S tajným liečiteľom: Naši fotoreportéri zachytili premiéra na strednom Slovensku v zaujímavej spoločnosti.

FIKCIA Fica opúšťajú sponzori: Bolesť zo straty moci nespláchne ani žinčica, tvrdí ľudový terapeut

Premiérovi pomáha vyrovnať sa s nečakaným úderom záhadný ľudový terapeut.

Pred niekoľkým dňami fotografi prichytili premiéra Roberta Fica, ako namiesto obľúbenej koly pochlipkáva hroznový nápoj. Maličkosť, poviete si. Ako sa však podarilo zistiť týždenníku PLUS 7 DNÍ, je za tým oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Predsedovi vlády sa podľa všetkého chrbtom otáčajú viacerí sponzori.

„Nejde len o povestný sladený nápoj,“ povedal nám zdroj z premiérovho okolia, pričom zjavne mal na mysli spoluprácu, ktorá odštartovala ešte v roku 2012 oslavou volebného víťazstva s kolou v ruke. „Odkedy nedávny prieskum verejnej mienky odhalil, že Andrej Danko je voličom o poznanie sympatickejší ako predseda vlády, písané a nepísané sponzorské zmluvy s Robertom Ficom začal prehodnocovať výrobca hodiniek, značka bežeckej obuvi, popredný developér aj známa finančná skupina. Valí sa to na neho ako lavína,“ dodal zdroj bez toho, aby uviedol konkrétne názvy spoločností.

Podľa Jessicy Očenášovej z Transparentnej aliancie politických analytikov Slovenska (TRAPAS) je to pre ľavicového lídra mimoriadne nepríjemná situácia. „Ak chcete byť dnes úspešní v politike, musíte mať silných sponzorov. Bez slušného zázemia to môžete rovno zabaliť,“ domnieva sa skúsená politologička. „Koniec koncov, čie záujmy by ste obhajovali, ak nemáte sponzorov? Za koho by ste bojovali? Veď politika je najmä obhajovanie záujmov.“

Premiér Robert Fico odmieta, že by mal so svojimi mecenášmi problémy. „Svoje finančné záležitosti spravujem profesionálne. Ekonomicky sa mi veľmi darí,“ odbil nás krátko. Podľa nášho zdroja však šéf Smeru posledné výjazdové zasadania vlády či nedávnu cestu do Ruska využil aj na hľadanie východiska zo súčasných komplikácií. „Neviem síce, ako pochodil v regiónoch a u Putina, ale určite bol súčasťou agendy politický sponzoring,“ tvrdí zdroj.

Ťažkosti so sponzormi zrejme nepridali Robertovi Ficovi ani na psychickej pohode. Naši reportéri ho objavili na salaši, kde si medzi ovcami vypočul rady záhadného ľudového terapeuta. „Od ľudí nemôžeš očakávať vďačnosť,“ okrem iného povedal premiérovi starší muž s hrubým hlasom. „Ale s tým sa dá vyrovnať. To, čo ťa bude mátať do konca života, je strata moci. Tú vnútornú bolesť nespláchne ani žinčica.“


VIDEO Plus 7 Dní