V nehostinných podmienkach: Vesmírny robot zostrojený našimi vedcami testovali v priestoroch parlamentu.

Fikcia: Našli sa v parlamente primitívne formy inteligencie?

Skúška nášho nového vesmírneho robota Svätopluk I. dopadla výborne.

Objavil organické molekuly, vedci dokonca špekulujú aj o možnosti existencie primitívnych foriem inteligencie tam, kde by to nikto nečakal.

Slovenská republika sa už zrejme čoskoro zaradí medzi svetové veľmoci vo výskume vesmíru, konkrétne pri hľadaní i tých najnižších foriem organických látok mimo našej planéty. Naši vedci pred pár dňami dokončili prototyp samohybného robota, ktorý má hľadať stopy života na planétach v našej Galaxii. Vzhľadom aj farbou pripomína americký rover Curiosity, ktorý skúma Mars, no náš robot s príznačným názvom Svätopluk I. je neporovnateľne rýchlejší, silnejší a väčší.

Jeho tvorcovia ešte pred tým, než podnikne svoju dlhú púť za hranice slnečnej sústavy, sa rozhodli túto ukážku schopností našej pracujúcej inteligencie vyskúšať pri príležitosti dvadsiateho výročia zrodu samostatnej Slovenskej republiky v tých najnáročnejších podmienkach.

Poverili ho, aby preskúmal priestory nášho parlamentu v období medzi Vianocami a Novým rokom. Výsledky tejto prvej misie sú mimoriadne povzbudivé. Ako prezradil šéf projektu, ktorý si neželá byť menovaný, po dlhých hodinách hľadania a skúmania objavil robot Svätopluk I. na jednej z odobratých vzoriek molekuly, ktoré sú nesporne organického pôvodu. „Niet žiadnych pochybností, že v tomto priestore sú vhodné podmienky na existenciu života a jeho stopy sme tam aj preukázateľne našli,“ netajil nadšenie. „Konkrétne ide o niekoľko organických molekúl C2H5OH, čiže etanolu, ľudovo liehu. Pátranie Svätopluka I. však pokračuje ďalej a predpokladáme, že nájdeme aj ďalšie dôkazy potvrdzujúce primitívne formy života v tomto nehostinnom prostredí.“

Ako vedci na základe doposiaľ získaných informácií predpokladajú, teoreticky je možná aj existencia nejakej nižšej formy inteligencie, zatiaľ však pre túto svoju mimoriadne odvážnu hypotézu nezískali žiadny jednoznačný a hodnoverný dôkaz.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní