Klitoris má dva až trikrát viac nerových zakončení ako penis

10 zaujímavých vecí o klitorise: Nikdy nestarne a dokáže sa až trojnásobne zväčšiť

Čo vlastne vieme o klitorise? Austrálska umelkyňa uviedla na pohľad šokujúcu výstavu s niekoľko stonásobne zväčšeným orgánom, o ktorom sa podľa nej vie žalostne málo.

Výstavy sa zúčastnila aj umelkyňa Amanda Palmer, ktorá považuje tento počin nie len za vrchol umeleckého cítenia a prepojenia so ženskou sexualitou, ale vidí v tom aj edukatívny význam. Okrem toho, že veľké skulptúry anatomicky presne zobrazujú orgán, ktorý je z veľkej časti skrytý v ženskom tele, spôsob, akým je orgán zobrazený, považuje mnoho kritikov za umelecké diela.

Výstavu prišla podporiť aj Amanda Palmer.

Austrálska umelkyňa Alli Sebastian Wolf chce svetu demonštrovať, ako málo vieme o tak dôležitej súčasti ženského tela a života ako takého. Toto je zopár vecí, ktoré ste možno o klitorise nevedeli.

1. Klitoris je ako ľadovec

To, čo vidíme na povrchu, je len žaluď klitorisu. Až 90% z celého orgánu je skrytých vo vnútri tela ženy. „Všetko to magické čo sa počas vzrušenia aj mimo neho deje sa odohráva práve vnútri,“ približuje na prednáške austrálska umelkyňa.

2. Ženy sú citlivejšie ako chlapi

Na špičke klitorisu sa nachádza až 8000 nervových zakončení, čo je o polovicu viac, ako majú chlapi na žaludi penisu. Klitoris sa skladá až z 18 častí, zo zmesi erektilného tkaniva, svalov a nervov. „Všetky tieto drobné kúsky sa podieľajú na tom, aby mechanizmus vzrušenia dokonale fungoval a žena mohla zažiť orgazmus, aký muži nikdy nebudú schopní,“ hovorí Wolf.

Zlatý klitoris. Aj tento bol súčasťou odvážnej výstavy, ktorá mala aj edukatívny význam.
Zlatý klitoris. Aj tento bol súčasťou odvážnej výstavy, ktorá mala aj edukatívny význam.
Alli Sebastian Wolf/Supplied

Gigantická podoba klitorisu: Aj táto socha bola súčasťou výstavy v Sydney. Foto: Autorka výstavy

3. Trojnásobne zväčšenie

Ak je žena vzrušená, klitoris, ktorý má inak na povrchu len pár centimetrov, sa môže počas toho až trojnásobne zväčšiť. Čo sa týka rozmerov, tak tento orgán má, spolu s časťou ukrytou vo vnútri, 7-13 centimetrov.

4. Vaginálny aj klitoriálny orgazmus

Každá žena je anatomicky schopná zažiť oba druhy vyššie spomínaných orgazmov. Dráždenie vagíny zvnútra aj klitorisu na povrchu v ideálnom prípade privedú ženu k vyvrcholeniu. Oba druhy týchto orgazmov sú možné práve vďaka klitorisu. Vaginálny orgazmus vzniká vďaka dráždeniu klitorisu zvnútra, klitoriálny orgazmus zas pri dráždení vonkajšej časti.

5. Názov klitoris vznikol nedávno

Prvá zmienka termínu „klitoris“ je zaznamenaná v Amerike v roku 1950, čiže relátívne nedávno. Avšak zmienky o samotnom orgáne sú datované už v 17. storočí a vo voľnom lingvistickom preklade pochádza zo slov „plášť, západka, na dotyk,“.

6. Orgán pre potešenie

Klitoris je jediný orgán v ženskom tele, ktorý ma jednu jedinú funkciu – schopnosť spôsobovať žene slasť a rozkoš. „Iba jedna žena z desiatich máva pravidelne orgazmus. Ešte aj tých zopár žien máva občas problémy pri jeho dosiahnutí. Určite to pramení aj z chabej informovanosti,“ dodáva umelkyňa Wolf, ktorá z klitorisov čerpá inšpiráciu pre svoju prácu. Wolf zároveň z týchto žalostných čísel obviňuje „kultúru hanby,“ ktorá je ženám vštepovaná celý život či už v prostredí rodiny, okruhu priateľov, v škole alebo neskôr v práci.

7. Ťažké časy pre ženskosť

V dávnej minulosti, kedy oplývali lekári neúplnými anatomickými informáciami o ženskom tele, odrezávali klitorisy najmä v prípade, ak žena trpela nejakou psychickou poruchou, ktorú si nevedeli odborníci vysvetliť. Mysleli si totiž, že za to môže práve orgán, o ktorého funkcii netušili.

8. Klitoris vs penis

Budete prekvapení, ale pohlavná zmena klitorisu na penis a naopak nie je až taká zložitá. Pri operáciách zmeny pohlavia sa pomocou hormónov klitoris zväčší na penis a naopak, žaluď penisu a samotný penis sa zmenší na klitoris.

9. Nikdy nestarne!

Vedeli ste, že ženský klitoris je jediný orgán v tele, ktorý nikdy nestarne? Má rovnakú funkčnosť a „výkonnosť“ a schopnosť prežívať vzrušenie v tele 80 ročnej ženy ako v tele 20 ročnej ženy.

10. Jedinečný a výnimočný

Každý ženský klitoris je úplne iný. Na svete neexistujú dve ženy, ktoré by mali tento orgán rovnaký. Odlišuje sa vo veľkosti, tvare, farbe.