V neformálnom duchu: Prvé stretnutie nádejných členov subjektu SBSP. Zľava Pavol Rusko, Ivan Šimko, Radoslav Procházka, Zuzana Martináková a Pavol Frešo.

FIKCIA Vieme prví: Pavol Frešo zakladá novú stranu!

Bývalý líder SDKÚ-DS chystá nový politický subjekt, už dnes vie, že o členov nebude mať núdzu.

Hoci mnohých politológov prekvapilo, že Pavol Frešo sa po vypršaní mandátu vzdal možnosti opätovne kandidovať na post lídra SDKÚ-DS, nie je to až také zvláštne. Podarilo sa nám totiž zistiť, že predvídavý stratég už dlhší čas pracuje na založení celkom novej strany.

„Všimol som si, že vo verejnosti pretrváva hlad po skúsených politikoch,“ naznačil Frešo s tým, že zároveň by rád využil sklony Slovákov pomáhať tým, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti. Ako každý správny šéf aj on stavil na veľké a známe mená. S ponukou vstúpiť do svojej fungl novej strany, ktorú nazval Strana bývalých skrachovaných predsedov (SBSP), oslovil viacerých ostrieľaných lídrov, ktorí podľa neho majú na členstvo vynikajúce predpoklady.

„Nedávno sme sa na neformálnej debate pri kávičke stretli s Paľom Ruskom z bývalej Aliancie nového občana, Ivanom Šimkom z Misie 21 a so Zuzanou Martinákovou so Slobodného fóra. Špekulovali sme, koho by sme ešte oslovili. Potrebovali sme niekoho, kto je ešte stále na očiach a vlastne všetkým nám napadol jedine Rado Procházka. Je mladý, zdravý a myslím, že čoskoro bude aj bývalý,“ prezradil čo-to zo zákulisia formovania SBSP Frešo.

Zaujímalo nás, čo na túto ponuku hovorí líder Siete. „To by som svojej fanúšičke Alenke (Bašistovej - pozn. red.) neurobil,“ krútil hlavou Procházka. „Ale - nikdy nehovor nikdy,“ šalamúnsky dvihol obočie. Čestným členom by sa mohol stať Béla Bugár, tajným tromfom a hlavným poradcom zasa Vladimír Mečiar.

Ako nám Frešo prezradil, intenzívne už pracuje aj na stanovách strany a na logu. V pláne sú napríklad červené tenisky alebo kliešť. Všetko vraj zatiaľ ide ako po masle, drobný problém Frešo vidí len v poste predsedu. „Sme všetci silné individuality, takže sme sa na tomto bode trošku poharkali. Ale možno by sme sa mohli striedať po pol roku. Prvý by som bol, samozrejme, ako zakladateľ a autor idey, ja,“ uzavrel.


VIDEO Plus 7 Dní