Stratená vlasť: Obraz vojnou zmietanej krajiny bude motívom pre jesennú výstavu sympatikej umelkyne.

Akademická maliarka z Ukrajiny reprezentuje Slovensko

Vladislava Jakovenková pokladá našu krajinu za dobré miesto pre život i umeleckú tvorbu.

Útlej blondínke z Ukrajiny po poldruha roku života v Bratislave slovenčina stále veľmi nejde, o to mocnejšie však vyjadruje svoje vnímanie sveta a života okolo seba prostredníctvom svojich obrazov. Dvadsaťosemročnej Vladislave Jakovenkovej za krátky čas naša krajina prirástla k srdcu.

Bratislava: Naše hlavné mesto sa stále častejšie objavuje na plátnach sympatickej maliarky. Foto: archív VJ

Prezentuje ju na plátnach na domácich i zahraničných výstavách a umeleckých sympóziách.Obdivuje našu prírodu a Slovákov vníma ako dobrosrdečných ľudí s mimoriadnym vzťahom k umeniu. "Mám to tu rada," hovorí prosto...

Úspešná i v zahraničí

Vladislava pochádza z Doneckej oblasti, kde ešte donedávna zúrila vojna. Nestabilná situácia v krajine prinútila úspešnú mladú umelkyňu s manželom a polročným dieťaťom odísť za hranice. Voľba padla na Slovensko. Muž sa dal na podnikanie, Vladislava sa vrátila k tomu čo vyštudovala.

Obraz v obraze: Viacero motívov dáva milovníkovi umenia priestor pre fantáziu. Foto: archív VJ

"Na Ukrajine máme množstvo veľmi talentovaných umelcov, záujem verejnosti o ich diela však upadá," hovorí. "Na Slovensku je to oveľa lepšie. Ľudia sú otvorenejší, vnímavejší. Navyše, aj vďaka otvoreným hraniciam sú možnosti prezentácie mojich diel oveľa väčšie." Po množstve výstav na Ukrajine sa tak jej práce objavili u nás, v Nemecku, Slovinsku, či na medzinárodnej súťaži vo francúzskej Normandii, kde získala ocenenie Prix du Géant-des-Beaux-Arts.

Vzácne ocenenie: Z Francúzska do Bratislavy si Vladislava priniesla diplom Prix du Géant-des-Beaux-Arts. Foto: Tony Štefunko

Plná nadšenia

Nezaháľala ani doma. Pred niekoľkými mesiacmi založila v Bratislave združenie s názvom Európska únia umelcov ARTE, ktoré má za cieľ propagovať európske moderné umenie na celom svete. Svoju činnosť odštartovalo májovou výstavou na hrade Devín a počas leta zorganizovalo medzinárodnú výstavu desiatky umelcov z troch krajín v Slovinsku.

Bez hraníc: Záber maliarky je naozaj široký. V jej dielach nechýbajú ani portréty. Foto: archív VJ

Záber mladej maliarky je naozaj široký. Zameriava sa na ilustrátorstvo, portréty, krajinomaľbu ale aj dokumentárnu koláž. Práve tá bude dominovať na jej jesennej výstave s názvom Stratená vlasť. Tento umelecko - sociálny projekt zachytáva príbehy a smutné udalosti z vojny na východe Ukrajiny. Maľby skombinované s fotografiami, či výstrižkami z novín silne zdôrazňujú autenticitu tamojších udalostí i osobných postojov autorky. "Čas a miesto zatiaľ neviem, určite však bude na Slovensku," zdôrazňuje Vladislava, ktorá verí, že sa pre ňu naša krajina stane druhým domovom.

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček