Ako nahovoriť partnera na sexuálny experiment

Skôr ako popustíte uzdu fantázii, zvážte, čo má rád váš náprotivok, čo by mu mohlo urobiť radosť a čo je pre neho z rôznych dôvodov tabu.

Stereotyp a nuda patria k najväčším zabijakom sexu. Aj keď patríte k šťastlivcom, ktorí s nimi zatiaľ nemali tú česť, skôr či neskôr sa im pravdepodobne nevyhnete. Platí totiž, že i ten najúžasnejší sex časom zovšednie a pod perinu sa začne vkrádať jednotvárnosť a fádnosť.

Problém pritom nie je v chýbajúcich zdrojoch inšpirácie, tých je, naopak, požehnane, ale v samotnej realizácii sexuálnych túžob a snov. Keď totiž príde na lámanie chleba, málokto sa odváži partnerovi otvorene povedať o svojich sexuálnych prianiach. Ako požiadať partnera o účasť na novom sexi „projekte“?

Nebojte sa svojich fantázií

Našinci už vraj nie sú v otázkach sexu takí prudérni ako ich predkovia a neboja sa experimentovať. Majitelia sexshopov potvrdzujú rastúci záujem o erotické pomôcky vrátane tých netradičných. Pri detailnejšom pohľade na predaný sortiment však už niekoľko rokov platí, že najviac investujeme do erotickej bielizne, vibrátorov a lubrikantov.

V zásade nič výnimočné či netradičné. Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov hovorí, že problém nie je v obmedzenej schopnosti našincov snívať, ale hovoriť o svojich predstavách.

„Chuť sexuálne experimentovať by síce bola, túžba tiež, no chýba odvaha. Pribúda partnerov, ktorí majú problém otvorene hovoriť o sexualite ako takej, nieto o vlastných sexuálnych túžbach a fantáziách.“

Janáčková upozorňuje, že dlhoroční partneri si môžu rozumieť v mnohých otázkach, ale sex to s postupujúcim časom zväčša nie je. „Priťahujú sa protiklady, avšak v dlhodobom zväzku sú si partneri čím ďalej, tým viac podobní. A práve podobnosť je zabijak libida. Z partnerov sa stanú súrodenci a nikto predsa nechce spať s vlastným bratom či so sestrou,“ vysvetľuje psychologička.

Populárny sexuológ Jaroslav Zvěřina je pri hodnotení dlhodobých partnerstiev o čosi zhovievavejší. „Vzájomná erotická fascinácia ľudského páru je veľmi individuálna. Najintenzívnejšia odznieva väčšinou do roka, dokonca aj skôr. Sú však dvojice, ktoré tvrdia, že aj po desiatkach rokoch spolužitia sa navzájom intenzívne priťahujú,“ dodáva na povzbudenie.

Boj so stereotypom

Či už patríte k znudenej väčšine, alebo šťastnej menšine, prevencia nie je nikdy na škodu. Sexuológ Ondřej Trojan odporúča viac experimentovať.

„Milujete sa vždy v spálni? Skúste to na balkóne alebo v pivnici. Pustite si erotický film, kúpte si erotické pomôcky, ale najmä otvorene hovorte o svojich sexuálnych fantáziách.“

Podľa Trojana je najdôležitejšie, aby partneri otvorene pomenovali svoje predstavy a spoločne hľadali riešenia, ako ich naplniť. „Ak sa to nedarí, nehanbite sa navštíviť terapeuta,“ dodáva uznávaný sexuológ.

Čo sa týka menej komplikovaných požiadaviek, v zohraných pároch to ide zvyčajne bez slov. Pozorný partner zistí, kedy je správny čas napríklad na istý druh dotyku alebo novú polohu, a podľa toho sa zariadi. V prípade, že ide o čosi náročnejšie, napríklad natočenie erotického videa, sex v trojke či účasť na swinger party, komunikácia býva ťažšia.

Ako presvedčiť partnera

Odborníčka na partnerské vzťahy Jana Nováková pripomína, že navrhovateľ si musí byť stopercentne istý, čo a prečo chce s partnerom vyskúšať.

„Skôr ako polovičke predostriete pikantný návrh, buďte úprimní sami voči sebe, aby ste sa vyvarovali prípadných rozpakov.“ Nestačí, že chcete napodobniť niečo, čo vám vykladali kamaráti pri pive alebo priateľky v kaviarni. Musíte to chcieť vy sami.

„Ak máte problémy hovoriť o sexe alebo vám rozhovory na túto tému priniesli v minulosti iba problémy, dôkladne zvážte spôsob, ako svoju žiadosť predostriete. Akýkoľvek nátlak je vždy tabu!“ zdôrazňuje Jana Nováková.

Ostýchavým jedincom odporúča začať s jemnými náznakmi. Ak sa partner „nezačervená“, možno zvoliť priamočiarejšiu cestu. Porovnávanie partnera s bývalým v snahe prinútiť ho na experiment je cesta do pekla, čo však platí o všetkých oblastiach spolužitia. Najlepší spôsob je v povzbudzovaní a chválení polovičky.

„Najhoršie, čo môžete urobiť, je povedať, že by ste to radi skúsili inak, lebo váš spoločný sexuálny život je nudný,“ varuje Nováková. Takt a pochvala sú v tomto smere vždy lepšie ako priamočiarosť a kritika.

Odborníčka na partnerské vzťahy odporúča najprv partnerovi zalichotiť a potom predostrieť požiadavku s cieľom ešte väčšieho zblíženia a symbiózy.

„Skúste niečo v štýle - veľmi sa mi páči milovanie s tebou, ale rád by som vyskúšal niečo nové, čo by nás ešte viac zblížilo. Zvláštne je, že s tebou sa ničoho nebojím a pokojne vyskúšam aj niečo neznáme.“

Keď zlyhajú všetky finty

Niektorí konzervatívnejší jedinci však môžu mať problém už len so samotným slovným spojením „sexuálna fantázia“ a nepresvedčia ich žiadne lichôtky. Čo robiť v prípade, že zlyhajú všetky pokusy a partner tvrdohlavo ignoruje všetky vaše pokusy o spoločný experiment?

Jana Nováková upozorňuje, že nemusí ísť len o partnerov vrtoch či neochotu. „Úlohu môže hrať hanba a pocit viny, ktoré sa spájajú s istými časťami nášho tela alebo konkrétnymi aktivitami v intímnej oblasti. Tieto neužitočné, hlboko zakorenené presvedčenia často tlmia skutočnú vášeň.“

Odborníčka na partnerské vzťahy odporúča vyskúšať všetky dostupné spôsoby. Ak nepovedú k úspechu, možno je na mieste otázka, či sú sexi experimenty pre vaše spolužitie až také dôležité, aby ste im obetovali vzťah, alebo sú pre vás rozhodujúce iné faktory.

„Rozchod ako liek na absenciu experimentov v sexuálnej oblasti rozhodne neodporúčam. Je však mnoho partnerstiev, pre ktoré bol vedomý rozchod oslobodzujúci a obom umožnil novú, krajšiu cestu životom,“ dodáva Nováková.

Či sa už rozhodnete zotrvať, alebo odísť, nezabúdajte, že v sexe sa dá experimentovať rôzne. Záleží len na vašej fantázii, odvahe a schopnosti načúvať partnerovi.

Skôr ako popustíte uzdu fantázii, zvážte, čo má rád váš náprotivok, čo by mu mohlo urobiť radosť a čo je pre neho z rôznych dôvodov tabu.

Vianočné tipy na darček