Zvážte následky: Zistenie, že biologickým otcom vášho potomka je niekto iný, by nemalo zasiahnuť dieťa.

Akí muži si dávajú robiť testy otcovstva?

Biologickým otcom každého desiateho dieťaťa je vraj niekto iný ako ten, kto sa zaň vydáva, tvrdia niektoré prieskumy.

V prírode to robia kukučky - nasadia mláďa do cudzieho hniezda, aby sa oň postarali iní. Kukučie mláďatá však vychovávajú aj ľudia, hoci kukučkami sú v tomto prípade matky, ktoré potomka splodili s iným ako oficiálnym partnerom.

Podľa niektorých prieskumov je biologickým otcom každého desiateho dieťaťa iný muž ako ten, čo sa zaň považuje.

Moje alebo cudzie?

Oženil sa, keď mal dvadsaťtri rokov a dieťa bolo na ceste. Takmer po pätnástich rokoch zistil, že dcéra nie je jeho. Ukázali to testy DNA. O tom, že ich podstúpi, rozhodla náhoda, keď po rokoch objavil listy, ktoré si vymieňala jeho žena s milencom.

Mnohé naznačil už ich obsah a testy DNA to iba potvrdili - Karol nebol otcom dievčaťa, ktoré bolo „papierovo“ jeho. Odvtedy sa snaží, aby ho súd zbavil falošného otcovstva.

„V očiach príbuzných som zlosyn, čo sa chce vzdať dcéry, ktorú vychovával sedem rokov. Dovtedy, kým sme sa s bývalou ženou nerozviedli. Nikoho nezaujíma, že podvedený som ja a v konečnom dôsledku aj moja dcéra. Už keď si ma exmanželka brala, vedela, že nie som otcom,“ neskrýva svoje rozhorčenie tridsaťpäťročný muž.

Podvod, ktorý sa odohral pred mnohými rokmi a na povrch vyplával po tom, čo už so ženou a s dcérou nežili pod jednou strechou, by ho zrejme trápil menej, ak by si medzičasom nezaložil novú rodinu.

„Nie je to o tom, že by som nechcel platiť alimenty. Ide však o rodinné dedičstvo. V druhom manželstve mám dcéru, ktorá sa bude musieť po mojej smrti deliť o majetok so ženou, ktorá v skutočnosti nie je moja dcéra. To sa mi nezdá spravodlivé,“ dôvodí Karol.

Testy DNA

Karolov prípad nie je ojedinelý. Výnimočný je v tom, že podvod odhalil. Zriedkavo sa totiž stáva, že pravda vyjde najavo po takom dlhom čase. Nehovoriac o prípadoch, keď muž žije so ženou v spoločnej domácnosti a o mimomanželskom pomere svojej polovičky netuší. Hoci časy sa menia a mužov, ktorí sa riadia heslom dôveruj, ale preveruj, pribúda.

Potvrdzujú to i laboratóriá, ktoré testy DNA ponúkajú. Klientov požadujúcich testy otcovstva - cena sa začína zhruba na hranici stopäťdesiat eur, spravidla sa však blíži skôr k sume dvesto eur - vraj každoročne pribúda. Ďalšie stovky žiadostí dostanú od súdov. A kto sú klienti?

Pracovník jedného zo súkromných laboratórií ponúkajúcich testy otcovstva tvrdí, že ide o mužov s konkrétnym podozrením. Takých, ktorí podobne ako Karol odhalili partnerkinu neveru. „Stačí vzorka slín dieťaťa a jedného či oboch rodičov a spoľahlivé výsledky testov DNA sú známe v priebehu pár dní,“ hovorí odborník, ktorý si želal zostať v anonymite.

Práve na nej je totiž postavený vzťah s klientmi. Nikto z nich by nebol rád, keby sa ich okolie dozvedelo, že boli podvedení, respektíve, že o otcovstve pochybovali. Najčastejšími zákazníkmi zariadení ponúkajúcich testy DNA sú muži vo veku od dvadsaťosem do štyridsaťosem rokov, patriaci do kategórie takzvaných VIP klientov.

Zvyčajne ide o vysokopostavených manažérov firiem a bohatých podnikateľov. Nechýbajú ani slávni ľudia a z času na čas sa vraj objavia aj politici. Nami oslovený odborník s odvolaním sa na štatistiky ich laboratória odhaduje počet otcov, ktorí vychovávajú cudzie dieťa, na päť až desať percent.

Mlčať je zlato

Fakt je, že nielen otec má právo poznať pravdu, ale i dieťa. Keď už pre nič iné, tak aspoň zo zdravotných dôvodov. Ideálne však je, aby sa testy DNA uskutočnili ešte pred narodením či bezprostredne po narodení dieťaťa.

Požiadavka na test DNA zo strany mužov, ktorí majú dospievajúce či dokonca dospelé deti, poznajú ich odmalička, starali sa o ne a vychovávali ich, môže narobiť viac škody ako osohu. Nielen samotným deťom, ale aj iniciátorom testov.

Psychológ Jeroným Klimeš hovorí, že muži sa pre testy DNA rozhodujú z viacerých dôvodov. „Je možné, že si skutočne nie sú istí a chcú ukojiť hlad po informáciách. Alebo sú žiarliví, prípadne chcú zo vzťahu odísť a v testoch otcovstva hľadajú zámienku, ako sa zbaviť partnerky,“ naznačuje možné motívy.

Zároveň pripomína, že test otcovstva je pre väčšinu vzťahov zaťažkávacou skúškou a de facto hraničnou voľbou. V prípade negatívneho výsledku usvedčuje partnerku z nevery. Ak je výsledok pozitívny a otcovstvo sa potvrdí, trpká pachuť po partnerovej nedôvere a pochybnostiach zostane.

„Ak má muž pochybnosti o tom, či je dieťa jeho, nemyslím si, že prvým krokom, ktorý by mal urobiť, je test DNA. V prvom rade by mal zvážiť, čo chce zistiť, ale najmä, čo bude robiť s výsledkami a či je vôbec schopný prijať pravdu,“ radí Klimeš.

Ak už sa pre testy rozhodne, vo väčšine prípadov je podľa psychológa lepšie o svojich úmysloch nehovoriť. „Neznamená to, že máte klamať, iba svoj zámer neoznámiť. Ak má muž pocit, že by mohla informácia o testoch otcovstva partnerke ublížiť, treba si ju nechať pre seba,“ dodáva.

Zamestnanec laboratória ponúkajúceho testy otcovstva to vidí pragmatickejšie. „Stretol som sa s prípadmi, keď potvrdenie otcovstva rozptýlilo mužove obavy a vzťah s partnerkou sa upevnil. Poznám aj také, pre ktoré bol výsledok testu DNA poslednou kvapkou znamenajúcou rozchod. Nemyslím si však, že samotné rozhodnutie ísť na testy by zásadne ovplyvnilo vzťah. Skôr je to nedôvera,“ hovorí. V princípe podľa neho platí - testovanie nepomáha ani neubližuje. Podáva „iba“ informácie opisujúce fakty.

Zámienka

Psychológ Klimeš je presvedčený, že ak sa muž rozhodne pre test otcovstva, keď má potomok štrnásť-pätnásť rokov, ide o zámienku, ako odísť od rodiny. „Ak niekoho tak dlho vychovávate, chválite i trestáte, ste jeho rodič bez ohľadu na výsledok testov. Nemôže vás od neho odstrihnúť laboratórna správa, že sa od seba líšite v stotine percenta,“ tvrdí psychológ.

Na druhej strane však pripúšťa, že väčšina ľudí sa v takej situácii správa impulzívne. Rozhodnutie je väčšinou rýchle a bolestné - rozchod. Testy DNA, ktoré sa tešia rastúcej popularite, však podľa odborníkov spoločnosť nezmenia. Ľudia budú stále rovnakí, nevera nezmizne. A doplácať na ňu budú napokon tí najzraniteľnejší - deti.

Či už ide, ako sme písali v predchádzajúcom čísle, o plody nemanželskej lásky vyrastajúce bez otcov, alebo deti, ktoré vychovávajú nie biologickí, ale v konečnom dôsledku skutoční otcovia. Veď čo je viac ako starostlivosť a láska, ktoré dieťa dostáva.

V prípade, že testy otcovstva nepotvrdia status biologického rodiča a vy sa rozhodnete oznámiť to rodine, pri deťoch treba postupovať s najväčšou obozretnosťou. „Dôležité je neoznamovať to dramaticky, nehovoriť o biologickom otcovi hanlivo a nechať na dieťa, či o neho v budúcnosti prejaví záujem, alebo nie,“ radí Jeroným Klimeš.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní