Obrovský: Netradičný katarský „rozkladací“ štadión pojme neuveriteľných 40-tisíc divákov.

Ako lego: Futbalové majstrovstvá sveta v Katare sa budú hrať aj na „rozkladacom“ štadióne

V Katare predstavili štadión s kapacitou štyridsaťtisíc divákov, kde sa budú hrať majstrovstvá sveta vo futbale 2022.
Dá sa rozobrať a presunúť inam

Vyzerá ako hračka z lega, ktorú poskladali deti, keď sa im nič lepšie nechcelo vymýšľať. Farebný, kostrbatý, pritom zvláštne príťažlivý a malebný. Štadión Ras Abu Aboud v katarskej Dauhe ako stavebnica skutočne funguje, možno ho za krátky čas rozobrať, naložiť na kamióny či loď, previezť na iné miesto a znovu postaviť. Také sú plány organizátorov majstrovstiev sveta vo futbale 2022, ktorí progresívnu skladačku využijú.

Kontajnery

Mobilné kontajnery, u nás nazývané unimobunky, sa v športovom, ale aj v kultúrnom biz-nise používajú už dlho. Často sa zmenia na predajne vstupeniek alebo rôzne servisné strediská, napríklad presscentrum a podobne. Dajú sa zložiť a vytvoriť veľké priestory.

Malebné prostredie: Štadión Ras Abu Aboud bude postavený v hlavnom meste Kataru Dauha.
Malebné prostredie: Štadión Ras Abu Aboud bude postavený v hlavnom meste Kataru Dauha.
Foto: GETTY IMAGES

Postaviť z nich obrovský štadión, to je na prvý pohľad šialená, pritom nesmierne zaujímavá myšlienka. Štadión, ktorý bude stáť v Dauhe, pojme neuveriteľných 40-tisíc divákov. Budú mať skvelý výhľad na ihrisko, ale aj komfort, aký sa od moderných štadiónov očakáva. Počas svetového šampionátu, ktorý sa bude konať o päť rokov - ešte medzitým budú majstrovstvá sveta v Rusku na budúci rok -, sa na ňom budú hrať zápasy v základnej skupine aj štvrťfinálový duel.

Hneď po ňom nastúpi „demolačná čata“ a ešte počas vrcholiaceho svetového turnaja ho bude rozoberať. A možno počas finále sa už bude stavať niekde inde. Špeciálne kontajnerové lode ho môžu dopraviť do hocijakého prístavu na svete.

Nový smer?

Majstrovstvá sveta vo futbale sú po letných olympijských hrách najväčšou športovou udalosťou planéty. Konajú sa každé štyri roky a organizátorská krajina musí mať k dispozícii viacero špičkových štadiónov s vysokou kapacitou. To mnohým, síce ekonomicky silným, ale inak nie veľmi veľkým krajinám bráni uchádzať sa o túto akciu. Nemajú napríklad toľko veľkých miest, kde by sa taký gigantický stánok po skončení turnaja uživil.

Praktický: Po skončení šampionátu sa štadión môže zmeniť na viacero objekov.
Praktický: Po skončení šampionátu sa štadión môže zmeniť na viacero objekov.
Foto: GETTY IMAGES

Stavebnica z kontajnerov sa zdá skvelým riešením. Jednotlivé modulárne bloky sú pripravené priamo na tieto účely, postavia sa z nich nielen tribúny so sedadlami, ale aj toalety, bary, predajne suvenírov a ďalšie priestory potrebné na zápasy. Samozrejme, so šatňami, s miestnosťami pre rozhodcov, pracovnými miestami pre médiá či s luxusnými salónikmi pre hostí. „Sme veľmi radi, že môžeme byť súčasťou projektu majstrovstiev sveta 2022. Na dizajn, ktorý sme vymysleli pre Ras Abu Aboud Stadium, sme naozaj hrdí, zapíše sa do histórie ako prvý premiestniteľný a nanovo použiteľný štadión na svete!“ vyjadril sa pri predstavení plánov modernej stavby Mark Fenwick, senior partner z architektonickej spoločnosti FI-A (Fenwick Iribarren Architects), ktorá je pod projektom podpísaná. „Sme presvedčení, že ide o inovatívny a trvalo udržateľný koncept, ktorý bude inšpiráciou pre developérov a architektov po celom svete. Je to štadión, ktorý je nielen esteticky príjemný, ale má v sebe krásnu stránku funkčnosti a funkcionality!“ Firma sídliaca v Madride sa na štadióny špecializuje, naposledy pracovala na nórskom národnom štadióne aj na ďalších stánkoch pre svetový šampionát v Katare.

Napriek bojkotu

Organizátori svetového šampionátu, prvého v histórii v tomto kúte sveta, musia rovnako ako celá krajina čeliť bojkotu, ktorý proti nim začali pred niekoľkými mesiacmi susedia Kataru. Viacero arabských krajín si myslí, že Katar podporuje svetový terorizmus a stopli všetky diplomatické styky, ale aj ďalšiu spoluprácu, napríklad lety.

Ako sa už neraz ukázalo, svetovým športovým orgánom je jedno, kde sa veľké podujatia konajú, hlavne nech je to biznis. Spomeňme si na olympiádu v čínskom Pekingu a ruskom Soči alebo na budúcoročný futbalový šampionát opäť v Rusku.

Svetový primát: Katarský rozkladací štadión je prvý svojho druhu na svete.
Svetový primát: Katarský rozkladací štadión je prvý svojho druhu na svete.
Foto: GETTY IMAGES

Svetová futbalová federácia verí, že turnaj bude úspešný. Organizátori si inú možnosť nepripúšťajú. „Inovácie boli vždy centrom našich plánov, aby sme pripravili historicky nezabudnuteľný šampionát a zanechali športové dedičstvo nielen Kataru, ale celému svetu. A lepší príklad ako Štadión Ras Abu Aboud, jeho dizajn a funkčnosť asi nie je,“ vyjadril sa šéf organizačného výboru Hassan Al-Thawadi.

„Má všetko, čo štadióny na takéto veľké futbalové zápasy majú mať, čo potrebujú diváci a fanúšikovia, čo treba pre krásnu atmosféru. Okrem toho sme vytýčili udržateľnú cestu, som presvedčený, že tento štadión bude mať v budúcnosti veľa nasledovníkov a že pre organizátorov megapodujatí bude skvelou inšpiráciou.“ Šéf technickej komisie šampionátu Hilal Jeham Al-Kuwari otvorene tvrdí, že „ilegálna blokáda štátu Katar v ničom neovplyvnila organizáciu. Pokračujeme vo výstavbe a v prípravách podľa plánu.
Všetko stihneme tak, ako sme sľúbili.“

Šetrný

Štadión postavia počas turnaja v Perzskom zálive v hlavnom meste Dauha, vo štvrti, ktorú lemujú moderné mrakodrapy. Po šampionáte ho rozoberú a na jeho mieste chcú domáci postaviť vodné atrakcie.

Štadión sa môže použiť na rovnaký účel, teda s kapacitou 40-tisíc divákov, ale môže sa rôzne poskladať na priestory s menšou kapacitou a využiť nielen na športové, ale aj iné projekty a podujatia. Znížia sa náklady na stavbu nových štadiónov, kvôli obrovským stavbám sa nebude uberať z prírody, pozemky, na ktorých bude dočasne stáť, sa dajú neskôr využiť na rôzne spôsoby. Ušetrí množstvo peňazí i prírodu. A to znie dobre.


VIDEO Plus 7 Dní