Stav beztiaže: Kto by ho nechcel vyskúšať?

Astronauti v Čunove: Na Divokej budú cez víkend unikátne preteky

Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella je plukovník, Róbert Vokál manažér, ktorý po víťazstve v medzinárodnej súťaži už tretí rok čaká na svoj vesmírny let. Verí, že nasledujúci rok už nasadne do rakety. Neopakovateľný zážitok ponúka aj ďalším záujemcom. Ako? Prostredníctvom adrenalínovej súťaže Spaceman Championship, ktorá bude už túto sobotu v Areáli Divoká voda v Čunove.

Treba aj psychotesty

„Už dlho ma baví lietanie, šport, veda a vesmír. V roku 2013 som prekonal sám seba a vyhral som v súťaži suborbitálnu letenku. Preteky Spaceman Championship prinášame, aby mal každý príležitosť cítiť sa ako astronaut. A pokiaľ ide o hlavnú výhru - pocit beztiaže - a ten výhľad sú neopísateľné," rozplýva sa hlavný organizátor.

Mapa disciplín: O adrenalín nebude núdza. Foto: Spaceman Championship

Na prvom ročníku unikátnych pretekov o vesmírne ceny Spaceman Championship si zmerajú sily tí, čo snívajú o vesmírnom lete. Záujemcovia sa však najprv musia zaregistrovať stránke win.spacemanchampionship.com. Potom absolvujú psychologické testy a v sobotu 8. októbra v Areáli Divoká voda konečne môžu súťažiť.

Zvládnete ponor s fľašou?: Na podujatí vám ho skomplikujú riešením logickej úlohy pod hladinou. Foto: Spaceman Championship

Svaly aj psychika

Potenciálnych astronautov čaká počítačový letecký simulátor, kardiobicykle, aby si otestovali kondičku a mnohé ďalšie stanovištia. „Kandidáti si vyskúšajú aj let diaľkovo ovládaným dronom. Nebude to len o svaloch a kondícii, musia preukázať aj psychomotorické schopnosti," dodáva Vokál. Niektoré z hi-tech hračiek si budú môcť otestovať aj diváci. „Určite to bude aj pre nich zážitok, ak teda nemajú doma vlastný vrtuľník.“ Víťaz Spaceman Championship vyhrá letenku na ZeroG - beztiažový parabolický let lietadlom s päťdňovým leteckým výletom do Star City pri Moskve.