Ako sa s partnerom na dovolenke neprizabiť? Niekedy pomôže sólo jazda

Spoločná dovolenka nie je mantra, ktorej sa musíte držať za každú cenu. Pre odcudzené páry môže byť iba ďalšou konfliktnou oblasťou, v ktorej pôjde o boj.

Vrátili ste sa z dovolenky a cítite väčšie psychické vypätie i únavu než pred odchodom. Namiesto vytúženého relaxu ste zápasili s polovičkou a hádkami pre malichernosti si otrávili takmer každý deň. Očakávaný oddych sa zmenil na pichľavý súboj, po ktorom ste sa s úľavou vrátili do práce.

Ak patríte k tým, čo by tohtoročnú dovolenku s partnerom radšej vymenili za teambuilding s kolegami a so šéfom, útechou môže byť fakt, že nie ste jediný. Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni spolu na cudzom mieste býva zaťažkávacou skúškou aj pre ostrieľané manželské páry.

Hoci väčšina sa sporí pre maličkosti, výsledkom je napätie, nervozita a stres. Pohoda nie je automatický nárok ani samozrejmá súčasť dovolenky, podieľať sa na nej musia obe strany.

Hádky pre drobnosti

Odborníci z hamburského ústavu pre výskum verejnej mienky Gewis zisťovali, prečo sa páry na dovolenke hádajú. Z ankety, do ktorej sa zapojilo vyše tisíc žien a mužov vo veku od dvadsaťpäť do štyridsaťpäť rokov, vyplynulo, že spúšťačom väčšiny dovolenkových rozbrojov sú nepodstatné maličkosti.

Viac ako polovica opýtaných sa zhodla, že jablkom sváru boli nezhodné predstavy o financiách, respektíve o tom, koľko možno počas dovolenky minúť. Kým jeden mal pocit, že si môže popustiť uzdu a dopriať si, druhý chcel šetriť a nevyhadzovať peniaze za všakovaké lapače na turistov.

Financie však neboli jediný problém. Pätina účastníkov výskumu priznala, že hádať sa začali už počas cesty. Často uvádzaným dôvodom sporu bolo, že po zlyhaní navigácie sa ani jedna strana nedokázala zorientovať v mape a zablúdili. K tomu treba pripočítať štipľavé poznámky spolujazdca na šoférske i orientačné zručnosti vodiča a oheň bol na streche.

Po spore nasledovalo vzájomné obviňovanie, kto pochybil a neudržal nervy na uzde, pričom táto otázka bola jednou z hlavných tém konverzácie až do návratu domov.

Živnou pôdou sporov mnohých dvojíc zapojených do prieskumu boli tiež zlatohnedé krásky v dráždivých outfitoch a vyšportovaní mladíci s blýskavými pohľadmi.

Stačilo, aby na príťažlivom objekte spočinul pohľad niektorého z partnerov, a druhá strana mala okamžite dôvod na útok a výčitky. Ak došlo k slovnej výmene či, nebodaj, spoločnému tancu, oheň bol na streche.

Argumenty, že na dovolenke má každý tendenciu správať sa uvoľnenejšie, slobodnejšie, dovoliť si viac, iba priliali olej do ohňa žiarlivosti.

Špička ľadovca

Psychologička Zuzana Hradileková z manželskej a predmanželskej poradne v Bratislave pripomína, že ak partneri fungujú dobre počas roka, tešia sa i na spoločný dovolenkový čas, dokážu si ho maximálne užiť a vyťažiť z neho.

„Zohratá dvojica vyhľadáva čo najviac príležitostí, ako byť spolu. Naopak, pre odcudzené páry môže byť dovolenka ďalšou konfliktnou oblasťou, v ktorej pôjde o boj, a nie o dohodu,“ zdôrazňuje.

Odborníci na partnerské vzťahy sa zhodujú, že pre pár, kde to škrípe, je spoločná dovolenka jednou z najrizikovejších oblastí spolužitia. Doktorka Hradileková varuje, že ak partneri nevedia stráviť spolu ani pár dní bez hádok a prekáračiek, je to signál vážnych problémov, ktoré sa začali dávno pred dovolenkou.

„Oficiálnym“ spúšťačom sporu síce môže byť manželovo zízanie na dokonalú postavu účastníčky zájazdu, no skutočný dôvod tkvie niekde inde a jeho história sa začala písať pred odchodom z domu.

Dovolenka bez sporov

O pohode či nepohode na dovolenke rozhoduje postoj oboch partnerov. Mali by mať jasno v tom, či chcú relaxovať, alebo riešiť dlhodobý problém. Psychologička hovorí, že pre niektoré páry môže byť dovolenka dobrým začiatkom na riešenie problémov.

„Dvojice, ktoré sa odcudzili, majú strach zo spoločne stráveného času, keďže doma je atmosféra napätá, takmer spolu nekomunikujú a vidia sa zriedkavo. Na dovolenke potom dochádza k tomu, že sa na povrch vyplavujú problémy, ktoré doma neriešili,“ objasňuje.

Ďalšou možnosťou je obojstranný sľub, že o „domácich“ problémoch sa na dovolenke nebude hovoriť a riešenie sa odloží na čas po návrate. Namiesto toho sa budú usilovať o ústretový a tolerantný prístup, aby si voľný čas čo najviac užili.

„Páry, ktoré majú vážne konflikty, môžu na dovolenke zažiť partnera inak. Spomenú si na situácie a aktivity, čo ich spájali, dokonca môže dôjsť k istému zblíženiu. Problémy, pre ktoré sa odcudzili, môžu po návrate riešiť oveľa efektívnejšie,“ dodáva odborníčka.

Každý po svojom

Dovolenka je podľa doktorky Hradilekovej ukazovateľom toho, ako pár funguje počas celého roka a môže byť prvým budíčkom, po ktorom si partneri uvedomia, že situáciu treba riešiť.

„Hádky a konflikty patria ku každému vzťahu a sú prospešné, ak pár posúvajú. Jeden alebo obaja si však môžu na dovolenke uvedomiť i to, že vo vzťahu nechce, respektíve nechcú, pokračovať.“

Pre všetky dvojice by malo platiť, že počas jedného či dvoch týždňov nemožno vyriešiť dlhoročný problém. Ak máte o dovolenke diametrálne odlišné predstavy, môžete spolu stráviť zopár dní a zvyšok voľna si užiť po svojom. Nevyhnutnosťou je vzájomná dohoda a súhlas.

„Naša predstava o dovolenke je natoľko odlišná, že si ju užíva každý zvlášť. Praktizujeme to už pár rokov a obaja sme spokojní,“ odporúča tridsaťpäťročná Anita zo Svätého Jura na jednom z internetových diskusných fór.

Svoj recept na úspešnú dovolenku ponúka aj štyridsiatnička Rita z Košíc: „Pred dovolenkou ho pošlem na trojdňovú pánsku jazdu. A vystriedam ho dámskou jazdou s priateľkami. Za ten čas jeho hlad po mne narastie a s obrovským apetítom prežijeme spoločnú dovolenku bez jedinej hádky.“

Tridsaťdeväťročná Lenka z Humenného zas vyzýva, aby ženy otvorili „chlapské“ témy a porozprávali sa s mužmi aj tom, čo zaujíma výlučne ich. „Muži sa radi počúvajú, tak to vydržte. Zaručene zažijete dovolenku plnú pohody,“ dodáva.

Ak sa teda chystáte na last minute, nezabúdajte na vyššiu mieru tolerancie. Otvorene sa porozprávajte o vzájomných predstavách, hľadajte kompromisy a pripravte sa na to, že niektoré dni možno strávite sólo - po svojom. Partnerské problémy začnite riešiť po návrate, aby vás o rok nedobehli.

Vianočné tipy na darček