FIKCIA: Bezák je tajným kardinálom!

Na Slovensko sa Róbert Bezák vrátil s veľmi diskrétnym poslaním od Svätého Otca.

Škandál, ktorý rozdeľoval katolícku cirkev na Slovensku od leta 2012, je už dávno minulosťou. Keď pred rokom pápež František oznámil mená nových kardinálov, využil možnosť ponechať si jedno pre seba a nezverejniť ho. Takémuto kardinálovi hovoria, že je tajný alebo utajený, čiže in pectore.

Od J. S., medzi kamarátmi nazývaným aj Špirituál či Svätopluk, sme sa dozvedeli, že oným kardinálom in pectore je trnavský emeritný arcibiskup Róbert Bezák.

Staručký klerik nám tiež prezradil, že Svätý Otec o tom informoval prostredníctvom nuncia aj Konferenciu biskupov Slovenska, ale zaviazal ju k prísnemu mlčaniu a naoko k pokračovaniu jej doterajšieho postoja k Róbertovi Bezákovi.

Toho zároveň poveril mimoriadne chúlostivým poslaním. Má zistiť, či je slovenský premiér skutočným katolíkom. Nielen birmovaným, ako hlása, ale aj v hĺbke srdca.

A tiež, či je, tak ako on, ochotný pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi. Má preto predstierať, že si po päťdesiatke nevie nájsť, napriek riadne ukončenému vysokoškolskému vzdelaniu, nijakú poriadnu prácu.

Jeho eminencia Róbert, kardinál Bezák, známy svojou skromnosťou a zásadnou neochotou predvádzať sa na verejnosti či v médiách, nám možno odpustí aj ďalšiu malú indiskrétnosť.

Po treťom poháriku omšového sa nám J. S. zveril, že vo vatikánskych kuloároch sa šepká o tom, že pápež František možno čoskoro abdikuje, podobne ako pred ním Benedikt XVI.

A skromného Slováčiska si vraj pri spoločných návštevách sauny tak zamiloval, že by ho rád videl na svojom mieste. Pravda, ak sa kardinál Bezák s uvoľneným námestníckym postom uspokojí.