas s tým, že sama si na spevácku kariéru nikdy netrúfla.

„Tam nie je šanca. Som zástanca toho, že človek by mal veľmi dobre zhodnotiť svoje možnosti a pracovať na tom, čo mu naozaj ide. Myslím si, že počujem a intonujem, mám veľmi hrubý hlas, rada si spievam sama pre seba, ale hlasovo je to stále iba ťažký priemer…“ dodáva sebakriticky.

Vydávať sa už viac nechce

Čo sa týka Braňa Jančicha a Mariána Gáboríka, boli to zbytočné kauzy, - reaguje Zuzana na fakt, že ju médiá po rozvode spájali každú chvíľu s iným mužom. Až nedávno potvrdila, že začiatkom roka sa dala dokopy s moderátorom Ivanom Binďom Bindasom. Láska na prvý pohľad to v prípade týchto dvoch mladých ľudí nebola.

„Ani jeden nemávame hormonálne zatmenia mozgu a nie sme nadmerne citovo založení. Ja som veľmi praktický človek, viac rozmýšľam, ako cítim. Ivan bol dlho sám, takže myslím, že aj on si dvakrát veľmi dobre rozmyslí, s kým do niečoho ide. Všetko berieme veľmi postupne,“ hovorí. Napriek tomu sa už Zuzanin synček Mathias stihol s novým priateľom svojej mamy zoznámiť. „Malému sa veľmi páči a Ivan to s ním prekvapivo aj vie, hoci deti doteraz vo svojom okolí nemal vôbec. Je to dobré tak, ako to je, a nič netreba unáhľovať.“

Utajovaná svadba: Sprevádzali ju prísne bezpečnostné opatrenia. „Mrzelo ma, že sa to obrátilo proti mne,“ tvrdí matka malého Mathiasa.Foto: Archív

Na otázku, či už nechystajú spoločné bývanie či nebodaj niečo viac, sa len smeje. „Je pravda, že mám vrtuľu v zadku, ale v tomto by som rada spomalila. Hoci je pravda, že mnohé rozhodnutia vo vzťahoch neboli práve môj nápad,“ hovorí, ako keby svoju prvú svadbu v takom mladom veku neiniciovala ona.

„Teraz beriem ohľad v prvom rade na malinkého. Netúžim sa vydávať už viac-menej nikdy. Dnes si nemyslím, že je to nevyhnutné. Naozaj najväčší záväzok je dieťa, ale nemal by to byť jediný dôvod, prečo ľudia zostávajú spolu.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].