Bez slovanského zvyku: Pán premiér si odložil kuklu až po zvítaní s účastníkmi opätovného menovania generálneho prokurátora

Fikcia: Menovanie generálneho prokurátora sa muselo opakovať

Vymenovanie generálneho prokurátora museli zopakovať, pán prezident podpísal dekrét zatvoreným perom

Drobná nepozornosť pána prezidenta Ivana Gašparoviča, CSc., Dr. h. c. - menovací dekrét nového generálneho prokurátora podpísal neotvoreným perom - zapríčinila, že skromná, ale o to úprimnejšia ceremónia jeho oficiálneho vymenovania sa musela zopakovať.

A tak sa všetci účastníci opäť zišli v Prezidentskom paláci, aby už vydarenou reprízou tohto aktu nedali opozícii ani len najmenšiu zámienku spochybňovať legitimitu novej hlavy našej prokuratúry pána Jaromíra Čižnára.

Na našu otázku, ako prijal mimoriadne pracovne zaneprázdnený pán prezident požiadavku na opakované vymenovanie generálneho prokurátora, odvetil jeho hovorca už tradične veľmi diplomaticky: „Nevideli sme žiadny dôvod informovať hlavu štátu, že ide o opakované menovanie. Nebudeme ju zaťažovať nepodstatnými informáciami.“

Podľa zdrojov blízkych justícii správu o opakovanom menovaní generálneho prokurátora do funkcie prijal s neskrývaným nadšením najmä predseda Najvyššieho súdu pán Štefan Harabin, ktorý sa pri prvom menovaní Čižnára zvítal pred kamerami a fotoaparátmi s premiérom Robertom Ficom slovanským spôsobom, tromi bozkmi.

V repríze však napokon ostalo len pri podaní ruky. Predseda vlády si totiž kuklu zložil až po zvítaní s prítomnými. Tlačový odbor Úradu vlády do našej uzávierky neodpovedal na otázku, z akého dôvodu zvolil pán premiér tento odev, pomerne netradičný na oficiálne príležitosti.

Dosť hystericky na opätovné vymenovanie Jaromíra Čižnára zareagoval Jozef Čentéš. Ten okamžite zdvojnásobil sumu, ktorú chce požadovať ako odškodné od štátu, teda namiesto 150-tisíc eur chce 300-tisíc.

Ako uviedol, tým, že prezident dva razy vymenoval do funkcie Čižnára, hoci parlament právoplatne a v súlade s ústavou zvolil za generálneho prokurátora jeho, mu vzniklo právo na dvojnásobné odškodnenie za „porušenie práva na prístup k verejným funkciám za rovnakých podmienok a poškodenie dobrého mena“.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní