Dohoda o vine a treste: Igor M. si šiel na neverejné pojednávanie vypočuť rozsudok.

FIKCIA: Matovič dostal za obvinenie Fica sedem rokov natvrdo

Matovičovi sa nevyplatilo klamstvo o zahraničnom konte schránkovej firmy premiéra Fica a jeho manželky.

Našej polícii, prokuratúre a súdnictvu sa podaril doslova husársky kúsok. Páchateľa závažnej trestnej činnosti obvinili a odsúdili za neuveriteľne krátky čas - od prijatia trestného oznámenia do vynesenia rozsudku uplynulo len sedemnásť dní! Aj vďaka tomu, že prvý raz bol v našej právnej praxi využitý modifikovaný inštitút dohody o vine a treste.

Ten umožňuje, že v prípade dohody sudcu s prokurátorom nemusí prebiehať žiadne dokazovanie a súd na neverejnom pojednávaní iba vynesie rozsudok.

Hoci sudca pôvodne pre zločinca požadoval podstatne vyšší trest, napokon ustúpil prokurátorovi a Igora Matoviča odsúdil len na sedem rokov odňatia slobody za trestný čin krivého obvinenia.

Igor Matovič, ako je známe, 14. augusta tohto roku na svojom facebookovom účte obvinil predsedu vlády Roberta Fica, že so svojou manželkou založili v roku 2008 schránkovú firmu v Belize.

„V deň vzniku si táto firma založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional (BBIL). Stav účtov k 21. júlu 2015 je 674 546 004,42 USD.“

Predseda vlády ešte v ten deň na tlačovej konferencii, na ktorej predstavil novinárom svoju manželku, uviedol, že Matovič klamal, preto na neho podajú trestné oznámenie. „Nie je možné niekoho len tak opľuť, bez dôkazov, bez všetkého, a očakávať, že ten, kto je opľutý, si bude utierať svoje sliny sám,“ poeticky zdôvodnil svoj krok pán premiér.

Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií vychádzal vyšetrovateľ pri vznesení obvinenia proti Matovičovi doslova z nepriestrelného dôkazu. Predseda vlády totiž predložil notárom z Belmopanu overené bankové výpisy, z ktorých jednoznačne vyplýva, že odsúdený Igor M. vedome klamal.

V skutočnosti totiž ku dňu 21. júla 2015 na nich nebolo 674 546 004,42 dolára, ako tvrdil Igor M., ale len 673 528 001,36 dolára. „Touto nepravdivou informáciou chcel Igor M. vedome poškodiť dobré meno manželov F.,“ konštatuje sa v rozhodnutí súdu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní