Nový zákon v praxi: Parlament privítal nové tváre, aj nemé.

FIKCIA: Bezdetní poslanci sa búria. Do parlamentu si chcú vodiť domácich miláčikov

Rokovanie o povolení vstupu detí do parlamentu malo nečakanú dohru.

Nielen deti, ale aj domáci miláčikovia. Taký je výsledok mimoriadne búrlivej debaty o návrhu nezaradenej poslankyne Simony Petrík na zmenu rokovacieho poriadku, ktorá by umožnilo zástupcom ľudu vodiť si do parlamentu ratolesti. S návrhom prišla po tom, čo ju ochranka nepustila s päťmesačnou dcérkou do rokovacej sály.

„To azda nemyslíte vážne, aby po parlamente pobehovali a vykrikovali decká. Však z toho budeme všetci na nervy,“ rozčertil sa šéf Siete Radoslav Procházka. „Navyše tu určite natrúsia a kto bude po nich upratovať?“ Nečakaného spojenca našiel v Igorovi Matovičovi.

Čítajte viac:

FIKCIA: Poslankyne v tom majú jasno. Kabelky si nedáme!

„Predstavitelia vládnych strán ma pravidelne obviňujú z detského správania. Viete si predstaviť, akému psychickému teroru by tu bolo vystavené skutočné dieťa?“ Netradičná koalícia sa vytvorila aj okolo navrhovateľky Petrík. Podporila ju nielen Lucia Nicholsonová, ktorá sama čaká prírastok, a, ako sa vyjadrila, mieni ho privykať na parlament spolu s materským mliekom, ale aj čerstvý otec Marian Kotleba. Vo svojich prejavoch hovorili najmä o ľudských a elementárnych právach.

„Každý otec sa rád pochváli synovi svojou prácou. Prečo by som mal byť výnimkou. Navyše, keď teraz už do Bratislavy môžeme vďaka mojim chlapcom cestovať celkom bezpečne aj vlakom,“ dodal. Zlom v rokovaní však nastal, keď novovzniknutá skupina starších a bezdetných poslancov odovzdala zastupujúcemu predsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi písomný protest. „Ako k tomu prídeme my, čo nemáme malé deti? Koho si vezmeme do rokovacej sály?“ uvádza sa v ňom.

Čítajte viac:

FIKCIA: Vieme prví! Kauzu s CT-čkom pochovala nešťastná zámena

Šéf Mostu-Híd využil svoje bohaté skúsenosti z politiky a okamžite predniesol kompromisné riešenie. Navrhol, že poslanci so sebou budú môcť zobrať vnúčence, synovcov, netere či domácich miláčikov. Maximálne však dve deti a jedno zviera. Návrh sa podarilo schváliť síce tesnou, ale predsa len väčšinou.

Po rokovaní sme v parlamente stretli trochu rezignujúceho Borisa Kollára. „Určite chápete, prečo je to diskriminácia,“ precedil cez zuby a mávol rukou. Podľa Jesicy Očenáčovej z Transparentnej aliancie politických analytikov Slovenska prítomnosť zvierat v parlamente jeho vážnosť nezníži ani nezvýši. „Zvieratá nie sú problém. Ak by chcel zvýšiť svoju vážnosť, parlament by musel zakázať vstup poslancom do rokovacej sály,“ uviedla Očenášová, ktorá má sedemnásť mačiek. „Pri súčasnom rozložení politických síl je to však nepravdepodobné.“


VIDEO Plus 7 Dní