Dojatý Slota: Od dojatia nebol schopný povedať ani jednu súvislú vetu. Podľa niektorých prítomných sa u neho prejavovali aj príznaky takzvanej Zemanovej virózy.

Fikcia: Dočkali sme sa, Slovák má Oscara! Je ním Slota

Prestížnu americkú Cenu Akadémie získal Ján Slota za skvelý herecký výkon na policajnej videonahrávke.

Tak sme sa konečne takmer po päťdesiatich rokoch opäť dočkali. Svetoznáme ocenenie americkej Akadémie filmových umení a vied, soška Oscara, putuje na Slovensko. Ako je známe, zatiaľ ju pre našu krajinu jediný raz v histórii získal v roku 1966 film Obchod na korze. A teraz si ju z Hollywoodu znovu odnáša Slovák, Ján Slota!

Podľa prvých, zatiaľ neoficiálnych informácií sa členovia Akadémie rozhodli udeliť ju výnimočne za herecký výkon v nekomerčnom filmovom diele.

„Zhodli sme sa, že aj policajný videozáznam možno charakterizovať ako krátky dokument, preto spĺňa všetky potrebné náležitosti na udelenie ocenenia,“ povedal nám jeden z členov Akadémie, ktorý Jána Slotu na Academy Award nominoval. „Sám som bol milo prekvapený, že s jeho ocenením súhlasili takmer všetci z vyše šesťtisíc členov, proti bolo len zopár potomkov maďarských emigrantov.“

„Nespomínam si, že by niekto v celej histórii svetovej kinematografie dokázal tak verne zahrať mimoriadne ťažko stvárniteľnú úlohu opilca za volantom, ako sa to podarilo Mr. Slotovi,“ nešetril chválou ďalší člen Akadémie, ktorý zároveň vyjadril obdiv aj nad tým, ako neformálne dokázal za cenu poďakovať.

Podľa dostupných informácií bol Ján Slota taký dojatý, že nedokázal povedať ani jednu súvislú vetu. Viacerí prítomní zároveň potvrdili, že bol po celodennom vypätí zoslabnutý, s viditeľnými prejavmi silnej virózy, ktorú naposledy zaznamenali pracovníci Svetovej zdravotníckej organizácie v Prahe u prezidenta Zemana.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní