„Letia akváriá v prírodnom štýle, kde sa vytvárajú rôzne krajinky. Skalné útesy či korene stromov, ktoré sú obrastené rôznymi druhmi jemných rastliniek a machov,“ hovorí Daniel Filip.

Aj akváriá podliehajú módnym trendom. Teraz letia holandské

Aj dnes ich najčastejšie nájdete v klasickej podobe postavené v hale či v obývačke, no akváriá sa čoraz častejšie stávajú netradičným dizajnovým doplnkom, na ktorý - ak ho chcete využiť vo svoj prospech - treba myslieť už pri stavbe či pri rekonštrukcii domu.

Výnimkou nie sú akváriové „priečky“, rybičkami sa však dnes už dá ozvláštniť aj nábytok, či dokonca umývadlo. Zisťovali sme, čo všetko by ste mali vedieť, aby sa pre vás akvárium nestalo namiesto štýlového doplnku peklom.

Fantázii sa medze nekladú: Akvárium môže pokojne nahradiť aj celú stenu.
Fantázii sa medze nekladú: Akvárium môže pokojne nahradiť aj celú stenu.
Foto: Shutterstock

Obrovské aj mini

„Pri výbere správneho miesta treba dbať predovšetkým na to, aby sa do akvária neopieralo slnko. Je lepšie mať ho v tmavšej miestnosti, tak či tak doň treba namontovať správne osvetlenie,“ vysvetľuje Daniel Filip z aquanimal.sk.

Veľkosť akvária je, samozrejme, na majiteľovi. Paradoxne platí, že „čím väčšie - a teda krajšie - akvárium máte, tým je jeho údržba jednoduchšia,“ vraví Filip. Ako dodáva, objem najväčších domácich akvárií sa dnes meria na kubíky. Najväčšie akvárium, ktoré dodávali oni, malo dvetisíc litrov, najbežnejšie sú tristo- až tisíclitrové.

Nanoakvárium: Nielen pre tých, čo nemajú dostatok priestoru.
Nanoakvárium: Nielen pre tých, čo nemajú dostatok priestoru.
Foto: Archív

„Naše najväčšie malo dĺžku 321 centimetrov. Išlo už o kombináciu práce s murármi, na prednú stenu sa osadilo sklo v antikorovom ráme, zvyšok nádrže bol vymurovaný a vodotesne odizolovaný. Ako doplnkové kúrenie zákazník využil natiahnuté potrubie z radiátora, ktoré bolo uložené na dne nádrže. To bolo jediné akvárium, kde som pracoval aj s búracím kladivom na úpravu vložených dekoračných kameňov.“

Dnes sú módne miniatúrne nanoakváriá. Od bežných akvárií sa líšia nielen veľkosťou, ale aj typickou faunou a flórou. Chovajú sa v nich živočíchy, ktoré v bežných akváriách zväčša nenájdete - krevety a ráčiky. A, áno, naozaj platí, že starostlivosť o nanoakvárium je komplikovanejšie. Každá zmena prostredia je tu totiž výraznejšia a zanechá väčšie škody.

Vyrobia hocičo

Akváriové doplnkové súpravy si môžete kúpiť pohodlne v každom väčšom hobbymarkete či „chovproduktoch“, no fajnšmekri vám potvrdia, že oveľa lepšie je dať si akvárium vyrobiť. Okrem výrazne nižšej ceny máte totiž možnosť zvoliť si rozmery aj tvar, aké potrebujete. Nakupovať akvárium s doplnkovými súpravami odporúča Daniel Filip skôr začiatočníkom. „No ak chcete akvárium ako dominantu, radím výrobu na mieru. Potom sa dajú jednotlivé komponenty lepšie zosúladiť a dimenzovať, najmä čo sa týka filtrácie akvária, čo je veľmi dôležité pre jeho funkčnosť.“

Presvetlí priestor: Pri tejto variante budete musieť spolupracovať aj s murármi.
Presvetlí priestor: Pri tejto variante budete musieť spolupracovať aj s murármi.
Foto: Shutterstock

Dajú sa dnes vyrobiť akékoľvek akváriá? Podľa Filipa jednoznačne áno. „Ľudskej fantázii ani technológiám sa medze nekladú. Aj akvárium ako podstavec pod stôl, aj keď ja by som sa pre to asi nerozhodol,“ smeje sa. Variabilnosť je pritom v materiáloch - okrem skla sa využíva akrylát, hoci u nás zatiaľ nie je taký bežný.

„Ľudia za mnou chodia s rôznymi nápadmi,“priznáva Filip. „Ja sa ich vždy snažím nasmerovať na funkčnosť akvária, nie iba na dizajnovú fajnšmekrovinku. Či už to bude prístup k akváriu a jeho bezpečnosť, kŕmenie rýb, alebo budúca údržba. Ale taká pekná kuchynská linka alebo pult, v ktorom je zabudované akvárium - prečo nie!“ hovorí Filip a dodáva, že najčastejšie využitie akvária ako dominanty, napríklad pri stavbe rodinného domu, je predeľovacia stena kuchyne spojenej s jedálňou od obývacej miestnosti.

Letí „Holandsko“

Ako všetko aj akváriá podliehajú módnym trendom. Podľa Filipa trendom sú otvorené akváriá bez krytov, doladené a nasvietené štýlovým LED svetlom. „Letia akváriá v prírodnom štýle, kde sa vytvárajú rôzne krajinky. Skalné útesy či korene stromov, ktoré sú obrastené rôznymi druhmi jemných rastliniek a machov. Sú to takzvané holandské akváriá alebo ADA style - obyvateľmi akvária už nie sú len rybičky, ale aj rôzne druhy kreviet v rôznych farebných variantoch,“ hovorí odborník. Ako dodáva, z rýb sa do „módy“ opäť vracajú veľké americké cichlidy a ich prirodzené prostredie napodobňujúce biotop Amazonky.

Holandské alebo ADA style akvárium
Holandské alebo ADA style akvárium
Foto: FishLore

Mimochodom, je miesto, kde sa akvárium z hľadiska podmienok vyslovene nehodí? „Tak okrem zafajčenej krčmy alebo diskotéky sa dá využiť všade,“ smeje sa Filip. „Skôr by som si dávala pozor na miesta, ktoré sa v lete príliš prehrievajú. Ako som už spomínal - žiadne priame slnko! Či už je to akvárium sladkovodné alebo morské, teplota by nemala presiahnuť 28 stupňov Celzia. Potom sa už začínajú problémy - úhyn rastlín, koralov, následne zhoršená kvalita vody a už začínajú zomierať ryby. Iste, dá sa to riešiť chladením, ale predsa len - akvárium si robíme preto, aby sme mali z neho radosť, nie kopec starostí,“vraví odborník.

Starostlivosť na kľúč

Urobiť si akvárium je jedna vec. No ako ho udržiavať? Ak nie ste skutočný akvarista ale beriete ho najmä ako dekoráciu, mohol by to byť problém, Našťastie, „na zriadenie akvária na klúč už dnes neodmysliteľne patrí aj jeho údržba a poradenstvo“, hovorí Daniel Filip a dodáva: „Odborník sa potom pravidelne stará o čistotu vody, zdravie rýb aj rastlín. A vy sa už môžete len kochať príjemným pohľadom.“


VIDEO Plus 7 Dní