Agatha Christie sa preslávila aj postavou detektívna Piorota. V seriáli ho stvárnil David Suchet.

Agatha Christie po desaťročiach ožíva: Fanúšikov čakajú nové príbehy

Málokto z fanúšikov slávnej britskej autorky kriminálok vie, že bola aj veľmi plodná dramatička. O niektorých dielach Agathy Christie sa doteraz príliš nevedelo.

Jej kníh o vraždách sa po celom svete predalo viac ako dve miliardy. Divadelné diela z nej zasa spravili najúspešnejšiu dramatičku všetkých čias. Agata Christie však stále nepovedala posledné slovo.

Stodvadsaťpäť rokov po narodení a bezmála štyridsať rokov po smrti úspešnej britskej spisovateľky sa našlo desať takmer zabudnutých diel. Ide o päť celovečerných a päť jednoaktových drám z kriminálneho prostredia, ktoré boli skôr neznáme. Takisto sa našli nepublikované listy autorky.

Divadlom žila

Materiál ležal v archívoch rodinných príslušníkov Agaty Christie a u producentov jej divadelných hier. Budú súčasťou novej knihy o živote slávnej spisovateľky, ktorá má vyjsť v septembri.

Čítajte viac:

Detektív je sexi: Prečo majú Sherlock Holmes a Hercule Poirot taký úspech?

„Písanie kníh považovala za súčasť svojho pracovného dňa, ale až pri scenároch k divadelným hrám našla svoje naplnenie. Je bizarné, že predchádzajúci životopisci takmer úplne ignorovali jej hry,“ myslí si britský divadelný producent Julius Green, ktorý nepublikované diela vyhľadal.

Čítajte viac:

Legendárny Scotland Yard: Toto ste o policajnej agentúre nevedeli

Autorka nesmrteľných detektívov, ako boli Hercule Poirot či Slečna Marplová, napísala spolu tridsať hier a remakov iných autorov. V interview v roku 1961 otvorene priznala, že nebola príliš nadšená divadelným spracovaním svojich hier. „Dramatizácia niekoľkých mojich kníh ma absolútne neuspokojila,“ posťažovala si vtedy náročná autorka.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].