Učiteľom svitá na lepšie časy: Minister pre nich vyloboval v únii pomoc.

Fikcia: Učitelia sa dočkajú, Čaplovič už vymyslel príspevok

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič splnil svoj sľub a pridá pedagógom. Na svoje si prídu najmä tí mladší.

Minister školstva pán Dušan Čaplovič na poslednú chvíľu utiekol, ako sa hovorí, hrobárovi z lopaty a zachránil svoje kreslo vo vláde. Má totiž veľmi dobrú správu pre nespokojných učiteľov, ktorí sa neustále sťažujú, že zo svojich mizerných výplat neraz nedokážu vyžiť.

„S potešením môžem oznámiť pedagogickej verejnosti, že sa nám podarilo vylobovať z európskych fondov pomoc, ktorá výrazne zlepší ich sociálnu situáciu,“ povedal pán minister, neskrývajúc úprimnú radosť.

Podľa našich informácií bude učiteľom túto pomoc distribuovať po školách aj on osobne v čase svojho voľna, teda šesť dní v týždni.

„Samozrejme, že nechceme zavádzať žiadne neúprimné rovnostárstvo, ale tento príspevok k platu, na ktorý bude mať nárok každý jeden učiteľ, budeme prísne diferencovať. Chceme podporiť najmä mladých a perspektívnych. Keďže vieme, že na svoj rast toho potrebujú viac než starší, tak dostanú o celú tretinu vyšší príspevok, ako je stanovený základ. Naopak, pedagógovia v dôchodkovom veku budú mať príspevok znížený, čo však neznamená, že im nepostačí na to, aby prežili. Garantujem, že za našej vlády sa žiadny učiteľ nebude môcť sťažovať, že neprežije od výplaty do výplaty.“

Zatiaľ ešte nie je definitívne stanovená výška základného príspevku, ktorý získa priemerný učiteľ, pretože ministerskí úradníci na presných výpočtoch finišujú na zahraničnom pracovnom výjazde. Isté však je, že to nebude len nejaká symbolická pomoc.

Podľa kuloárnych informácií by mal učiteľ s desaťročnou praxou na základnej škole dostať každý mesiac dva kilogramy kolienok a tri kilogramy polohrubej alebo hladkej múky podľa vlastného výberu, rok pred voľbami sa pomoc zvýši o ďalší kilogram kolienok.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní