Neváhajú, ale stavajú: Ani dvadsaťštyri hodín neuplynulo od vyhlásenia tendra na tunel pod rómskou osadou a už poklepali naši predstavitelia pred zhromaždenými občanmi základný kameň.

Fikcia: Pod rómskou osadou sa vybuduje tunel z eurofondov

Pod rómskou osadou už hĺbia tunel, jeden z najväčších a najodvážnejších na Slovensku.

Hoci doposiaľ sme mali obrovské problémy s čerpaním eurofondov, tentoraz sa naši najvyšší predstavitelia naozaj pochlapili. Tristo miliónov eur, ktoré nám Európska únia pridelila na pomoc pre Rómov, je minutých ešte skôr, ako k nám prišli. Je to vďaka odvážnemu projektu výstavby tunela s tými najvyššími parametrami, najmä cenou, ktorý bude priamo pod rómskou osadou.

Toto inžinierske dielo, financované z prostriedkov únie, má výrazne zlepšiť životné podmienky miestnych občanov, ktorí celé roky museli znášať neúmerný hluk a exhaláty z neďalekej, asi pol kilometra vzdialenej cesty tretej triedy.

Priamo v osade slávnostne poklepal kladivkom základný kameň budúceho tunela predseda vlády a budúci prezident Robert Fico, minister vnútra a budúci premiér Robert Kaliňák a predseda parlamentu a budúci predseda parlamentu i Smeru Pavol Paška. Terajší prezident a budúci dôchodca Ivan Gašparovič pre neodkladné pracovné povinnosti svoju účasť odriekol.

To sklamalo miestnych občanov, ktorí mu chceli úprimne potriasť pravicou. Pána prezidenta totiž obdivujú najmä pre jeho nekompromisný postoj pri nevymenovaní parlamentom nelegitímne zvoleného generálneho prokurátora a pri odmietnutí podpísať zákon o hlásení pobytu.

„V tejto lokalite sú mimoriadne zložité geologické podmienky a podložie, čo vidno už na prvý pohľad,“ povedal pán premiér v slávnostnom príhovore. Ako uviedol, firma, ktorá vyhrala včera vyhlásený tender, je zárukou, že na stavbe sa nebude šetriť. „Som presvedčený, že dokáže vyčerpať nielen všetky prostriedky z Európskej únie, ale aj ďalšie financie z nášho rozpočtu. Predpokladám, že na rôznych dodatkoch to hodí ďalších dvesto miliónikov,“ prisľúbil minister Kaliňák.

Ktorá spoločnosť zákazku získala, však konkretizovať odmietli. „Chceme sa vyhnúť tomu, aby sa opäť vypisovalo, že sme zase dali zarobiť stavebnej firme patriacej sponzorovi strany Smer.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní