Nahnevaná Zmajkovičová: Rozčúlil ju Paškov zištný postoj k jej zákonu o zákaze predaja nevhodných potravín v školských bufetoch a automatoch.

Fikcia: V Smere zdravé krídlo prehralo, zvíťazilo to choré

Až niekoľko týždňov od šokujúcej abdikácie podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej a jeho šéfa Pavla Pašku začínajú na verejnosť prenikať zákulisné informácie, čo všetko tomu predchádzalo.

Zdá sa, že vnútri strany Smer zúri veľmi vážny boj dvoch frakcií, takzvaného zdravého a takzvaného chorého krídla. Všetko odštartoval na pohľad nevinný návrh zákona z dielne pani poslankyne Zmajkovičovej, ktorého cieľom bolo zakázať predaj nevhodných potravín v školských bufetoch a automatoch.

Zjednodušene, predkladateľka Zmajkovičová chcela, aby sa deti na Slovensku stravovali racionálnejšie, čo by sa zákonite prejavilo aj na ich lepšej zdravotnej kondícii. A hoci pôvodne túto jej novelu školského zákona v parlamente poslanci za Smer bez problémov schválili, zrazu sa všetko zmenilo.

Prezident Kiska ho vetoval a vrátil na opätovné prerokovanie. A tí istí poslanci, ktorí právnu normu o zdravšom stravovaní detí v školách predtým bez problémov a výhrad podporili, ju zrazu odmietli a skončila v koši.

V Smere sa otvorene hovorí o tom, že proti tomuto zákonu veľmi silno loboval najmä vtedajší šéf parlamentu Pavol Paška. Ten, podľa medializovaných informácií, vraj stojí v pozadí mnohých farmaceutických firiem a je označovaný za sivú eminenciu celého nášho zdravotníctva.

A práve on Zmajkovičovej zákon kategoricky odmietal. Na neoficiálnom fóre dokonca prítomných varoval, že výraznejšie zlepšenie zdravotného stavu mladej generácie zmenou stravovacích návykov by malo veľmi vážne, až nedozerné ekonomické dôsledky pre celý farmaceutický priemysel a zdravotníctvo ako také.

„Netrúfam si odhadnúť, koľko ľudí v zdravotníctve by stratilo miesto pre tento hlúpy zákon, o koľko by sa znížili zisky našich firiem, a teda aj odvody a dane do štátneho rozpočtu, ak by sa naša mladá generácia začala stravovať zdravšie,“ vyjadril vážne obavy.

Následný incident na chodbe parlamentu medzi ním a Renátou Zmajkovičovou, ktorý zachytili priemyselné kamery, bol už len vyvrcholením sporu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní