FIKCIA Richterova ľudskosť. Minister práce si so zverencami Čistého dňa vybudoval špeciálny vzťah

Minister práce nechce zobrať akreditáciu centru Čistý deň, lebo si s jeho zverencami vybudoval špeciálny vzťah

Nie je za tým žiadne vydieranie. Minister práce Ján Richter odmieta uzavrieť Čistý deň z rýdzo ľudských dôvodov. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že do galantského resocializačného centra chodí už roky a nezištne pomáha tamojším zverencom. „Jednoducho si to tu obľúbil, vytvoril si s tými deckami špeciálny vzťah. Nechce to len tak pustiť k vode,“ povedal nám zdroj z prostredia zariadenia, ktorý nechce byť menovaný.

Čistý deň sa dostal do povedomia verejnosti pre obvinenia z údajného sexuálneho zneužívania maloletých zverenkýň. Ján Richter napriek odporúčaniu akreditačnej komisie ministerstva práce zariadenie nezrušil. Objavili sa rôzne špekulácie, prečo drží nad Čistým dňom ochrannú ruku. Šéf liberálov Richard Sulík dokonca hovoril o vydieraní, ale podľa nášho zdroja vysvetlenie je oveľa prozaickejšie. „Minister sem chodí pravidelne, povzbudzuje tieto decká, hovorí im o škodlivom vplyve drog, spomína odstrašujúce príklady zo svojho okolia,“ tvrdí. „Zjavne preto nechce, aby sa to skončilo. Jednoducho verí, že im dokáže pomôcť.“

Ján Richter podľa nášho zdroja už neraz prekvapil zverencov zariadenia malou pozornosťou. Prednedávnom cestou na liečebný pobyt do Chorvátska im napríklad priniesol opaľovacie krémy, paštéty aj poháre so sterilizovaným mäsom. „Povedal im, že to majú, aby sa nespálili a neminuli celé vreckové na jedlo. Nech im vraj nejaké to euro zostane aj na zmrzlinu,“ tvrdí zdroj.

Problémové deti z Čistého dňa si vraj ministra tiež obľúbili. Aj preto, že s ním môžu hovoriť prakticky o všetkom. „Už dávnejšie, tuším to bolo v roku 2013, im prednášal o bezpečnom sexe a erektilnej dysfunkcii. Nebolo to žiadne nezáživné teoretizovanie. Premietal nápadité slajdy, priniesol ukážky prezervatívov aj tabletiek viagra,“ oceňuje náš zdroj ministrove pedagogické vlohy. Ako dodáva, prednášku pozorne sledoval aj riaditeľ centra Peter Tománek a mimoriadne na neho zapôsobila.

O stanovisko k našim zisteniam sme požiadali aj Jána Richtera. Ako odpoveď nám prišlo krátke a trochu nejasné vyhlásenie tlačového odboru ministerstva práce. „Aktivity, ktoré opisujete, sú vyslovene ľudského charakteru. Pán minister si nespomína, či ich niekedy vykonával, ale môže zodpovedne povedať, že nič ľudské mu nie je cudzie,“ píše rezort práce.

Vianočné tipy na darček