Pred bankou: S políciou spolupracoval aj pán Mello. Tvrdenie anonyma, že predtým stihol vybieliť účty, má vážne trhliny.

Fikcia: Premiérov účet v Belize nenašli. Hľadať pomáhal aj Mello

Polícia overovala premiérov účet priamo v Belize. Hľadali všade, dokonca aj v prístave, ale nenašli ho.

Národná kriminálna agentúra uzavrela prípad údajného účtu premiéra Roberta Fica a jeho manželky v Belize. Aj keď to je pre mnohých, najmä pre lídra OĽaNO Igora Matoviča, deprimujúce, vyšetrovatelia napriek nadľudskej snahe účty nenašli. Záštitu nad týmto závažným prípadom prevzal samotný policajný prezident Tibor Gašpar.

Záver vyšetrovania je podľa neho jednoznačný. „Materiály, ktoré polícii poskytol poslanec parlamentu Igor Matovič, aj na moje prekvapenie, existenciu účtov predsedu vlády v Belize nedokazujú. Neboli zistené žiadne relevantné skutočnosti, že by účty existovali, a naozaj sme ich hľadali skoro všade, dokonca aj v prístave,“ povedal Gašpar.

Ako priznal, využil možnosť a osobne sa na pátraní v Belize podieľal. Zároveň potvrdil, že pomocnú ruku vyšetrovateľom podal aj slovenský občan Karol Mello, ktorý už dlhší čas žije v tomto stredoamerickom štáte a už predtým s políciou a inými zložkami úspešne spolupracoval.

Podľa Gašpara kapitán Mello pozná miestne pomery, jednotlivé banky, takže bol jeho sprievodcom. „Vždy pred tým, ako som šiel do banky, tam zašiel, informoval jej pracovníkov, aby neboli prekvapení a aby spolupracovali.

Bol som potešený, že všetci zamestnanci miestnych bánk poznajú Slovensko a pri spomenutí mena nášho premiéra sa milo, až úlisne usmievali. V žiadnej banke sme však premiérov účet nenašli,“ uzatvára svoje zistenia z Belize policajný prezident Tibor Gašpar.

Do redakcie sme však dostali zaujímavé anonymné udanie. Na fotografii pán Mello vychádza z banky v Belize s dvomi plnými nákupnými taškami.

Anonym, ktorý nám fotografiu poslal, tvrdí, že pred policajnou kontrolou zo Slovenska vybielil účty, preto nikto nič nenašiel. Našťastie, nie sme takí naivní ako Igor Matovič, aby sme uverili každému anonymovi. Na vyvolanie nedôvery stačí už len to, že 600 miliónov dolárov v hotovosti váži približne šesť ton. A to by vo dvoch taškách neodniesol ani pokoriteľ Chucka Norrisa.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní