Veľká strata: „Smrť nášho predsedníctva môže v konečnom dôsledku znamenať smrť celej únie,“ varoval premiér Robert Fico.

FIKCIA: Odpočívaj v pokoji!

Naši najvyšší politickí predstavitelia sa na cintoríne v Slávičom údolí dôstojne rozlúčili s polročným slovenským predsedníctvom Rade Európskej únie.

Dojímavé slová, nekonečný žiaľ, slzy. Posledná rozlúčka so slovenským predsedníctvom Rade Európskej únie bola dôstojná, aj keď mimoriadne smutná. A nad rakvou sa ako čierne mraky vznášali vidiny ďalších tragédií. „Smrť nášho predsedníctva môže v konečnom dôsledku znamenať smrť celej únie,“ varoval účastníkov pohrebného zhromaždenia v bratislavskom Slávičom údolí premiér Robert Fico. Pietnu slávnosť zorganizovalo pohrebníctvo Nešťastná Evka, dcérska spoločnosť známej agentúry Evka.

Svojej roly sa zhostilo na výbornú. Nechýbala rakva vykladaná drahokamami, čestné salvy z diel najvyššej kvality, kúpených len na túto príležitosť, ani kvety a vence priamo z Amsterdamu. „Vďaka nadštandardne dobrým vzťahom s holandskými partnermi sme dostali 1,5-percentnú zľavu,“ vysvetlilo pohrebníctvo v krátkom vyhlásení pre náš týždenník. Viac než hmotné veci prítomných dojali úprimné ľudské slová. „Ako nejeden velikán si žilo krátko, ale mimoriadne intenzívne,“ obrátil sa priamo k nebožtíkovi šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

„Len skutočne originálne osobnosti dokážu vytvoriť výrazy, ako je efektívna či flexibilná solidarita. Len skutočne veľké osobnosti dokážu ochrániť kontinent pred vlnou extrémizmu a euroskepticizmu. Len skutočne veľké osobnosti dokážu zvládnuť útoky a kritiku. A ty si to dokázalo.“ Prezident Andrej Kiska pri tejto príležitosti udelil predsedníctvu vysoké štátne vyznamenanie - najvyšší stupeň Radu Ľudovíta Štúra za celoživotné zásluhy. Premiér Robert Fico, naopak, hovoril aj o demaskovaní opozície a médií.

„Namiesto toho, aby ocenili naše obrovské úspechy, oni v čase predsedníctva dookola rozoberali malicherné, umelo vykonštruované kauzy. Našťastie, ľudia vedia rozlíšiť, ktoré sú tie správne hodnoty,“ otvoril si ministerský predseda srdce. Jeho slová silno zapôsobili na účastníkov pohrebu. Cintorínom zaznievali srdcervúce vzlyky, zatiaľ čo ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi po tvári stekali slzy veľké ako hrach. Potom bol premiér ešte osobnejší.

„Európa je po brexite v hlbokej kríze a naozaj si neviem predstaviť, ako to bez tvojej odvahy, rozvahy a odhodlania s úniou pôjde ďalej. Ale nie je to len strata pre kontinent, všetci pociťujeme veľké prázdno v srdci, ako vždy, keď nás opúšťa blízky človek. Človek, s ktorým sme si mali čo povedať, s ktorým sme sa mohli spolu smiať a plakať, na ktorého sme sa vždy mohli spoľahnúť,“ dojal prítomných Robert Fico. „Nech ti je, slovenské predsedníctvo Rade Európskej únie, večná sláva. Odpočívaj v pokoji!“


VIDEO Plus 7 Dní