Nie sme horší: Predseda parlamentu po írskom referende a nasvietení Bieleho domu farbami dúhy tiež dostal krídla.

Fikcia: Pellegrini sa vyfarbil. S garážami na Hrade má svoje plány

Predseda parlamentu dal vysvietiť Bratislavský hrad do dúhových farieb.

Slovenské hnutie za práva lesieb, bisexuálov a gayov získalo silnú posilu. Po úspešnom referende v katolíckom Írsku a rozhodnutí Najvyššieho súdu USA, ktorý tiež legalizoval homosexuálne manželstvá vo všetkých amerických štátoch, si predseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini (Smer) povedal, že nie sme o nič horší.

Na vlne celosvetového otepľovania sa rozhodol podporiť homosexuálov. Inšpiroval ho americký prezident Barack Obama, ktorý minulý týždeň dal vysvietiť Biely dom do farieb dúhy - a Pellegrini spravil to isté s Bratislavským hradom.

„Po dobytí katolíckych a konzervatívnych bášt, ako je Írsko, Veľká Británia a najnovšie USA, nastal čas na zmenu aj pre Slovensko. O čo sú gayovia horší občania ako trebárs ja?“ položil si šéf parlamentu rečnícku otázku počas slávnostného zapnutia nového osvetlenia Bratislavského hradu.

Predstavitelia LGBT komunity po tomto Pellegriniho vystúpení vyjadrili spokojnosť a Romana Schlesinger, neformálna hovorkyňa LGBT hnutia, začala vážne prehodnocovať aj svoju politickú orientáciu (SaS).

Pellegrini však neostal len pri slovách. Napríklad Váhostav dostal zadanie, aby prerobil projekt podzemných hradných garáží na moderný objekt komunitného centra s klubom pre gayov a lesbičky, ktorý hlavnému mestu chýba oveľa viac ako parkovacie boxy.

Využiť by sa mali na to peniaze z eurofondov. Plánované garáže mali stáť na novoobjavených pamiatkach z čias Rímskej ríše. „Je to taký symbolický odkaz, veď práve Rimania boli známi svojím tolerantným vzťahom k LGBT komunite a takto naň nadviažeme,“ uviedol predseda parlamentu.

Pellegrini zároveň zvažuje, že by sochu Svätopluka na nádvorí Hradu mala časom vymeniť iná osobnosť, ktorá by lepšie vystihovala ducha miesta. Podľa parlamentných kuloárov je horúcim kandidátom spevácka legenda Fredie Mercury, bez šance však nie je ani Ľudovít Štúr.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní