Opäť doma: Alexandra K. sa podarilo najmä vďaka tajnej službe dostať z väzenia v Guatemale. Priviezol ho, ako je zvykom, vládny špeciál, a konečne si môže užívať slobodu.

Fikcia: Vládny špeciál možno bude mať štatút národného prepravcu

Žalôb nízkonákladových leteckých spoločností sa nebojíme. Ak si to chcú rozdať so štátom, nech sa páči, sme pripravení.

Iba pár dní uplynulo odvtedy, čo vládny špeciál priletel z Iránu so šiestimi mužmi, ktorí tam boli obvinení zo špionáže (mimochodom, začiatkom roka sa podarilo z Iránu priviezť mladého Slováka, tiež obvineného zo špionáže) a nášmu rezortu zahraničných vecí sa podaril ďalší husársky kúsok.

Z väzenia v Guatemale, po niekoľkomesačnom úsilí mnohých štátnych zložiek i tajnej služby, vybavil prepustenie Alexandra K., ktorého zadržali miestne úrady na základe falošného obvinenia z obchodovania s kokaínom, lúpežného prepadnutia, pokusu o vraždu, obmedzovania osobnej slobody, krádeže a zo znásilnenia.

Tak ako v iných prípadoch, keď naše orgány dokázali zariadiť prepustenie slovenských občanov z väzenia, i po Alexandra K. poslali vládny špeciál, aby sa nemusel trmácať klasickými leteckými linkami.

Po návrate do vlasti ho privítal premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na improvizovanej tlačovej konferencii. Predseda vlády vyzdvihol najmä prácu našej tajnej služby, ktorá sa už v minulosti osvedčila pri preprave slovenských štátnych príslušníkov cez hranice.

Alexander K. sa úprimne poďakoval svojim spoluobčanom, že sa mu svojimi daňami poskladali na príjemný, pohodlný let, a dal verejný prísľub, že aj v budúcnosti zostane verný tejto nízkonákladovej leteckej spoločnosti.

Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií sa uvažuje ešte o masívnejšom nasadení vládneho špeciálu na prepravu slovenských občanov do vlasti, nie je vylúčený ani štatút národného prepravcu. „Je tam mimoriadne pozitívny mediálny ohlas a voliči to prijímajú veľmi kladne. Navyše, našu stranu to nestojí ani euro a tlačovú konferenciu zaplatí rezort,“ pochvaľoval si minister, ktorý si zatiaľ neželá byť menovaný.

A ako chce Slovensko reagovať na viaceré letecké spoločnosti, ktoré podali žalobu pre neprimerane nízke dampingové ceny Air Government Special? „Chcú si to rozdať so štátom? Nech sa páči, my sme na to pripravení.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní