Jedinečná metóda: Takýmto spôsobom Radoslav Procházka spoľahlivo odhaľuje klamárov a klamárky.

FIKCIA: Procházka chce byť detektorom lži! Podľa neho človek mieni, pánboh mení

Bývalý šéf Siete odchádza zo Slovenska. Nie však do Luxemburgu, ale rovno do Bruselu

Nečakaný zvrat. Kandidatúra Radoslava Procházku na lukratívny sudcovský post v Luxembursku má prekvapivú dohru. Z bývalého šéfa Siete nebude sudca, ale detektor lži. „Je to robota, ktorej rozumiem,“ vysvetlil nám politik. „Keď som sa dozvedel, že bruselskí úradníci sa chystajú vytvoriť inštitút Európskeho detektora lži, okamžite som im ponúkol svoje služby. Prijali to s nadšením.“ Procházku Súdna rada zvolila za slovenského kandidáta na sudcu Všeobecného súdu a - ako sa nám priznal - už sa mentálne nastavoval na život v Luxemburgu. Ale človek mieni, pánboh mení a z Luxemburgu je Brusel. „V živote prichádzajú rozličné udalosti a okolnosti, rozhodnutia a niekedy sa rôzne poskladajú. Také veci sa dejú a patrí k životu, že sa v kariére každý nejako posúva,“ zveril sa Procházka týždenníku PLUS 7 DNÍ so svojimi intímnymi úvahami.

V jeho prípade sa to poskladalo tak, že únia začala uvažovať o založení inštitútu Európskeho detektora lži. Bývalý šéf Siete ani nevie, ako sa o novovznikajúcom poste dozvedel. „Povedal mi o ňom známy, s ktorým som sa nestretol. Alebo to bol neznámy, s ktorým som sa stretol? Teraz už neviem, ale na tom až tak nezáleží,“ vysvetlil. „Podstatné je, že som si okamžite uvedomil: Toto chcem robiť. Bol to zásah prozreteľnosti. Okamžite som sa zriekol kandidatúry na sudcu a zameral sa na nové poslanie.“ Európsky detektor lži (EDL) so sídlom v Bruseli bude dohliadať na pravdivosť vyhlásení politikov a úradníkov Európskej únie.

Ak počas rokovaní vznikne pochybnosť o pravdivosti niektorého vyjadrenia, bude možné obrátiť sa na EDL. Ten ju potom preskúma a vynesie príslušný verdikt. Radoslav Procházka vidí svoje šance stať sa historicky prvým EDL mimoriadne optimisticky. „Mám na to príslušné kvalifikácie. Z vlastnej skúsenosti dôverne poznám sémantické vesmíry, v ktorých sa pohybujú právnici a politici. Aj polohy, ktoré vám nepochybne ublížia,“ vysvetlil veľavravne. Navyše má „gazda“ dokonalú techniku na odhalenie lži. „Chytím dotyčného za ruku a pozerám sa mu do očí. Ak mi telom prejde zvláštne vlnenie, zakričím: Píííp. Klamár, klamár, klamár.“


VIDEO Plus 7 Dní