Vďační občania: Z rúk pána prezidenta si prevzali výtlačky ústavy a elegantné tašky. Na záver podujatia si pozreli vystúpenie čestnej stráže.

Do každej rodiny

Po vystúpení pána prezidenta v okamihu z pultov obchodov zmizli všetky výtlačky Ústavy SR.

Najdojemnejšie svoj vzťah k tejto útlej knižočke opísala pani Etela Kováčová z malej osady na východnom Slovensku: „Dlhé roky sme s manželom, našimi deťmi, ale i s vnúčencami tušili, že nám v domácnosti stále niečo veľmi chýba. No nevedeli sme presne čo. Až pán prezident Gašparovič nám otvoril oči, keď vyriekol na oslavách Dňa ústavy pred pár dňami oné pamätné slová: ,Bolo by dobré zadovážiť si ústavu do každej rodiny.‘ Hneď sme utekali do konzumu a zopár výtlačkov kúpili. A teraz sa nám od základov zmenil život, konečne poznáme jeho zmysel. Vždy, keď nám je smutno alebo nemáme čo jesť, spoločne si z nej nahlas čítame a tak si nalievame nádej do krajšej budúcnosti. Deti majú najradšej preambulu, kým ja so starkým zase tie pasáže z druhej hlavy o právach národnostných menšín a etnických skupín, dedo zase preferuje spoločné ustanovenia k prvej a druhej hlave. Každý si tam nájde to svoje,“ s úctou tíško rozpráva, v zrobenej ruke žmoliac jeden z výtlačkov, ktorý si rodina na podnet pána prezidenta zadovážila za posledné úspory.

Keďže všetky výtlačky Ústavy SR zmizli z obchodov doslova za pár minút po prejave pána prezidenta, jeho kancelária veľmi promptne zabezpečila dotlač a expedíciu do všetkých oblastí našej mladej krajiny, aby ju naozaj mohla mať každá rodina. „Vieme o prípade mnohopočetnej rodiny, ktorá nás požiadala o dvanásť výtlačkov, aby sa deti nehádali, ktoré si kedy môže ústavu čítať,“ povedal pracovník kancelárie, ktorý si však neželá byť menovaný, aby sa jeho susedia nedozvedeli, kde pracuje.

Aj keď, samozrejme, pán prezident nemôže byť všade, aspoň v niektorých lokalitách osobne expedoval do rodín túžobne očakávané exempláre ústavy, ktoré rozdával spolu s elegantnými igelitovými taškami. Na záver zaujala prítomných prezidentova čestná stráž, ktorá nadviazala na úspešné vystúpenie počas osláv výročia SNP a predviedla nové tanečné variácie za sprievodu tónov a slov hymnickej piesne Zlatokopky z autorskej dielne Patrika Rytmusa Vrbovského.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní