FIKCIA Analytik Miki: Černák bude v novom projekte pomáhať mladým policajtom

Vedenie slovenských väzníc sa rozhodlo využiť potenciál, ktorý sa za ich múrmi nachádza

Slovenský Zbor väzenskej a justičnej stráže spustil pilotný, dalo by sa povedať priam prelomový, svetový projekt. Urobil tak po tom, ako odsúdeným zakázali šiť topánky, aby im znemožnili vynášať nebezpečné predmety, ktoré si vraj väzni strkali skutočne kdekade. Projekt je zameraný na využitie mozgového trustu, ktorý sa za múrmi našich nápravno- výchovných zariadení nachádza.

Prvou lastovičkou potvrdzujúcou, že má reálnu šancu na úspech, je mnohonásobný vrah Mikuláš Černák, prezývaný hlava mazaná, odsúdený na doživotie. Tento aj po päťdesiatke uhľovočiernovlasý rodák z Telgártu, majúci povesť chytráka, ktorý všade bol, všetko vie a od všetkého má tri kľúče, aktuálne zastáva post hlavného testovacieho panáka. Práve na jeho osobe zbor väzenskej stráže skúša, ako verejnosť projekt prijme.

Nuž a zatiaľ to vyzerá tak, že pozitívne. Funguje totiž na princípe odovzdávania vedomostí a skúseností odsúdeného v oblasti, ktorá mu je naozaj blízka. V prípade Černáka je to dianie na mafiánskej, policajnej a politickej scéne v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Priamo za mreže mu môžu svoje otázky a žiadosti o vysvetlenie doteraz nevyjasnených udalostí spomínaného obdobia zasielať nielen mladí, neskúsení príslušníci Policajného zboru, ktorí bažia po tom, aby zistili, ako to vtedy naozaj bolo. Obrátiť na neho sa môžu aj zástupcovia médií, ktorí potrebujú dôležité prípady profesionálne a odborne zanalyzovať.

Aby mohol projekt fungovať, zbor väzenskej stráže musel prijať niekoľko síce kontroverzných, ale, ako sa ukázalo, veľmi prospešných a prínosných opatrení. Vďaka nim môže Miki, hlava mazaná, naozaj veľmi promptne reagovať na prichádzajúce žiadosti a podnety. Už niekoľko dní napríklad poskytuje konzultácie aj prostredníctvom telefónu. Pilotný projekt sa stretol s takým pozitívnym ohlasom, že vedenie zboru dokonca uvažuje o otvorení brán väznice pre širokú verejnosť - zatiaľ zrejme na hodinu raz za mesiac -, ktorá by mohla svoje zvedavé otázky klásť priamo určenému analytikovi.

„Uvažujeme o tom, že na túto činnosť zriadime špeciálnu miestnosť, v ktorej všetko prispôsobíme potrebám odsúdeného zapojeného do projektu. Bude sa tam môcť ničím a nikým nerušený maximálne sústrediť na vykonávanie verejnoprospešnej činnosti v oblasti poradenstva,“ vysvetľuje hovorca väzenského zboru.

Do pilotného projektu plánujú už onedlho zapojiť ďalších odsúdených. Aktuálne vyberajú zo zoznamu tých, ktorí by mohli svojimi skúsenosťami prispieť k rozšíreniu obzoru bežných ľudí.

Vianočné tipy na darček