Nič pre Dänikena: Aj v tomto prípade je riešenie záhady úplne prozaické.

Fikcia: Tajomstvo Robovej nástenky odhalené

Záhadu tajomných fotografií na dobovej nástenke vyriešila skupina vedcov vďaka náhodnej premiérovej poznámke.

Pri rekonštrukciii povaly domu v Topoľčanoch, v ktorom vyrastal mladík Robert Fico, dnešný premiér Slovenskej republiky, objavili vzácnu historickú nástenku. Na prvý pohľad môže pôsobiť zmätočne, ba až záhadne.

Čo znamenajú tajomné fotografie umiestnené v estetických srdiečkach, obkolesujúce mladého ambiciózneho chlapca, v tom čase bezmocne sa zmietajúceho medzi hlbokou vierou a principiálnym ateizmom?

Tajomstvo tejto nástenky pomohol nechtiac odhaliť až samotný Robert Fico na nedávnej oslave MDŽ v Prievidzi. Prítomným dámam prezradil, že lákal svoje vyvolené devy do tmavej komory v šatníku ich domu v Topoľčanoch na vyvolávanie fotografií. „Komora je tmavá, skúšal som všeličo. Niekedy boli tri buchnáty aj facka, niekedy som aj pusu dostal,“ pochválil sa.

A to bol ten dôležitý impulz, ktorý vedci skúmajúci nástenku tak veľmi potrebovali, aby sa mohli pohnúť ďalej. Pomocou uhlíkovej metódy zistili, že nástenka bola vytvorená práve v období spomínanom pánom premiérom. A potom to už bola hračka.

„Vysvetlenie je oveľa prozaickejšie, ako sa spočiatku našim výskumníkom zdalo. Na jednotlivých snímkach, označených síce dátumom, ale bez uvedenia konkrétneho roku, sú dievčatá odfotografované počas ich návštevy tmavej komory,“ vysvetlil hovorca riaditeľa špecializovaného tímu financovaného z operačného programu Výskum a vývoj.

Vedci tak vďaka náhodne objavenej nástenke mohli poskytnúť verejnosti ďalší nezvratný dôkaz, že pán premiér aj tentoraz hovoril pravdu.

Láska Roberta Fica k fotografii napriek ubehnuvším rokom údajne stále pretrváva a ignorujúc pokrok v digitalizácii ostal verný tradičnému spôsobu zhotovovania snímok. Potvrdzovať by to mala aj zatiaľ neoverená informácia, že po voľbách v roku 2012 prestavali niekdajšiu kaplnku v objekte Úradu vlády na tmavú komoru. Vďaka tomu sú vraj tieto priestory oveľa efektívnejšie využité.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní