Prvá lastovička: Prestupy podobné Hrnčiarovmu by čoskoro mali byť v slovenskej politike bežné.

FIKCIA Poslanci budú mať prestupové obdobie ako futbalisti

Pre každého politika vraj existuje ponuka, ktorú nedokáže odmietnuť.

Nedávny prechod piatich poslancov zo Siete do Mostu- Híd je len začiatok, transfery v slovenskej politike budú odteraz bežné. V parlamente sa do pripomienkového konania dostal zákon o letnom a zimnom prestupovom období, počas ktorých budú môcť poslanci meniť stranícke tričká. Rovnako ako napríklad futbalisti.

„Dostať sa do parlamentu je dnes poriadna fuška. Už dávno sú preč časy, keď ľudia bez zaváhania uverili Dzurindovým slovám o dvojnásobnom zvýšení platov či Mečiarovým rečiam, že zo Slovenska bude druhé Švajčiarsko,“ vysvetlil nám predkladateľ legislatívy a skutočný priekopník v tejto oblasti Andrej Hrnčiar. „Dnes už musíme dávať oveľa sofistikovanejšie sľuby a navyše sa pri nich tváriť dostatočne presvedčivo, akože veríme v ich splnenie.“ Iným slovami, podľa Hrnčiara musia politici na sebe veľa pracovať, takže by mali dostať príležitosť z tejto cieľavedomej práce čo najviac vyťažiť. „Je celkom normálne, že politické subjekty majú občas o kvalitných konkurenčných poslancov záujem a ochotné sú splniť ich finančné a ďalšie predstavy. Našou povinnosťou je vytvoriť legislatívny rámec, aby sa takéto transfery mohli čo najjednoduchšie uskutočniť,“ dodal.

Najsilnejšia strana Smer návrh legislatívy síce jednoznačne nepodporila, ale zjavne sa k nemu stavia zhovievavo. „Akákoľvek iniciatíva, ktorá má potenciál zvýšiť stabilitu vlády, je pre nás zaujímavá. Najmä teraz, v čase nášho predsedníctva v Rade EÚ,“ napísal nám krátko tlačový odbor ľavičiarov. Podobne zareagovala koaličná Slovenská národná strana. „Zákon o prestupových obdobiach poslancov by mohol výrazne znížiť vplyv neštandardných strán, dokonca ich vytlačiť z parlamentu. Pre každého poslanca totiž existuje ponuka, ktorú nedokáže odmietnuť,“ uviedla SNS vo vyhlásení. Hrnčiar verí, že zákon nakoniec získa v parlamente pohodlnú väčšinu. „Mám echo, že by ho mohli podporiť aj viacerí opoziční poslanci. Neprekvapuje ma to, v konečnom dôsledku ide aj o ich dobro,“ poznamenal.

Prestupové obdobie pre poslancov pozitívne vníma aj Jessica Očenášová, prezidentka Transparentnej asociácie politických analytikov Slovenska (TRAPAS). „Umožnila by som im aj prestupy do zahraničia,“ poznamenala sympatická zachovaná päťdesiatnička. „Najlepšie do vzdialených exotických krajín, aby sa len tak rýchlo nevrátili na Slovensko.“


VIDEO Plus 7 Dní