Aj tí najzamilovanejší majú právo na chvíle bez partnera

Dlhodobé a stabilné partnerstvo muža a ženy by malo byť založené hlavne na vzájomnej dôvere.

Miluje ju, ale ona mu nedá dýchať. Až tak, že muž občas o svojich citoch pochybuje. Ísť s kamarátmi na pivo? Nemožné. Všetok voľný čas by mali predsa partneri tráviť spolu. Teda tak mu to dookola opakuje. Zamilovaných, ktorí si takto mylne vysvetľujú vzťah, je dosť na oboch stranách.

„Bez manžela nemôžem ísť ani na nákup,“ povzdychne si Romana. Majú partneri robiť všetko spolu alebo by si mali dopriať chvíle a aktivity bez prítomnosti svojej polovičky?

Veliteľky

„Ženy si berú tigra, aby z neho postupom času urobili králika, ktorému sa nasype trochu toho krmiva, ale hneď sa mu zavrú dvierka, aby mu náhodou nenapadlo hrať sa mimo králikárne na tigra,“ povedal o novom českom filme Teória tigra hlavný predstaviteľ Jiří Bartoška. Snímka udiera na citlivú strunu - mužskú i ženskú.

Do akej miery môžu mať dámy pod palcom každý krok, ba azda i každé nadýchnutie svojej polovičky? „Kontroluješ sto percent môjho času!“ vyčíta manželke jeden z hlavných hrdinov.

Žien, ktoré určujú v domácnosti pravidlá správania, je neúrekom. Dokážu výborne pôsobiť na city, moralizovať a zatlačiť svojou výrečnosťou muža do kúta. „Raz za dva týždne si vyjde naša päťčlenná partia chlapov na pivo. Všetci máme rodiny, ale po pracovnom týždni a rodinných povinnostiach si potrebujem prevetrať hlavu.

Jednému z nás, Mirovi, však pravidelne po dvoch hodinách volá manželka, kedy príde domov, lebo nevie bez neho zaspať. Samozrejme, on sa cíti pred nami trápne a to, že sa zdvihne a ide preč, vôbec nesvedčí o tom, že v tej chvíli túži byť so svojou zákonitou. Jednoducho sa jej bojí a nechce mať doma peklo,“ opisuje Karol.

Má vôbec takáto vynútená reakcia zmysel? „Vonkoncom nie! Časom tak vo dvojici môže len narastať napätie a pocit obmedzovania. Stále prispôsobovanie vedie napokon k výčitkám a nezhodám, až napokon k možnému partnerskému debaklu,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík.

Pán domu

Nielen ženy však majú povesť xantíp. Muži nie sú o nič zhovievavejší a tolerantnejší. Práve naopak! Predsudky niektorých pánov dokážu poriadne znepríjemniť partnerský život.

„Nemôžem si ísť po práci zacvičiť ani na kozmetiku. Môj muž je spokojnejší, keď som doma. A zaobaľuje to do argumentov, že žena sa má predsa starať o deti. Neznáša pocit, že mi je dobre niekde, kde nie je on,“ opisuje Aneta.

Manžel jej dáva príklady párov, ktoré spoločne odvádzajú ruka v ruke deti do školy i zo školy, chodia spolu na všetky výlety a nemajú iný život okrem pracovného a rodinného. „Si predsa matka a manželka, tak sa podľa toho správaj,“ komentuje každý jej pokus venovať sa aj iným než rodinným záležitostiam.

„Obmedzujúce a dominantné správanie hlavy rodiny k manželke nie je na mieste. Žijeme v dvadsiatom prvom storočí, ženy sú plne emancipované, či sa to nám mužom páči, alebo nie.

Partnerky nevyhnutne potrebujú čas a priestor na svoje čisto ženské potreby a záľuby. Hádam nič nie je prínosnejšie pre rodinu ako odpočinutá a zrelaxovaná polovička, ktorá sa vrátila trebárs z dámskej jazdy alebo z víkendového wellness pobytu,“ opisuje Artúr Ivančík.

„Je to takisto pochopiteľné, ako keď sa muž vráti domov vytešený z vyhratého futbalového zápasu alebo z posedenia pri pive, kde úspešne doriešil s priateľmi všetky svetové problémy,“ dodáva.

Buďte chápajúcim priateľom

Dlhodobé a stabilné partnerstvo muža a ženy by malo byť založené hlavne na vzájomnej dôvere. „Vzťah určite nie je o tom, že každú voľnú chvíľu trávime s partnerom. Nie je to vôbec prínosné ani možné, aby sme mali spoločné všetky záujmy a záľuby. Sú síce výnimky, ale myslím si, že takých párov je veľmi málo,“ pripomína odborník.

S úsmevom dodáva, že niečo iné je láska, vďaka ktorej partnerka zrazu tiež fandí Lionelovi Messimu. „Hlavne ak predtým len matne tušila, že Ronaldo dáva góly za Real Madrid.“

Práve občasné odlúčenie a záľuby mimo dosahu partnera môžu vzťah i spoločný život príjemne obohatiť. Ak človek môže realizovať aspoň časť svojich snov, spokojnosť prenáša aj do rodinného hniezda.

„Milujem návraty domov k partnerovi, keď sa s ním môžem podeliť o nové zážitky. Som plná energie a ešte väčšej lásky k nemu. Keby ma vždy vítal s výčitkami, myslím, že by nás to len odcudzilo. Aj keby som sa snažila vyhovieť, šťastná by som určite nebola,“ zamýšľa sa Michaela.

Partner by mal byť aj chápajúcim kamarátom. „Ak ním z akejkoľvek príčiny nedokáže byť, tak sa priateľom môže stať iný človek - či už rovnakého, alebo opačného pohlavia.

Áno, existuje aj priateľstvo medzi mužom a ženou. A niekedy to azda funguje lepšie než medzi ženou a ženou alebo mužom a mužom. Všetko je len na vzájomnej dôvere, každý vzťah, či už partnerský, alebo priateľský,“ pripomína.

Stanovte si hranice

To však neznamená, že človek má partnera vnímať ako samozrejmosť a všetku pozornosť a voľný čas venovať kamarátom či iným aktivitám. „Čím viac voľnosti, tým častejšia rebélia,“ hovorí vo filme Teória tigra Eliška Balzerová.

Takže, pozor! Prejavovať partnerovi lásku a starať sa o vzťah by malo byť samozrejmé, aj keď si občas potrebujete od seba oddýchnuť. Extrémy neprospievajú.

Takže, na druhej strane - príliš veľa voľnosti môže človeka postupne zbaviť zodpovednosti. Nie každý má dosť síl odolať rôznym lákadlám, ak nemá nad sebou výhražný prst.

„Keby som nemal manželku, mohol som dopadnúť naozaj zle. Vidím, ako žijú moji nezadaní kamoši - opíjajú sa, zháňajú baby, ale aj to ich už prestáva baviť. Môžu všetko, ale po čase sa človek v takej situácii môže cítiť stratený. My muži sme asi tak nastavení, že potrebujeme nad sebou aj pevnú ruku, ktorá vie, kedy povoliť a kedy pritiahnuť uzdu,“ smeje sa Filip.

Pokiaľ ide o hranice a voľnosť vo vzťahu, aj tu platí všetko s mierou. Jednoducho, sú páry, ktoré majú takmer všetky záľuby a priateľov spoločných. Je teda prirodzené, že trávia spolu veľa voľného času. Ale sú aj takí, ktorí k spokojnosti potrebujú chvíle mimo rodiny, len sami so sebou alebo s ľuďmi, s ktorými sa podelia o iné svety, ktorí ich motivujú na nové veci.

„Stačí, ak vo dvojici budete vzájomne akceptovať potreby toho druhého, dodržiavať pravidlá a hranice, ktoré si spoločne na začiatku vzťahu stanovíte. Len vzájomné zachovanie životného priestoru a potrieb oboch partnerov i tolerancia zabránia bezohľadnému správaniu voči tomu druhému,“ upozorňuje odborník.

Vianočné tipy na darček