Pozor, aby sa vám dovolenka nepredražila.

Aj bežné ošetrenie môže stáť v zahraničí tisíce. Nezabudnite sa poistiť

Nezabudnite pri plánovaní dovolenky na poistenie.

Ak sa chystáte dovolenkovať pri mori, určite máte plnú hlavu myšlienok, čo si pobalíte a aké počasie vychytíte. Nezabudnite však na to najdôležitejšie, na cestovné poistenie. Stať sa nemusí nič, no ak predsa, môže vám ušetriť stovky až tisíce eur aj za banálne úrazy či boľačky.

Najskôr zdravie

Možno chcete riskovať a premýšľate nad tým, či by sa neoplatilo pár eur za poistenie ušetriť. „Najzákladnejšia časť cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Mnoho Slovákov si neuvedomuje, že aj banálne lekárske zákroky alebo ošetrenie môžu v zahraničí stáť nemalé peniaze,“ vraví Ivan Šujan, predseda občianskeho združenia Gramotná Finančnosť.

„Posledný prípad poistného plnenia, ktorý som riešil, bol zápal a mierny opuch oka počas párdňového pobytu v USA. Privolaný hotelový lekár nakvapkal klientovi do oka kvapky, vpichol mu protizápalovú injekciu a za desať minút ošetrenia vystavil účet na 2,5 tisíca dolárov,“ pokračuje Šujan.

Ak riskujete, pripoistite sa

V prípade, že holdujete adrenalínovým športom, alebo ak počítate s tým, že nejaký vyskúšate, radšej si overte, či ich poistenie, pre ktoré ste sa rozhodli, kryje. Aj taký paraglajding či jednorazový bungee jumping sa môžu skončiť zranením a následným pobytom v nemocnici. Sú to však rizikové činnosti a bežné cestovné poistenie ich nemusí pokrývať.

„Keď prejavíte záujem, väčšina poisťovní vám nastaví vhodný balík a takýchto aktivít sa potom nemusíte báť,“ vysvetľuje predseda združenia Gramotná Finančnosť.

Ivan Šujan: Radí vám predseda občianskeho združenia Gramotná Finančnosť. Foto: archív

Prevoz je nákladný

Pozor však, ak trpíte nejakým ochorením a stav sa vám v zahraničí zhorší. Poisťovňa môže mať vylúčené plnenie v prípade, že v zahraničí nastane zdravotný problém, ktorý má klient dlhodobo a je považovaný za chronický.

„Ak sa už dlhšie liečite na nejakú chorobu a máte obavu, že by mohla v zahraničí prepuknúť, informujte sa v poisťovni, kde vám vedia za príplatok pripoistiť aj takzvané liečebné náklady chronických ochorení. Dôležitou súčasťou poistenia, nech to znie akokoľvek morbídne, je aj prevoz tela v prípade smrti naspäť na Slovensko.

„V závislosti od krajiny a vzdialenosti od Slovenska stojí 5- až 10-tisíc eur. Poznáme aj prípady, keď si rodina zosnulého nemohla dovoliť jeho prevoz domov,“ dopĺňa Šujan.

Pozor na cennosti

Druhým najdôležitejším poistením je podľa Šujana poistenie zodpovednosti. „Nikdy neviete, čo sa vám v zahraničí pritrafí, a často aj neznalosťou miestnych zákonov môžete spôsobiť škodu rádovo v tisíckach eur. Až na tretie miesto dôležitosti radí poistenie batožiny.

„Má význam, ak cestujete na dlhšie a beriete si so sebou cennejšie veci, napríklad elektroniku, poistenie kryje poškodenie a často aj poškodenie v zahraničí,“ dopĺňa Šujan.

Čo s terorizmom?

Rozhodli ste sa pre výhodný pobyt v krajine, kde je pravdepodobné, že by mohli zaútočiť teroristi? Tak si dávajte pozor, terorizmus má totiž väčšina poisťovní vo výlukách.

„V praxi sa však poisťovne stavajú k terorizmu individuálne. Ak by ste napríklad boli medzi zranenými pri útokoch na bruselskom letisku, podľa vyjadrení jednotlivých poisťovní by vás vo väčšine prípadov normálne odškodnili,“ vraví Šujan.

Ak sa však stane útok v meste, kde dovolenkujete, vám sa nič nestane a len zo strachu chcete ísť domov, to vám poisťovňa pravdepodobne nepreplatí. Klienti, ktorí idú do politicky nestabilných krajín s prebiehajúcou občianskou alebo inou vojnou, zas musia počítať s tým, že poisťovne majú vylúčené krytie zdravia pri vstupe do takejto krajiny.

Na celý rok?

Produktov na trhu je dosť, rozhodnite sa pre ten, ktorý je pre vás najvýhodnejší. Niektoré poisťovne ponúkajú aj celoročné poistenie v rámci Európy asi od 19 eur. Cena za jednorazové poistenie počas dovolenky sa vypočítava podľa dĺžky pobytu. Ak plánujete počas roka vycestovať niekoľkokrát, odporúča Šujan prepočítať si, čo sa viac oplatí.

Celoročné poistenie vás však kryje len v prípade, že výjazd do zahraničia netrvá dlhšie ako 30 až 50 dní, závisí to od konkrétnych podmienok poistenia. Pre ľudí, ktorí idú napríklad pracovať do zahraničia, sa teda nehodí. Podľa Šujana je však ideálne pre študentov, ktorí študujú napríklad v Česku a každý alebo každý druhý týždeň cestujú domov.