Milované: Bublinky v nápojoch nás dostávajú do uhličitanového opojenia a vraj môžu spôsobiť závislosť.

Ako nám škodia perlivé nápoje?

„Keď pijete perlivé nápoje, prijímate do tela niečo, čo organizmus pozná ako odpad a musí sa ho zbaviť,“ varuje odborník na vodu.

Sýtené nápoje vám môžu zničiť sklovinu a prídete o zuby. Zvýši sa vám po nich tlak a hrozí vám infarkt. Pitie bubliniek môže mať za následok rakovinu pankreasu. Internet je zaplavený informáciami o hrozivých účinkoch pitia sýtených nápojov. Časť vedcov tvrdí, že pitie bublinkových nápojov telu škodí, iní si myslia, že je to otázka chuti. Čo nám skutočne od obľúbených bubliniek hrozí?

Prebublinkovaný národ

Keď prídete do slovenského obchodu, nájdete tam viac sýtených ako nesýtených vôd. Je to špecifikum našej krajiny. Napríklad vo Francúzsku je perlivá len jedna z desiatich vôd predávaných v obchode.

Pre slovenských predajcov sýtených nápojov sú bubliny dobrý komerčný ťah. Vylepšia chuť nápoja a predĺžia jeho trvanlivosť, pretože niektoré baktérie sa v perlivej vode nedokážu množiť. Keby pred vás niekto položil päť pohárov perlivej minerálky a chcel, aby ste našli rozdiel v ich chuti, neuspeli by ste. Ak by ste to isté urobili s minerálnymi vodami bez bubliniek, cítili by ste aspoň minimálny chuťový rozdiel.

Bublinky nápoju pridávajú na chuti. Ak ste sa niekedy napili zo zabudnutej koly v aute, z ktorej už všetok oxid uhličitý vyprchal, viete, aká je jej hodnota bez bublín. Nikdy by ste si ju nekúpili.

„Jediné, čo je na kole zdravé, sú bublinky,“ smeje sa urológ profesor Peter Bujdák z Urologickej kliniky Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Dal si tú námahu a prezrel všetky klinické štúdie, ktoré hovoria niečo o bublinkových nápojoch a ich vplyve na obličky a prostatu. Nenašiel nič. „Keby sa ma akýkoľvek urologický pacient opýtal, či si môže dať perlivú vodu, poviem mu, že samozrejme,“ hovorí urológ.

Čo sa deje v tele

Keď sa napijete perlivej vody, okamžite na to zareaguje ústna dutina, ktorá sa prekrví, a cítite brnenie. Žalúdok sa pustí do väčšej výroby štiav, zrýchli sa vám dych a vaša krv sa okyslí. Pociťujete to ako osvieženie. Odborne sa tomu hovorí uhličitanové opojenie. Čo to znamená pre organizmus?

Bublinkové vody vznikajú rozpustením oxidu uhličitého vo vode. Vzniká kyselina uhličitá, ktorá je kyslejšia ako obyčajná voda. Aj keď vypijete len nesýtenú vodu z vodovodu bez akýchkoľvek príchutí, dostanete do tela kyslosť, ktorá sa približuje kyslosti po vypití pomarančového džúsu. Zvýšené pH tak môže mierne poškodzovať zuby.

Škodlivé na zuby

Pred piatimi mesiacmi médiá obletela šokujúca správa o tom, že extrémne pitie bublinkových nápojov môže poškodiť ľuďom zuby tak ako užívanie nelegálnych tvrdých drog. Milovníkom sýtených nápojov vraj hrozí erózia zubnej skloviny tak ako človeku závislému od kokaínu. Zistili to Američania z Academy of General Dentistry.

Porovnali troch užívateľov drog a troch pacientov, ktorí už roky pijú litre bublinkových nápojov denne. Každý z nich mal veľmi slabú ústnu hygienu a nechodil pravidelne k zubárovi. Výskumníci všetkým zistili pokročilé štádium poškodenia skloviny. Mladej žene, ktorá pila dva litre sýtených vôd denne počas piatich rokov, vraj museli vytrhať všetky zuby.

„Každý z nich mal vážnu poruchu skloviny spôsobenú zvýšenou kyslosťou toho, čo užívali, či už to boli drogy, alebo sóda,“ vyjadril sa líder výskumu Mohamed A. Bassiouuny, ktorý sa zrejme inšpiroval štúdiou starou desať rokov. Tá dokázala, že samotné bublinky vo vode mierne zvyšujú devastáciu zubnej skloviny. Devastácia chrupu je však stokrát horšia, ak ľudia popíjajú sladené bublinkové nápoje v porovnaní s obyčajnou sýtenou vodou.

„Farebné sýtené nápoje vo všeobecnosti nie sú pre zdravie prospešné. Spôsobujú prekyslenie celého organizmu a samotná kyslosť nie je priaznivá ani pre zubnú sklovinu. Kyseliny sú však aj v mnohých druhoch ovocia a v džúsoch. Preto odporúčame po požití kyslých nápojov a potravín vypláchnuť si ústa čistou vodou,“ hovorí Eva Jarábková, odborníčka na dentálnu hygienu.

„Neochutená sýtená voda nedokáže zmeniť pH v ústach až tak, aby sa porušila zubná sklovina. Pre dobrý pitný režim, uhasenie smädu a zdravé zuby je najvhodnejšia obyčajná voda,“ vyjadrila sa dentálna hygienička.

Bublinky v žalúdku

Sýtené nápoje si obľúbili najmä žalúdkari. Skúsenosťou zistili, že ak majú problém s trávením, bublinky im v tom pomôžu. Keď sa totiž dostanú do žalúdka, ten začne vyrábať viac tráviacich štiav a rozbehne spomalenú peristaltiku. Preto odborníci odporúčajú piť bublinky najmä pri jedle, keď fungujú ako digestívum.

Mnohí ľudia sa boja toho, že zvýšené pH môže poškodiť žalúdok alebo iné časti tráviaceho traktu. Bublinková voda je však omnoho menej kyslá ako žalúdok. Preto ho nemôže poškodiť. Gastroenterológ Rudolf Hrčka by si z bublín nerobil ťažkú hlavu.

„Zdravý človek vydýcha oxid uhličitý bez problémov alebo priamo ho vygrgá. Ľudia s vážnymi kardiorespiračnými alebo obličkovými problémami teoreticky by mali byť opatrnejší, no nemyslím si, že pohár sódy by im mohol uškodiť,“ hovorí.

So sýtenými vodami by to nemali preháňať pacienti, ktorí majú syndróm dráždivého čreva. Uvoľňovanie kysličníka uhličitého môže spôsobiť väčšie nadúvanie a plynatosť. Ľudia s chorým srdcom, so žalúdočnými vredmi alebo diabetici so sklonom k prekysľovaniu organizmu by takéto nápoje podľa viacerých lekárov vôbec nemali piť.

Pri pacientoch so srdcovými problémami môže vstrebávanie oxidu uhličitého zdvíhať bránicu, tlačiť na hrudnú oblasť, zvyšovať tepovú frekvenciu a môže vyvolávať pocit srdcového zlyhávania alebo nejakej príhody.

Aj keď ste zdraví

Existuje človek, ktorý má na perlivé vody vyslovene negatívny názor, aj keď ste zdraví. Sýteným nápojom sa hlbšie venoval František Kožíšek z Úradu verejného zdravotníctva Českej republiky. Na tému bubliniek vypracoval celú prácu a prekvapil jednoznačným záverom: „Neodporúčam pravidelné a už vôbec nie každodenné pitie perlivých a umelo sýtených vôd ani zdravým ľuďom.“

Kožíšek upozorňuje na zopár vecí, ktoré si pri pití bubliniek neuvedomujeme. Neznáša napríklad tvrdenie výrobcov, že oxid uhličitý človeku nemôže ublížiť, lebo je pre organizmus prirodzený.

„Oxid uhličitý je to, čo vydychujeme. Vlastne odpad, ktorého sa musíme zbaviť, inak skolabujeme. Konzumácia odpadového produktu nášho metabolizmu, ktorého sa musí náš organizmus prirodzene zbavovať, sa nedá považovať za fyziologicky normálnu,“ tvrdí tento odborník na hygienu vody.

„Predstavte si, že vypijete naraz tri decilitre bublinkovej vody. Do tela dostanete približne jeden a pol gramu oxidu uhličitého. Je to približne štvornásobok našej celkovej minútovej produkcie tejto látky,“ vysvetľuje vo svojej práci.

Pijete viac?

Ďalším mýtom, ktorý Kožíšek vyvracia, je tvrdenie, že perlivé nápoje pomáhajú ľuďom pri lepšej hydratácii organizmu. Mnohí ľudia mali problém s pitným režimom až do čias, kým nevyskúšali perlivé vody. Na rozdiel od minulosti, keď vypili kriticky málo vody a ohrozovali svoje obličky a všetky ostatné orgány, teraz vypijú liter až dva bublinkových nápojov.

Kožíšek však tvrdí, že perlivé vody vôbec nie sú vhodné na dopĺňanie nedostatku tekutín, lebo robia presný opak. Uhasenie smädu studenou bublinkovou vodou je podľa odborníka na vodu len iluzórne. Čím chladnejší je nápoj a čím viac bubliniek obsahuje, tým menej tekutiny potrebujete na zahnanie pocitu smädu. Organizmus pritom možno potrebuje omnoho viac vody.

„Smäd je známkou dehydratácie organizmu a to, že sa napijete, nemá slúžiť na utíšenie pocitu smädu, ale na doplnenie potrebných zásob vody. Navyše voda s oxidom uhličitým má mierny močopudný účinok, čo vedie k zvýšenému vylučovaniu vody a minerálov. Preto môže pitie bubliniek, naopak, prispieť k dehydratácii,“ upozorňuje.

Závislí od bubliniek

Kožíšek dokonca píše o tom, že môžeme byť od bubliniek závislí. Takzvané uhličitanové opojenie, ktoré nastáva po vypití perlivej vody, spôsobuje zvýšenie tepovej frekvencie, dráždivosti centrálneho nervového systému a podľa odborníka to môže byť pre ľudí v určitom zmysle návykové. Iné tekutiny im potom nechutia, lebo majú pocit, že ich neosviežia. Závislosť od bubliniek však nikto bližšie neskúmal.

Bublinky znižujú cholesterol

Na rozdiel od všetkých varovaní priniesla jedna zo štúdií aj pozitívne odporúčanie pre sýtené vody. Autorkou je vedkyňa Stefanie Shoppenová.

V Madride urobila štúdiu pre ženy po menopauze. Dva mesiace pili denne liter neperlivej minerálky a ďalšie dva mesiace tú istú vodu v perlivej forme. Dobrovoľníčky spravili dobre, že sa do štúdie zapojili. Museli síce podstúpiť odbery krvi a iné vyšetrenia, ale v závere prišlo prekvapenie. Po pití bublinkovej vody ženám klesol takmer o sedem percent celkový cholesterol. O pätnásť percent sa im znížil zlý LDL cholesterol a o rovnakú hodnotu sa zvýšil pozitívny HDL cholesterol.

Stefanie Shoppenová z toho urobila jednoznačný záver. Bublinková minerálna voda obohatená o sodík znižuje u žien po prechode riziko kardiovaskulárnych chorôb. Presný mechanizmus, ako sa to deje, však nie je známy.

Keď sa napijete bublinkovej vody...

Ústna dutina: Zmení sa kyslosť v ústach. Prekrví sa vám sliznica a máte pocit brnenia na jazyku. Zníži sa citlivosť vašich chuťových receptorov. Pocit smädu zaženiete už po drobných dúškoch vody, na rozdiel od nebublinkovej tekutiny.

Žalúdok: Voľný oxid uhličitý sa v žalúdočnej sliznici značne vstrebe. Žalúdok začne produkovať viac žalúdočnej šťavy a podráždi sa jeho pohyblivosť. Čas zotrvania šťavy v žalúdku sa skracuje, zrýchľuje sa črevná peristaltika. Zvýšené uvoľňovanie oxidu uhličitého v žalúdku môže vyvolať príznaky dráždivého žalúdka alebo pocit plnosti v nadbruší.

Dýchací systém: Pri rýchlom vstrebávaní oxidu uhličitého sliznicami sa mení pomer vydychovaného a vdychovaného vzduchu. Zvyšuje sa dychová frekvencia a vzrušivosť centrálneho nervového systému. Zvyšuje sa krvný tlak.

Obličky: Močopudný účinok prijatého oxidu uhličitého vedie k väčšiemu vylučovaniu vody a minerálnych látok. Krv: Voda s oxidom uhličitým posúva pH ku kyslejšiemu. Nie všetci ľudia sú schopní tento posun kompenzovať.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].