FIKCIA Prezident Kiska našiel náhradu za lietadlo: Do Popradu na koni

Prezident Andrej Kiska si zvolil náhradný spôsob dopravy, premiér Fico to vníma ako útok na vládu

Prospešné pre všetkých. Takto označuje prezident Andrej Kiska svoje rozhodnutie používať na pravidelné víkendové cesty do Popradu koňa namiesto lietadla. „Tých plusov je naozaj veľa,“ zdôrazňuje pre týždenník PLUS 7 DNÍ. Premiér Robert Fico celú záležitosť vidí inak. Vníma to ako útok na vládu a občanov slovenskej republiky. Po škandále s predraženým lietaním do Popradu si hlava štátu vstúpila do svedomia a začala sa rozhliadať po alternatívnom spôsobe dopravy. Vlak sa ukázal ako logisticky príliš zložitý, v prípade auta sú nevýhodou časté zápchy a opravy ciest. Voľba tak padla na koňa.

„Je to určite najlacnejšia zo všetkých zvažovaných alternatív. Už sme sa rozhodli postaviť v záhrade Grasalkovičovho paláca šikovné stajne. Návštevníci parku tak budú mať k dispozícii o jednu atrakciu navyše - nádherné koníky,“ zdôrazňuje Kiska. Jedným dychom dodáva, že vďaka priateľom z mimovládneho sektora sa podarí dodatočne minimalizovať náklady. „V rámci snahy propagovať ekologický spôsob života budú zadarmo dodávať bioovos a ďalšie biokrmivá,“ uvádza.

Prezident sa otvorene priznáva, že pre koňa sa rozhodol aj z osobných dôvodov. „Pohyb na čerstvom vzduchu určite prospeje môjmu zdraviu. Už som si dal záväzok zhodiť zopár kíl, aby som zbytočne nezaťažoval chúďa zviera,“ smeje sa. „Ale hlavne je to také romantické. Už sa teším, ako prídem za mojou Martinkou na bielom tátošovi. Možno ju to presvedčí a aspoň raz za čas mi dovolí zobrať ju so sebou do Bratislavy.“ Premiér Robert Fico považuje prezidentovo cestovanie na koni za nechutný politický marketing.

„Ak pánovi prezidentovi naozaj ide o lacný spôsob dopravy, jednoznačne mal voliť vlak a využiť výhody, ktorým sa vďaka súčasnej vláde Slovenskej republiky tešia viaceré sociálne skupiny občanov,“ zdôraznil na tlačovej besede. „Navrhli sme mu, aby išiel do predčasného dôchodku a cestoval zadarmo, odmietol. Boli sme ochotní vybaviť mu študentský preukaz a on vraj, že neštuduje a nechce podvádzať.“ Podľa predsedu vlády pritom Kiskov odhad výdavkov na chov koní je výrazne podhodnotený.

„Koňa treba kuť, česať, ďalej sú tu náklady na zverolekára. Nebojím sa to povedať, v niektorých smeroch je kôň ešte nákladnejší než lietadlo.“ Zabúdať vraj totiž nesmieme ani na ochrankárov, ktorí budú cválať popri prezidentovi. Aj preto sa premiér domnieva, že ide o premyslený útok na koncepčnú politiku vlády a pokus o ďalšie ožobračovanie slovenských občanov.

Oslovili sme aj Jessicu Očenášovú, prezidentku Transparentnej aliancie politických analytikov Slovenska (TRAPAS), aby povedala svoj názor. „Mne sa tá myšlienka celkom pozdáva, hoci pripúšťam, že v tomto nie som úplne objektívna,“ povedala nám. „Viete, už dlhé roky čakám princa na bielom koni,“ vysvetlila a pohladila jednu zo svojich 37 mačiek.