Auto v zime: 10 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť

Čo všetko by ste mali urobiť, aby vaše vozidlo v zimnom období nezlyhalo v tej najneočakávanejšej chvíli? Poradíme vám.

Prezujte pneumatiky

To už nebudeme ani zdôrazňovať, je to samozrejmosť, rovnako ako kontrola hĺbky dezénu. Ak to však pokladáte za zbytočnosť, na trhu sú už aj univerzálne zimno-letné gumy zavedeného výrobcu, ktoré konečne vychádzajú nadštandardne v letných aj zimných testoch.

Výmena pneumatík: Mala by byť samozrejmosťou, rovnako ako kontrola dostatočnej hĺbky dezénu. Foto: Archív

Výmeňte zmes v ostrekovačoch

Aby ste mali istotu, že ostrekovanie bude fungovať, treba použiť zmes aspoň do mínus 25 stupňov. Nezabúdajte, že ak ju iba dolievate, zriedi sa letnou, čo má negatívny vplyv na bod jej tuhnutia.

Ostrekovače: Vymeňte zmes. Foto: Archív

Gumené tesnenia

Netreba zabudnúť zakonzervovať gumené tesnenia predovšetkým okolo dverí. Nielenže tak predĺžite ich životnosť, ale zabránite aj prípadnému primrznutiu dverí.

Chladiaca kvapalina

Najmä na autách starších ako tri roky nezaškodí skontrolovať bod tuhnutia chladiacej kvapaliny, ktorá môže zamrznúť a teoreticky spôsobiť vážne poškodenie motora. Ak budete dolievať koncentrát, treba ho riediť v predpísanom pomere, koncentrovanejšia kvapalina môže poškodiť vodné čerpadlo a gumené súčasti, hlavne hadice. Bod tuhnutia chladiacej zmesi je lepšie dať skontrolovať v servise a s ním aj akumulátor a prípadne alternátor.

Chladiaca kvapalina: Najmä na autách starších ako tri roky nezaškodí skontrolovať bod tuhnutia chladiacej kvapaliny. Foto: Archív

Brzdy

Pred zimou nezaškodí dať skontrolovať rovnomernosť brzdného účinku, bod varu brzdovej kvapaliny a stav obloženia, vôbec to nie je drahé.

Ochrana karosérie

Pred zimou nezaškodí ani dôkladné navoskovanie auta pevným voskom, ktorý ho bude chrániť pred agresívnymi látkami z posypu. Ak jazdíte po cestách ošetrených chemicky, umývajte auto častejšie aj v zime, soľ mu príliš neprospieva. Voľte si, ak sa dá, program, pri ktorom sa umýva aj podvozok. Neumývajte auto, ak vonkajšia teplota klesá pod mínus tri stupne.

Karoséria: Pred zimou nezaškodí ani dôkladné navoskovanie auta pevným voskom. Foto: Archív

Dodatočná výbava

Pridajte do kufra baterku, deku, lopatku a reťaze. V zime je skoro tma a v nej sa defekt zle opravuje, treba si posvietiť. Lopatka a reťaze tam patria pre prípad, ak by vás prekvapilo mimoriadne nepriaznivé počasie.

Nezahrievajte motor na voľnobeh

Teplota v ňom stúpa pomaly a veľmi pri tom trpia všetky súčasti motora, ktoré sa takto nestihnú premazať.

Myslite na batériu

Najmä ak teploty klesajú výraznejšie pod nulu, rýchlejšie sa vybíja, preto nezabúdajte, že občas potrebuje dlhšiu jazdu na svoje dobitie.

Kvalitné palivo

Najmä ak sa chystáte do hôr, nezabudnite na kvalitné prémiové palivo s nižším bodom tuhnutia - hlavne ak jazdíte na naftu.

Vianočné tipy na darček