Dúhový problém vyriešený: Hoci si politici poriadne lámali hlavu, nakoniec našli spôsob - jednoducho ju zakážu.

FIKCIA Reakcia Kotlebu na vyvesenie dúhovej vlajky: Výsmech všetkým statočným, pravicovým kresťanom!

Marian Kotleba môže jasať, zrejme sa mu v parlamente podarí presadiť prvý návrh zákona.

Prvé poprázdninové zasadnutie Národnej rady Slovenskej republiky bude historické, Slovensko si na ňom pripíše svetový unikát, keď ako prvá krajina vôbec zakáže dúhu. Podľa zistení týždenníka PLUS 7 DNÍ zákon z dielne Ľudovej strany Naše Slovensko podporí celá vládna koalícia.

„Keď pred niekoľkými dňami na slovenskom veľvyslanectve v Maďarsku zaviala dúhová vlajka, pomyslel som si, že už nič horšie sa hádam ani nemôže stať,“ ozrejmil nám svoje motívy predkladateľ legislatívy Marian Kotleba. „Vzápätí som si však uvedomil, že dúha sa pomerne často objavuje aj nad našou milovanou krajinou. Veď je to výsmech všetkým statočným, pracovitým kresťanom.“

Zrejme ide o prvý návrh krajných pravičiarov, ktorý sa im podarí presadiť v parlamente. „V tomto prípade uvažovali štandardným spôsobom, takže ich môžeme vnímať ako o niečo menej neštandardných,“ vysvetlil nám šéf SNS Andrej Danko, prečo sa národniari rozhodli spolupracovať s krajnou pravicou. Zároveň v skratke opísal pozitíva zákona. „Dúha je prírodný jav, ktorý je vo svojej podstate prírodným javom. Zároveň je aj jasným symbolom, symbolom niečoho, čo sa môže negatívne vryť najmä do detských dušičkách, ale aj dlhodobo traumatizuje spoločnosť,“ rozhovoril sa Danko, ako inak, bez papiera.

Premiér Robert Fico na našu otázku o návrhu zakázať dúhu zareagoval trochu podráždene. „Prosím vás, nerobte zo strany Smer - sociálna demokracia homofóbnu stranu. Prečítajte si naše stanovy, tie v žiadnom prípade nezakazujú gejom a lesbám stať sa našimi členmi.“ Napriek tomu predseda vlády odporučí svojim poslancom, aby legislatívu podporili. Jeho nenávisť k dúhe má vraj korene v ranej mladosti. „Vyrastal som v malej dedine, takže som často pozoroval žatvu, tá pre mňa znamenala naozaj veľa. Počas žatvy dedinčania pracovali ako hovädá, bola jedna radosť pozerať sa na nich,“ zaspomínal si premiér. „Ale neraz sa stalo, že prišla búrka a zničila túto idylu. No a na záver sa na oblohe často objavila aj dúha, akoby sa nám všetkým chcela posmievať. Odvtedy dúhu vnímam ako niečo zákerné, zlé.“

Na prípadný zákaz dúhy sme sa opýtali predstaviteľov Mostu-Híd a Siete. Tí len bezradne krčili plecami. „Keď sme vstupovali do vlády, počítali sme s tým, že budeme musieť podporovať všelijaké sprostosti. Zakázať dúhu je to najmenej,“ odpovedal za všetkých Béla Bugár.


VIDEO Plus 7 Dní