6 DÔLEŽITÝCH VECÍ, ktoré vaše auto na jar súrne potrebuje

Poradíme, čo si dôkladne skontrolovať na vašom aute po zime.

  1. Podvozok a výfuk: Tie dostávajú na posolených cestách zväčša riadne zabrať. Ak ste ich priebežne neumývali vysokotlakovými čističmi (wapkou), urobte tak poriadne aspoň po zime a zmyte z nich všetky chemikálie. Nezabudnite pritom na podbehy. Striekať wapkou vodu do výfuku nebude najlepší nápad, skontrolujte ho však aspoň vizuálne, či je dobre uchytený a niekde neprehrdzavel. V servise vám skontrolujú aj ďalšie komponenty, napríklad nápravy, pružiny, tlmiče a podobne.
  2. Disky: Ak nenachádzate zvláštne potešenie v zažltnutých zaolejovaných diskoch, vyčistite ich. Nielen po zime, keď je to nutné, ale priebežne. Najviac sa to týka, samozrejme, diskov z ľahkých zliatin, špeciálnych prípravkov na ich údržbu existuje mnoho.
  3. Karoséria: Umytie je samozrejmé, voskovanie pre všetkých nie. Občas si ho však dajte spraviť. Nejde totiž o estetiku, ale o ochranu karosérie - v zime najmä pred chemikáliami, v lete pred hmyzom a vtáčím trusom. Ten by ste mali dať dolu vždy, keď je to možné, je totiž naozaj agresívny a karosérii neprospieva. Voskovanie vám navyše pomôže prekryť menšie škrabance.
  4. Geometria: Lepšie je dať ju urobiť po zime, napríklad po výmene pneumatík v čase, keď sú už aspoň tie „najbrutálnejšie“ výtlky a jamy ako-tak zaplátané. Každý rok asi netreba, ale ak ju dáte spraviť každé dva, určite vás to nezruinuje.
  5. Dezinfekcia klimatizácie: Toto netreba podceňovať, v zime ju totiž používate len zriedka a na jar je živnou pôdou pre rozličné baktérie a mikróby. Raz za čas ju určite dajte vyčistiť, skontrolovať a doplniť chladivo v servise, nie je to drahé. Ak sa vám do toho nechce, kúpte si aspoň dezinfekčný sprej, ktorý sa aplikuje jednoducho priamo do klimatizačných výduchov.
  6. Kontrola v servise: Ak sa po zime dostanete do servisu, dajte si skontrolovať a očistiť brzdy, skontrolovať brzdovú a chladiacu kvapalinu a sami určite vymeňte kvapalinu v ostrekovačoch. Zimná má totiž iné zloženie než letná. Prísady zo zimnej vám v lete môžu zbytočne na skle zanechávať film, navyše, zloženie letnej je prispôsobené na efektívnejšie odstraňovanie hmyzu.

Vianočné tipy na darček