FIKCIA Igor Matovič sa stáva členom Smeru. Mohol by to vraj dotiahnuť až na ministra vnútra

Na slovenskej politickej scéne vybuchla bomba - Igor Matovič vstupuje do strany Smer. Ako sa podarilo zistiť týždenníku PLUS 7 DNÍ, „prestupu roka“ predchádzali niekoľkodňové rokovania v centrále ľavičiarov na bratislavskej Súmračnej ulici.

„Po zrelej úvahe sme dospeli k záveru, že Igor Matovič má všetky predpoklady na to, aby bol výraznou posilou pre sociálnu demokraciu na Slovensku,“ uviedol Smer v krátkom vyhlásení pre náš týždenník. Už bývalý predseda politického subjektu OĽaNO-NOVA sa k celej záležitosti ešte nevyjadril, zatiaľ čo politológovia hovoria o takzvanom štokholmskom syndróme.

Ako je možné, že z nepriateľov na život a smrť sa stávajú spojenci? Podľa nášho zdroja z prostredia najsilnejšej vládnej strany osobu Igora Matoviča v Smere podrobili niekoľkomesačnej komplexnej analýze. „Preskúmali sme jeho podnikateľskú minulosť, metódy politického boja, rétoriku, morálku. Vyšlo nám z toho, že má s nami oveľa viac spoločného, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať,“ vysvetlil nám zdroj, ktorý nechcel byť menovaný. „Navyše sme označili viaceré oblasti, kde by mohol byť prínosom.“

Jednou z nich sú napríklad nahrávky politických oponentov, ale aj spojencov. „Archív pána Matoviča je naozaj úctyhodný. Ak by sa dostal do rúk našich mediálnych tímov, dokázali by sme správne načasovať zverejnenie nahrávok a maximálne z nich vyťažiť. Určite spolu zdiskreditujeme viacerých pomýlených politikov z opozičného tábora. No a keď si to situácia vyžiada, tak dokonca aj koaličného, “ teší sa zdroj.

Vedenie ľavičiarov ocenilo aj Matovičovu schopnosť pútať pozornosť voličov neortodoxným spôsobom. „Dokonca ho budeme musieť trochu brzdiť, niektoré jeho akcie sú až príliš výstredné,“ pokračuje zdroj. „Na začiatok sme ho preto chceli vyskúšať na tradičnej akcii Smeru a zorganizovali sme improvizované MDŽ pred testovacou skupinou dám. Igor sa cítil ako ryba vo vode a bol skutočným oživením podujatia. Raz darmo, je to šoumen.“

Premiér Robert Fico bol vraj zo začiatku k angažovaniu bývalého pravičiara skeptický, ale pod ťarchou argumentov musel uznať, že „na tom chlapcovi niečo je“. Keď si to celé nechal prejsť hlavou, predseda vlády dokonca začal skloňovať Matovičovo meno v súvislosti s výmenou na poste ministra vnútra. „Stačí na ňom trochu popracovať a svojimi ľudskými, morálnymi aj manažérskymi kvalitami sa vyrovná súčasnému šéfovi rezortu Robertovi Kaliňákovi,“ citoval náš zdroj premiéra.

Odkedy po maratóne rokovaní odišiel z centrály Smeru, Igor Matovič sa vyhýba médiám a k šokujúcemu prestupu sa nevyjadril. Jessica Očenášová, prezidentka Transparentnej asociácie politických analytikov Slovenska (TRAPAS), jeho obrat o 180 stupňov spája práve s niekoľkodňovým pobytom na Súmračnej ulici. „Je to jednoznačný prípad štokholmského syndrómu,“ poukázala na fenomén, pri ktorom obeť únosu začne sympatizovať s únoscami. „Igor Matovič sa v centrále Smeru zrejme cítil ako rukojemník a postupne sa začal stotožňovať so svojimi domnelými únoscami,“ vysvetlila pre PLUS 7 DNÍ.