FIKCIA Štát podporí zločincov: V rámci prevencie proti kriminalite rezort vnútra poskytne peniaze aj páchateľom

Ministerstvo vnútra minie v roku 2017 na prevenciu kriminality oveľa viac než pôvodne plánovaný 1,3 milióna eur.

Okrem občianskych združení zameriavajúcich sa na posilňovanie bezpečnosti či pomoc obetiam budú finančné prostriedky smerovať priamo zločincom. „Keď budú mať dostatok peňazí už viac nebudú nútení páchať trestné činy,“ vysvetlil filozofiu nového revolučného prístupu Robert Kaliňák.

V týchto dňoch rezort vnútra zverejnil prvé dotácie. Medzi príjemcami je napríklad občianske združenie Brániť sa, ktoré vyvíja aktivity na ochranu seniorov pred podvodnými predajcami. Peniaze tiež dostali organizácie venujúce sa protidrogovému vzdelávaniu Rómov. Ministerstvo sa zároveň rozhodlo rozšíriť program prevencie aj na samotných kriminálnikov a pripravené je investovať doň oveľa viac finančných zdrojov. Zatiaľ čo doteraz na jeden projekt mohlo byť vyčlenených 60-tisíc eur, v prípade zločincov táto suma bude neobmedzená.

„Títo podvodníci a zlodeji vedia najlepšie, koľko peňazí potrebujú. Preto budeme postupovať od prípadu k prípadu,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ Robert Kaliňák. „Neradi by sme niečo podcenili. Predstavte si, že niektorému z nich dáme menej, a potom u neho nastane recidíva a vráti sa k trestnej činnosti. Však to by boli vyhodené peniaze.“

Podľa ministra počas príprav nového preventívneho programu vychádza najmä zo skúseností. „Za posledné roky sme mali do činenia s celým radom pochybných indivíduí, ktoré neváhali porušiť zákon, len aby zbohatli. Tak sme im trochu vyšli v ústrety. No a pozrite sa na nich dnes. Sú z nich vážení, bezúhonní občania,“ zdôraznil. Navyše je podľa neho logické pri takýchto preventívnych iniciatívach zamerať sa na ľudí, ktorých sa daná problematika najviac týka.

Ako dodal Kaliňák, verejnosť nemusí mať obavy, finančná podpora nepoputuje všetkým páchateľom trestných činov. Nárok na ňu bude mať len presne stanovená skupina osôb. „Určite nebudeme platiť rôznym úchylným vrahom alebo sexuálnym deviantom. Peniaze dostane len ten, kto preukázateľne dokáže, že jeho hlavným motívom je chamtivosť,“ ubezpečil nás minister. „Naopak, k delikventom, čo trestné činy páchajú zo zúfalstva, žiarlivosti či nebodaj z presvedčenia, nebudeme mať žiadne zľutovanie. Tých čakajú ešte prísnejšie tresty.“


VIDEO Plus 7 Dní